اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

ظرفیت برق یک هزار مگاوات افزایش یافت

ظرفیت برق یک هزار مگاوات افزایش یافت

به گزارش ایران آنلاین، گروه صنعتی مپنا اعلام کرد: سنکرون ۱۴ واحد نیروگاهی مپنا پس از پیک تابستان سال گذشته تا کنون موجب افزوده شدن یک هزار و ۳۳۴ مگاوات به ظرفیت برق کشور شده است.

گروه مپنا طی سال ۱۴۰۰ موفق به احداث ۱ هزار و ۱۵۴ مگاوات واحدهای نیروگاهی حرارتی و تجدیدپذیر شد که با ورود این واحدهای جدید به شبکه برق کشور، ظرفیت داخلی تولیدی برق برای پاسخ به نیاز مصارف برق کشور افزایش‌یافته است.

این واحدها در نیمه ابتدایی سال ۱۴۰۰ و پیش از پیک تابستان سال گذشته شامل واحد سوم بخار سیکل ترکیبی شیروان و واحدهای اول و دوم بادی میل نادر بوده‌اند.

پس از عبور از پیک تابستان، واحدهای گازی دوم نیروگاه سیکل ترکیبی هنگام در بندرعباس و واحد سوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی ایران ال‌ان‌جی در شهریورماه سال گذشته با شبکه سراسری سنکرون شدند.

همچنین واحدهای سنکرون شده نیروگاهی در پاییز سال گذشته با ظرفیت ۵/۳۵۵ مگاوات شامل واحد سوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم و واحدهای سوم تا هفتم نیروگاه بادی میل نادر بودند.

در ماه‌های انتهایی سال ۱۴۰۰ نیز واحد دوم بخار سیکل ترکیبی ارومیه، واحد هشتم بادی میل نادر، واحد گازی پرتابل میان‌رود و واحد اول بخار نیروگاه سیکل ترکیبی چابهار به لیست واحدهای نیروگاهی سنکرون شده، اضافه شد.

در دوماهه اخیر نیز واحد چهارم گازی ایران ال‌ان‌جی و واحد اول گازی سیکل ترکیبی زنجان ۲ (آریان) به مرحله بهره‌برداری رسید که به ترتیب ۱۶۲  و ۱۸۳ مگاوات ظرفیت تولیدی دارد.

مجموعه واحدهای سنکرون شده از ابتدای سال پیش تا کنون به ۱۷ واحد شامل چهار واحد گازی، چهار واحد بخار، هشت واحد بادی و یک واحد مقیاس کوچک می‌رسد.

بر اساس برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های انجام شده، تا اواسط تابستان بیش از دو هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی به شبکه برق کشور افزوده خواهد شد و برای تأمین برق موردنیاز کشور عملیاتی می‌شود.

رشد ظرفیت نیروگاهی گروه مپنا به‌عنوان یک بازوی پرتوان صنعتی در ایران و خاورمیانه تا کنون موجب تولید نیرویی بیش از ۴۵ هزار مگاوات (شامل پروژه‌های داخلی و خارجی) شده و توسعه مستمر این ظرفیت‌ها هرساله ادامه دارد و به‌ویژه در دوره‌های پیک مصرف به کمک برق‌رسانی عمومی در سایر نقاط ایران شده است.

/انتهای پیام

کپی