اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان تشریح کرد:

جزئیات مشوق‌‌های دولت برای مشترکان خانگی و کشاورزی

جزئیات مشوق‌‌های دولت برای مشترکان خانگی و کشاورزی
مهین حیدری خبرنگار

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان جزئیات مشوق‌های دولت برای خانوارهایی که تابستان امسال در مصرف برق صرفه‌جویی می کنند را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین از هرمزگان، محمد کریمی ظهر امروز در نشست خبری، ضمن تبریک آغاز دهه کرامت، صنعت برق را یکی از صنایع زیرساختی برای ایجاد توسعه و رفاه عمومی برشمرد و اظهار کرد: شرایط زمانی و آب و هوایی یکی از عوامل مهم و اثرگذار در خدمات دهی این صنعت به مشترکان است و با افزایش نیاز به مصرف در فصول گرم سال، بار شبکه نیز افزایش پیدا می‌کند که اهمیت مدیریت مصرف و صرفه جویی را دوچندان می کند.

وی با اشاره به بار سنگین مالی تولید و توزیع برق برای دولت، افزود: دولت به رفاه عمومی و به خصوص بخش خانگی توجه خاصی دارد؛ به همین علت بهای برق را به گونه ای تنظیم کرده که طبقات متوسط و پایین جامعه بتوانند به راحتی این خدمت را دریافت و هزینه برق مصرفی خود را تامین کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان، پایداری شبکه برق خانگی را خط قرمز دولت عنوان کرد و گفت: سهمیه بخش خانگی در ساعات اوج مصرف برق بین ۶۸ تا ۷۰ درصداست و برای دستیابی به نتیجه مطلوب در مدیریت مصرف، باید بخش عمده صرفه جویی در بخش خانگی صورت بگیرد.

کریمی، خاطرنشان کرد: برای مناطق گرمسیری مثل هرمزگان الگوی مصرف تابستانه، سه هزار کیلو وات ساعت است که مصرف مشترکان تا این میزان شامل تعرفه های یارانه ای می شود و اگر بیش از این میزان باشد، هزینه های برق مصرفی به صورت پلکانی افزایش پیدا می کند.

وی، این میزان برق یارانه‌ای را برای یک خانواده متوسط و یک منزل مسکونی در ابعاد 140 متر مناسب دانست و گفت: تنها انتظاری که از مردم داریم صرفه جویی در مصرف برق در بازه زمانی دوماهه از پانزده خرداد تا ۱۵ شهریور ماه است که در قبال این صرفه جویی، دولت به ازای هر کیلووات ساعت 500تومان به مشترکان پرداخت و در قبوض آنان به عنوان ردیف بستانکار تعریف می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان، خواستار کمک مردم به صنعت برق به‌عنوان سرمایه ملی شد و یاد آور شد : تولید هر کیلو وات ساعت برق برای دولت بالای ۵۰۰ تومن هزینه دربردارد که با احتساب هزینه سوخت این هزینه به ۷۰۰ تومان می‌رسد اما متوسط بهای برق دریافتی بابت هر کیلووات ساعت در کل کشور ۱۰۰ تومان است، در مناطق گرمسیر مثل هرمزگان ۵۵ تومان و برای خانگی ها۴۰ تومان است که این رقم خیلی پایین است و خدمت‌رسانی را برای تولید و توزیع برق سخت می‌کند.

کریمی، یکی از راهکارهای جبران عدم توازن در منابع و مصارف را صرفه جویی و مدیریت برق عنوان و بیان کرد: اگر هر خانواده حداقل 10درصد مصرف برق خود را در بازه زمانی خرداد تا شهریور کاهش دهد، بزرگترین خدمت را به صنعت برق کشور کرده و از مزایای این صرفه‌جویی نیز بهره‌مند خواهد شد.

وی با اشاره به مشوق‌های صرفه‌جویی در سایر بخش‌ها، گفت: در بخش کشاروزی نیز اگر مشترکان در بازه زمانی 15خرداد تا 15شهریور و در ساعات پیک مصرف( 12 تا 17) مصرفی نداشته باشند، مصرف برق در سایر ساعات روز برای آن‌ها مجانی محاسبه می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان، رایزنی با صنایع و ارائه پیشنهاد به استانداری هرمزگان در خصوص کاهش ساعات اداری را از جمله برنامه‌های این شرکت برای کاهش مصرف برق و عبور از پیک تابستان اعلام کرد و افزود: با برنامه ریزی انجام شده برای مدیریت مصرف در سایر بخش‌ها، برای تأمین برق بخش خانگی در تابستان مشکلی نداریم.

وی همچنین گفت: مشترکان می توانند خدمات عمومی مورد نیاز خود را بدون مراجعه حضوری و در هر زمان و از هر نقطه‌ای از طریق اپلیکیشن برق من دریافت کنند.

مرکز فوریت های برق (۱۲۱) نیز با هدف اجرای مطلوب تر طرح تکریم ارباب رجوع، ارائه هرچه بهتر خدمات پس از فروش انشعاب برق، تسریع در رفع مشکلات مردم و اجابت درخواست های مشترکان راه اندازی شده که علاوه بر ایجاد سهولت در ارتباطات مردم با شرکت، موجب گردآوری بانک اطلاعاتی حوادث و شناسایی نقاط معضل دار شبکه و همچنین کاهش مدت زمان ارائه خدمات این شرکت شده است.

کپی