اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
معاون وزیر ارتباطات

حضور فعال ایران در نشست کوپوس 2022

حضور فعال ایران در نشست کوپوس 2022

به گزارش ایران آنلاین، رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ایران همانند گذشته در نشست زیر کمیته علمی-فنی کوپوس (COPUOS/ کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد) حضور فعال دارد و در خصوص برنامه‌های بین‌المللی حوزه فضای ماورای جو اظهار نظر و نقش آفرینی خواهد کرد.

 جلسه شصت و پنجم نشست زیرکمیته علمی- فنی کوپوس (COPUOS) از ظهر امروز (۱۱ خرداد) به مدت ۱۰ روز و به میزبانی دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (UNOOSA) (وین- اتریش) و با توجه به شرایط فعلی همه‌گیری ویروس کرونا، به‌صورت مجازی آغاز خواهد شد. ایران نیز مانند سال‌های گذشته برای دفاع از منافع ایران و نیز آگاهی از تصمیماتی که گرفته می‌شود، در این اجلاس حضور دارند. 

«حسن سالاریه»، رئیس سازمان فضایی ایران و معاون وزیر ارتباطات در گفتگو با ایرنا درباره حضور ایران در کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (COPUOS) که ظهر امروز آغاز می‌شود، گفت: ایران همانند گذشته حتما در این کمیته حضوری فعال خواهد داشت و در خصوص برنامه‌های بین‌المللی حوزه فضای ماورای جو اظهار نظر و نقش آفرینی خواهد کرد.

وی افزود: ما جزو بازیگران نوظهور در عرصه فضایی هستیم و اگر بخواهیم در جلسات تخصصی صنعت فضایی که در جهان برگزار می‌شود، نقش کمرنگی داشته باشیم و ضعیف عمل کنیم، ممکن است قوانینی وضع شود که به ضرر ما تمام شود؛ لذا حضور فعالانه در اجلاس‌های بین المللی در این خصوص بسیار ضروری است.

سالاریه تاکید کرد: اگر در تدوین قوانین و مقررات جایی به ضرر ایران عمل شود یا ابهاماتی به وجود بیاید، حتما برای حل کردن مشکل ورود می‌کنیم. درباره مسائلی مانند تامین زیرساخت، خرید تجهیزات زیرساختی ماهواره و خرید ماهواره با کشورهای دیگر مشورت و همکاری خواهیم داشت. همچنین می‌توانیم برای ساخت ماهواره‌های مخابراتی که هزینه بالایی دارد با کشورهای دیگر به تفاهم برسیم و محصول مشترک تولید کنیم.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه ممکن است بر اساس نیاز کشور، خرید ماهواره نیز در دستور کار قرار بگیرد و حضور در این اجلاس چقدر می‌تواند به این شکل از همکاری کمک کند، افزود: ما به تصاویر سنجشی زیر یک متر نیاز داریم و طی چند سال آینده به این فناوری دست پیدا خواهیم کرد. بهتر است در این مرحله نیازی که وجود دارد را با خرید تصاویر یا ماهواره مرتفع کنیم، البته تلاش خودمان برای ساخت این نوع ماهواره را نیز ادامه خواهیم داد. علاقمندی ما به سمت ساخت ماهواره مشترک است، چرا که نفع فناورانه بیشتری برای کشور دارد.انتهای پیام/


 

کپی