اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

افزایش وزنی صادرات از سیستان و بلوچستان در 2 ماه امسال

افزایش وزنی صادرات از سیستان و بلوچستان در 2 ماه امسال
محمد شکوهی فر خبرنگار

صادرات کالا از مبادی گمرکی استان سیستان و بلوچستان از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی 2 درصد رشد داشته است.

به گزارش ایران آنلاین، ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان و مدیرکل گمرک زاهدان ضمن اعلام این خبر، ارزش کل کالای صادراتی از طریق گمرکات این استان را از ابتدای سال جاری تاکنون،  ۱۸۲ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۹۱۷ دلار عنوان کرد.
محمدعلی خاشی، با یادآوری اینکه این میزان صادرات از 10 مبادی مرزی استان صادر شده است، تصریح کرد:  میزان صادرات استان سیستان و بلوچستان، نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر ارزشی 12 درصد کاهش اما از نظر وزنی با 2 درصد افزایش مواجه بوده است.
این مسئول با بیان اینکه اغلب اقلام صادراتی از گمرکات این استان، شامل محصولات کشاورزی، همچنین سیمان، کلینکر( تفاله کوره)، گاز، سم کشاورزی، مواد خوراکی مجاز و ....بوده است، بازارهای هند، عراق، افغانستان، امارات و پاکستان را عمده کشورهای هدف صادراتی این استان عنوان کرد.
این مسئول یادآور شد: از ابتدای سالجاری تاکنون 4 هزارو ۸۳۵ کامیون و ۲۸۶ واگن به وزن ۱۴۵ هزارو ۳۷۷ تن شامل لوازم یدکی مستعمل خودرو، ماش، سنگ لاجورد، مغز بادام، گاز، سیب درختی، لاستیک، سیب زمینی، برنج خوراکی، گاز مایع و گوگرد از طریق گمرکات میلک، میرجاوه و چابهار به کشورهای پاکستان، افغانستان، چین، آذربایجان و عراق ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن5 درصد کاهش داشته است.
ناظر گمرکات استان سیستان و بلوچستان در ادامه با بیان اینکه این استان با کشور پاکستان ۹۳۲ کیلومتر مرز مشترک زمینی و باافغانستان نیز بیش از 270 کیولمتر مرز مشترک دارد، گفت: برخورداری از مرزهای مشترک برای استان ما، فرصتی برای توسعه تجارت خارجی است.

کپی