اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

نفت 150 دلاری در تابستان امسال

نفت 150 دلاری در تابستان امسال

قیمت نفت خام با اوج‌گیری نگرانی‌ها در خصوص کمبود عرضه نفت به بازار، از مرز 120 دلار در هر بشکه عبور کرد و به بالاترین رقم دو ماه اخیر رسید. به طوری که روز گذشته، در زمان تنظیم این گزارش هر بشکه نفت خام شاخص برنت (معیار جهانی نفت خام) در رقم 120 دلار و 5 سنت معامله می‌شد و پیش‌بینی‌ها نیز از تداوم این روند حکایت داشت.

روزنامه ایران:  البته بالاترین رکورد قیمت نفت در طول تاریخ، مربوط به سال 2008 است. بررسی‌های «ایران» نشان می‌دهد در این سال قیمت نفت خام به 147 دلار و 50 سنت نیز رسیده بود. اما موضوع مهم این است که اکنون برخی مؤسسات بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند که بزودی قیمت نفت خام به بیش از 150 دلار در بشکه خواهد رسید و به این ترتیب رکورد تاریخی قیمت نفت شکسته خواهد شد.

بر مبنای شرایط کنونی بازار جهانی نفت خام، ناظران، تحلیلگران و فعالان این بازار عنوان می‌کنند که جنگ روسیه و اکراین و همینطور تحریم‌های نفتی ایران و ونزوئلا در حال تغییر دادن نظم بازار است. به طوری که از دو جهت تغییراتی در حال وقوع است. اول آن‌که چینش مشتریان نفت کشورها در حال تغییر است و دوم، مازاد تقاضا در بازار در حال وقوع است که این مسأله قیمت نفت را به صورت مداوم افزایش می‌دهد.
قیمت بالای نفت خام به این معنی است که مصرف‌کنندگان قیمت‌های بالاتری را برای انرژی و به تبع آن کالاهای دیگر می‌پردازند. فایننشال تایمز در این باره عنوان می‌کند که «اکنون رانندگان در بسیاری از کشورها قیمت‌های بی‌سابقه‌ای را برای گازوئیل و بنزین می‌پردازند و این درحالی است که هنوز قیمت نفت کمتر از نرخ تاریخی خود یعنی 147 دلار و 50 سنت برای هر بشکه است.»


چرا قیمت نفت در حال رکورد شکنی است؟
رئیس دفتر مطالعات انرژی وین درباره چرایی افزایش قیمت نفت خام می‌گوید: «در مورد بحران انرژی و تأثیر جنگ روسیه و اوکراین خیلی صحبت شده است. تردید ندارم که بحران اصلاً هنوز شروع نشده؛ بلکه در راه است. غرب، امریکا و اروپا از کنوانسیون آب و هوای پاریس در سال ۲۰۱۵ و البته پیش از آن، بر طبل کنار زدن نفت و گاز کوبیده‌اند. سرمایه‌گذاری روی نفت و گاز را حاشیه‌ای کردند. اوپک مرتبا هشدار داد که نفت بدون سرمایه‌گذاری، پاسخگوی روزی 1.4 میلیون بشکه در روز تقاضا جدید سالانه نیست. در سال 2020، بیماری کرونا و قرنطینه، تقاضا را کاهش داد. اما اکنون شرایط فرق کرده است. همه با تمام توان نفت تولید می‌کنند ولی تقاضا هم با قدرت بازگشته است و ظرفیت مازادی برای مدیریت بازار وجود ندارد.»


فریدون برکشلی در گفت‌و‌گو با «ایران» ادامه می‌دهد: «این مسائل روی قیمت نفت خام مؤثر بوده است. اما در این باره یک مسأله دیگر نیز حائز توجه است. امریکا از یک طرف به عربستان و اوپک پلاس فشار می‌آورد که تولید را افزایش دهند، از یک طرف لایحه اقدام قانونی برای کارتل دانستن اوپک Nopec را مطرح می‌کند.الان اوپک وکیل گرفته است تا از خودش دفاع کند. به علاوه اینکه پشت سر هم تولید کنندگان مهم و تأثیرگذار در بازار را تحریم می‌کند. تصور می‌کنم که کاخ سفید، خانه سالمندان شده است. خانه سالمندانی که اداره خانه هم به عهده خودشان است. این کشور اکنون یک استراتژی قابل اعتماد و مشخص ندارد. از این رو، دائماً علائم و نشانه‌های گمراه کننده به بازار ارسال می‌شود.»
او ادامه می‌دهد: «آیا امریکایی‌ها بازار را نمی‌بینند. الان اروپا چگونه می‌تواند این کسری عظیم انرژی را جبران کند؟ اروپا دارد وارد مرحله غیر صنعتی شدن De- industrialization می‌شود.»


این کارشناس ارشد بازار نفت می‌گوید: «البته امریکا در منطقه امن است. هم خودش نفت و گاز دارد و هم دور از دسترس برای احتمالات نظامی است. در این جریان بازنده اروپاست.»
رسانه‌های بین‌المللی یک عامل دیگر را نیز به عنوان محرک رشد قیمت نفت عنوان می‌کنند و آن هم موضوع توقیف نفتکش‌ها در دریاها و اقیانوس‌هاست. به این ترتیب که نگرانی در مورد حمل و نقل از طریق تنگه هرمز، که هر روز یک سوم صادرات نفت از طریق دریا از طریق آن انجام می‌شود، پس از توقیف دو نفتکش با پرچم یونان، بر عوامل افزایش قیمت افزوده است.


نفت 150 دلاری در راه است
بخش تحقیقات جهانی شرکت چندملیتی خدمات مالی و بانکداری «بانک امریکا» در روزهای اخیر اعلام کرد که افت شدید صادرات نفت روسیه می‌تواند قیمت نفت‌خام برنت را به بیش از ۱۵۰ دلار برای هر بشکه برساند. کمیسیون اروپا تحریم نفت روسیه را پیشنهاد داده که البته پیشرفتی هم نداشته است. چراکه این پیشنهاد با مخالفت برخی از کشورها مانند مجارستان روبه‌رو شده است. اکنون پیش‌بینی می‌شود که حتی اگر اروپا نفت روسیه را تحریم نکند، بازهم قیمت نفت تا پایان تابستان افزایشی خواهد بود.
در این باره برکشلی می‌گوید: «ورود به کریدور ۱۵۰ دلار در هر بشکه را برای سه ماهه چهارم سال 2022 کاملاً متصور می‌بینم. حالا همه چیز به بازگشت کامل چین بستگی دارد. اگر چین قرنطینه و استراتژی کوید- صفر را رها کند، نزدیک به ۲ میلیون تقاضای جدید یا تقاضای مجدد خواهیم داشت.»


بازار به نفت ایران نیاز دارد
برآورد می‌شود که در صورت لغو تحریم‌ها ایران بیش از یک میلیون بشکه در روز توان افزایش عرضه نفت به بازار را دارد و همین حالا نیز کشش بازار برای جذب نفت ایران زیاد است.
در این خصوص برکشلی عنوان می‌کند: «در حال حاضر نفت ایران فروش بالایی دارد. بازار این نفت را طلب می‌کند و ایران هم عرضه می‌کند. حتی شنیده می‌شود که حجم ذخایر روی آب هم کاهش پیدا کرده است.»


در این زمینه، مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، می‌نویسد: «از مسائل اساسی بازار کنونی نفت، تأمین تقاضا در فصل تابستان در شرایط پایین بودن سطح ذخیره‌ نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی است، سطح ذخیره‌سازی نفت در شرایط حاضر به کمترین مقدار خود طی چند سال تنزل کرده و این مشکل برای ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی به‌مراتب دشوارتر از نفت‌ است. اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که بازار نفت در فصل تابستان با کمبود عرضه فرآورده‌های نفتی روبه‌رو شده و قیمت نفت خام و فرآورده‌های نفتی به سطح بالاتری در مقایسه با وضع کنونی برسد. بی‌تردید بازگشت ایران به بازار نفت می‌تواند راهکاری برای کنترل بازار نفت و حفظ توازن آن در ماه‌های پیش رو باشد.»

انتهای پیام/

 

 

 

کپی