اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کردستان غنی از منابع طبیعی ؛ محروم از توسعه

کردستان غنی از منابع طبیعی ؛ محروم از توسعه
محمدفریدسما واتی خبرنگار

سرپرست امور شعب بانک کشاورزی کردستان گفت: کردستان دارای منابع و ثروت های ارزشمندی بوده و ظرفیت های خوبی برای توسعه بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی است اما محروم از توسعه و پیشرفت است.

 به گزارش ایران آنلاین، سرپرست امور شعب بانک کشاورزی کردستان در گفتگو با خبرنگار ایران آنلاین گفت: امسال، سال حساس و ارزشمندی است چون سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده است و باید فعالیت و تلاش همه ما مبتنی به افزایش تولید و ارتقاء اشتغال باشد و رسالت ما این است که برای تولید در بخش های مختلف و حمایت از آن جدیت و تلاش بیشتری را مدنظر داشته باشیم.
جمشید ویسی افزود:  هم اندیشی وارائه راهکارها برای رفع موانع تولید و حمایت از بخش کشاورزی و کشاورزان از اساسی ترین برنامه های بانک کشاورزی برای توسعه در این حوزه است.
ویسی اظهار داشت: شاهرگ اقتصادی استان کردستان کشاورزی است و فعالیت‌های بخش صنعت و خدمات نیز وابسته به بخش کشاورزی است.
سرپرست امور شعب بانک کشاورزی کردستان گفت: متاسفانه درآمد سرانه کردستانی ها از میانگین کشوری هم بسیار پایین تر است به طوری که درآمد سرانه کردستانی ها از نصف میانگین کشوری بسیار پایین تر بوده و در رده های آخر جدول قرارگرفته است.
وی تصریح کرد: کردستان با محرومیت‌های زیادی در عرصه‌های مختلف مواجه بوده و درآمدهای مردم استان در مقایسه با میانگین کشوری علی الخصوص در بخش روستایی عادلانه توزیع نشده اما چون تولید اصلی استان در بخش کشاورزی صورت می گیرد می توان با حمایت از بخش تولید و کشاورزی در مناطق روستایی در کردستان درآمد سرانه را افزایش داد و شاهد ارتقاء اشتغال و بهبود معیشت مردم منطقه شد.  
ویسی گفت: کردستان دارای منابع  و ثروت های ارزشمندی مانند معادن مختلف است و  دارای منابعی مانند آب، خاک حاصل خیز، پوشش جنگلی، داشتن مرز مشترک با کشور عراق، ظرفیت های خوبی برای توسعه بخش کشاورزی و توسعه صنایع تبدیلی است اما محروم از توسعه و پیشرفت است که نیازمند است برای بهره گیری از منابع و پتانسیل های استان جهت توسعه بخش های محتلف به وبژه بخش کشاورزی با همدلی و همبستگی همه مسئولان مرتبط این بخش و کمک گرفتن از نمایندگان تشکل های کشاورزی و خود زحمت کشان این حوزه برای تولید و توسعه بتوانیم گام های ارزشمند و ماندگار و به صرفه ای را برداریم.
وی با اشاره به اینکه رسالت همه این است که تولید و توسعه را در اولویت کاری خود قرار دهیم و برای حمایت از تولید و ارتقاء کشاورزی کردستان زمینه حمایت و تقویت بانک کشاورزی را بیشتر و بهتر فراهم کنیم تصریح کرد: اگر بخواهیم شاهد توسعه و پیشرفت بخش صنعت و کشاورزی باشیم پشتیبانی از بانک کشاورزی این مهم را ایجاد می کند و بخش زیادی از موانع مرتفع خواهد شد چرا که برنامه ها و تسهیلات این بانک در این راستا هدف گذاری و مشخص شده است.
سرپرست امور شعب بانک کشاورزی کردستان بیان داشت: ما مصمم به رشد زیرساخت ها بوده و برای حمایت از تولیدات بخش کشاورزی و صنعت باید خام فروشی را از برنامه های خود حذف کنیم و شرایط و حمایت از صنایع تبدیلی را بیشتر فراهم کنیم و برای توسعه بخش های مختلف و مرتبط، اولویتمان حمایت از تولید و تولیدکنندگان باشد.

کپی