اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

بایدن: آمریکا سیستم های راکتی را که قادر رسیدن به روسیه است، به اوکراین نخواهد داد

بایدن: آمریکا سیستم های راکتی را که قادر رسیدن به روسیه است، به اوکراین نخواهد داد

به گزارش ایران آنلاین، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور سیستم های راکتی را که قادر به رسیدن به خاک روسیه است، در اختیار اوکراین قرار نخواهد داد.

این اظهارات پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر تصمیم آمریکا برای ارائه سیستم های پیشرفته راکتی به اوکراین بیان می شوند.

پیش از این، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد آمریکا از درخواست اوکراین برای سامانه های راکتی چندگانه  آگاه است اما هنوز در این خصوص تصمیمی نگرفته است.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز جمعه به وقت محلی در آخرین نشست خبری خود در این سمت گفت که آمریکا  از درخواست های اوکراین برای دریافت سیستم های راکتی پیشرفته و دوربرد برای کمک به نیروهای خود در منطقه دونباس آگاه است.

کربی توضیح داد: ما از درخواست‌های اوکراینی ها چه به صورت خصوصی و علنی درباره سامانه راکتی  چندگانه آگاه هستیم و به آن توجه می کنیم، اما پیش از تصمیماتی که هنوز گرفته نشده اند، اظهار نظر نمی کنم.

وی در عین حال تصریح کرد ماهیت و نوع کمک‌های نظامی واشنگتن به کی‌یف بر اساس نیازها  و شرایط جنگ تغییر می‌کند.

بر اساس گزارش‌های  رسانه ای، دولت جو بایدن احتمالا هفته آینده بسته کمک امنیتی جدیدی را که شامل سامانه راکتی چندگانه می شود، به اوکراین اختصاص خواهد داد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد. مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

/انتهای پیام


 

کپی