اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

مجروحان فلسطینی به ۲۰۰ نفر رسید/ جهان اسلام یکپارچه تجاوز صهیونیستها در قدس را محکوم کرد

مجروحان فلسطینی به ۲۰۰ نفر رسید/ جهان اسلام یکپارچه تجاوز صهیونیستها در قدس را محکوم کرد

به گزارش ایران آنلاین، همزمان با افزایش شمار مجروحان فلسطینیِ ناشی از تجاوزگری و حملات صهیونیست ها در شهر اشغالی قدس و سایر مناطق کرانه باختری رود اردن به ۲۰۰ نفر، جهان اسلام به طور یکپارچه این تجاوزگری را محکوم و درباره پیامدهای آن به رژیم صهیونیستی هشدار داد.

به نقل از منابع خبری فلسطین، جمعیت هلال احمر فلسطین اعلام کرد که آمار مجروحان حملات دیروز صهیونیست ها در بخش شرقی شهر اشغالی قدس و کرانه باختری رود اردن به ۲۰۰ نفر رسیده است.

شماری از شهروندان فلسطینی با گلوله های پلاستیکی نظامیان صهیونیست در شهر قدس و سایر مناطق کرانه باختری زخمی شدند.

نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی نیز شمار دیگری از شهروندان فلسطینی را که برای دفاع از قدس و مسجد الاقصی و مقابله با به اصطلاح راهپیمایی پرچم صهیونیست ها حضور یافته بودند، با باتوم مورد ضرب و جرح قرار دادند.

دهها نفر از زخمی ها برای درمان به بیمارستان منتقل و شمار دیگری نیز به صورت میدانی درمان شدند.

روز گذشته شمار زیادی از صهیونیست ها راهپیمایی به اصطلاح پرچم را با حمایت نظامیان صهیونیست در خیابان های بخش قدیمی شهر اشغالی قدس برگزار کردند که با واکنش شدید شهروندان فلسطینی و مدافعان قدس و مسجد الاقصی

روبرو شد.

درگیری های شدیدی در خیابان صلاح الدین شهر قدس روی داد و نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی به جوانان فلسطینی که در مقابل صهیونیست ها پرچم های فلسطین را در دست داشتند، حمله کردند.

همزمان نیز شماری از شهرک نشینان صهیونیست به خانه های فلسطینی ها در محله شیخ جراح شهر قدس حمله کردند و نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی نیز از ورود خبرنگاران یا تردد آزادانه در شهر قدس جلوگیری و تحرک آنها در منطقه باب

العامود این شهر را محدود کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی راهپیمایی های فلسطینی ها علیه به اصطلاح راهپیمایی پرچم صهیونیستها را در چند محور در مرکز ایست و بازرسی بیت ایل در شهر رام الله در کرانه باختری سرکوب کرد. همچنین درگیری هایی در شهرهای نابلس و

الخلیل در کرانه باختری روی داد.

اردوگاه جبالیا در غزه نیز شاهد راهپیمایی فلسطینی ها در محکومیت به اصطلاح راهپیمایی پرچم صهیونیست ها و تجاوزگری آنها در قدس و صحن مسجد الاقصی بود.

نیروهای رژیم صهیونیستی همچنین دهها جوان فلسطینی را در باب السلسله در مسجد الاقصی بازداشت کردند.

تاکید سازمان همکاری اسلامی بر حق حاکمیت فلسطینیان بر قدس

در پی این تجاوزگری صهیونیستها در شهر اشغالی قدس و کرانه باختری رود اردن، سازمان همکاری اسلامی با صدور بیانیه ای رژیم صهیونیستی را مسئول پیامدهای تجاوزگری مداوم علیه مسجدالاقصی دانست.

«حسین ابراهیم طه» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، یورش شهرک نشینان صهیونیست به مسجد الاقصی را با حمایت نیروهای اشغالگر و برگزاری به اصطلاح راهپیمایی نژادپرستانه و تحریک آمیز پرچم در قدس محکوم کرد.

وی با تاکید مجدد بر حمایت قاطع و مطلق سازمان همکاری اسلامی از حق حاکمیت مردم فلسطین بر قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین براساس مصوبات سازمان ملل، از جامعه بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل خواست

برای پایان دادن به این موارد قانون شکنی مکرر رژیم صهیونیستی اقدام کند.

شورای همکاری: اقدامات اسرائیل تنش آمیز و خطرناک است

«نایف فلاح مبارک الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز اجازه دادن به افراط گرایان صهیونیست و یکی از اعضای کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی برای یورش به مسجد الاقصی را تحت حمایت پلیس این رژیم محکوم کرد.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نسبت به وخامت اوضاع، با توجه به اجازه برگزاری راهپیمایی تحریک آمیز و تنش آمیز صهیونیست ها در شهر اشغالی قدس، هشدار داد و آن را تجاوزگری فاحش و رفتاری محکوم و غیرقابل قبول و یک اقدام

تنش آمیز خطرناک دانست.

وی همچنین بر لزوم احترام رژیم صهیونیستی به وضعیت تاریخی، حقوقی و دینی شهر اشغالی قدس و مقدسات آن و توقف همه اقدامات غیرقانونی تاکید کرد.

الحجرف از جامعه جهانی خواست تا مسئولیت خود را برای حفظ سلامت و امنیت مسجد الاقصی و لزوم پایبند کردن رژیم صهیونیستی به تعهدات خود به عنوان یک قدرت اشغالگر مطابق با قوانین بشردوستانه بین المللی به عهده بگیرد.

هشدار اتحادیه عرب درباره انفجار اوضاع در قدس

«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب نیز در بیانیه ای یورش تعداد زیادی از "تندروهای اسرائیلی" به مسجد الاقصی را محکوم کرد و آن را نقض جدید وضعیت موجود در شهر قدس و مسجد الاقصی و باعث "تحریک" احساسات جهان اسلام

دانست. ابوالغیط تاکید کرد که شرایط کنونی باعث شعله ور شدن اوضاع در بیت المقدس و سایر مناطق می شود.

«جمال رشدی»،سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفت: یورش به صحن مسجد الاقصی به عنوان بخشی از به اصطلاح راهپیمایی پرچم، اقدامی غیرمسئولانه است که در وهله اول با هدف کسب دستاوردهای داخلی در درون رژیم صهیونیستی

صورت گرفت.

این سخنگو افزود: دبیرکل اتحادیه عرب از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که رژیم صهیونیستی را تحت فشار بگذارد تا "این اقدامات تحریک آمیز را که احساسات دینی را برمی انگیزد، متوقف کند."

همزمان کشورهای مختلف اسلامی نیز با صدور بیانیه های جداگانه یورش صهیونیست ها به مسجد الاقصی و تجاوزگری آنها در شهر قدس و کرانه باختری را محکوم کردند.

از جمله، وزارت امور خارجه قطر حمله شهرک نشینان به مسجد مبارک الاقصی و انجام مناسک آنها در صحن مسجد الاقصی تحت حمایت پلیس اشغالگر را به شدت محکوم و خاطرنشان کرد که تداوم این تجاوزگریهای خطرناک در مسجد الاقصی

نشان دهنده تمایل اشغالگران برای تبدیل درگیری به یک جنگ دینی است.

وزارت خارجه مصر نیز اجازه به گروههای افراطی برای یورش به مسجد الاقصی را محکوم کرد و درباره التهاب بیشتر اوضاع در اراضی فلسطینی به دلیل این تحولات هشدار داد.

«احمد حافظ» سخنگوی وزارت امور خارجه مصر نیز بر لزوم توقف هرگونه تجاوزگری علیه هویت عربی، اسلامی و مسیحی شهر قدس تاکید کرد و از مسئولان رژیم صهیونیستی خواست تا مطابق حقوق بین الملل مسئولیت پذیر باشند.

واکنش های اتحادیه عرب به سرکوب فلسطینی ها در روزهای اخیر در حالی است که اعضای موثر و اصلی یعنی عربستان و امارات، تاکنون در قبال تحولات مسجد الاقصی واکنشی نشان نداشته اند.

برخی از کشورهای عرب مانند امارات و بحرین رسما و علنی روابط خود را با تل اویو عادی سازی کرده اند و برخی دیگر مانند عربستان، بطور مخفیانه و غیر رسمی در حال تبادل هیات و همکاری در بخش های مختلفی هستند.انتهای پیام/


 

کپی