اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

اردوغان: اجازه ورود کشورهای «حامی تروریسم» را به ناتو نمی‌دهیم

اردوغان: اجازه ورود کشورهای «حامی تروریسم» را به ناتو نمی‌دهیم

به گزارش ایران آنلاین، رییس جمهور ترکیه با بیان اینکه گفت‌وگوها بر سر عضویت فنلاند و سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) «در سطح مورد انتظار» نبوده، گفت: آنکارا نمی‌تواند به عضویت کشورهای «حامی تروریسم» در ناتو «بله» بگوید.

 رجب طیب اردوغان در بازگشت از سفر خود به جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تا زمانی که طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه است، ما به طور قطع نمی‌توانیم به عضویت کشورهایی که حامی تروریسم هستند، در ناتو بله بگوییم.

دو منبع دیگر نیز پیشتر گفته بودند که مذاکرات هیات‌های فنلاندی و سوئدی با اردوغان در رابطه با عضویت این دو کشور در پیمان آتلانتیک شمالی پیشرفت کمی داشته است. هنوز مشخص نیست که آیا گفت‌وگوهای بیشتری در این خصوص بین هیات‌های این دو کشور با ترکیه انجام خواهد شد یا نه. تمامی ۳۰ کشور عضو ناتو باید برنامه‌های توسعه این سازمان و عضویت کشورهای جدید را تایید کنند.

ترکیه به این دلیل عضویت این دو کشور در ناتو را به چالش کشیده که آنها با افراد مرتبط با گروه شبه نظامی کارگران کردستان (پ. ک.ک) که آنکارا آنها را تروریست می‌داند، در ارتباط هستند؛ این دو کشور سال ۲۰۱۹ صادرات تسلیحات به ترکیه را به همین دلیل متوقف کردند.

اردوغان ادامه داد: آنها رک و صادق نیستند. ما نمی‌توانیم اشتباهی را که در گذشته آنها درباره چنین تروریست‌هایی داشته و آنها را پذیرفتند درباره یک سازمان امنیتی مانند ناتو تکرار کنیم.

سوئد و فنلاند می‌گویند که تروریسم را محکوم کرده و از همکاری احتمالی با آنکارا در این رابطه استقبال می‌کنند.

آن لینده وزیر امور خارجه فنلاند در این رابطه گفت: تلاش‌های دیپلماتیک در جریان است. ما نمی‌توانیم اظهارات بیشتری را در این زمان در این خصوص داشته باشیم.

اردوغان همچنین گفت که ترکیه بدنبال مشاهده پایان جنگ روسیه و اوکراین در سریعترین زمان ممکن است اما شرایط هر روز بدتر می شود.

وی افزود: روز دوشنبه من تماس‌هایی با روسیه و اوکراین خواهم داشت. ما به تشویق هر دو طرف برای بازگشایی کانال‌های گفت‌وگو و دیپلماسی ادامه خواهیم داد.

/انتهای پیام 

کپی