اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

محکومیت نامزد سابق ریاست جمهوری مصر و رهبر اخوان المسلمین به ۱۵ سال حبس

محکومیت نامزد سابق ریاست جمهوری مصر و رهبر اخوان المسلمین به ۱۵ سال حبس

به گزارش ایران آنلاین، دادگاهی در مصر « عبدالمنعم ابوالفتوح » نامزد سابق ریاست جمهوری و « محمود عزت » از رهبران اخوان المسلمین را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

دادگاه کیفری قاهره امروز (یکشنبه) با صدور حکمی، یاد شدگان را به نشر اخبار دروغ، ضربه به منافع ملی کشور و رهبری گروهی که بر خلاف احکام قانون تشکیل شده است، متهم کرد. 

این دادگاه همچنین «ابراهیم منیر» سرپرست فعلی اخوان المسلمین را به همراه ۱۲ نفر دیگر از این گروه به حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه کیفری قاهره همچنین هفت نفر دیگر از فعالان سیاسی مصر را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

در این حکم همچنین «محمد القصاص» عضو دفتر سیاسی «مصر قوی» به همراه یکی دیگر از فعالان سیاسی مصر به نام «معاذ الشرقاوی» به ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

دادستان عالی امنیت مصر به «ابوالفتوح»، «منیر» و «عزت» و هفت نفر دیگر اتهاماتی از جمله «هدایت گروه تروریستی اخوان که هدف آن تغییر نظام مصر با توسل به زور و انجام عملیات علیه قضات و  نیروهای مسلح و پلیس و فرماندهان و امکانات آن‌ها و امکانات عمومی با هدف براندازی نظام، برهم زدن نظم عمومی و به خطر انداختن امنیت و سلامت جامعه نسبت داده است. 

اتهامات ابوالفتوح، منیر، عزت و ۱۳ متهم دیگر شامل جرم فراهم کردن امنیت تروریست‌ها و جمع آوری، دریافت، نگهداری، کمک‌رسانی و حمل و ارائه پول و سلاح به اخوان المسلمین به قصد استفاده از آن‌ برای ارتکاب جرم و جنایت است.

پیشتر  دادگاهی در مصر رهبر موقت اخوان المسلمین این کشور را در پرونده معروف به " نفوذ به مرزهای شرقی " به حبس ابد محکوم کرد.

پایگاه خبری «الیوم السابع» مصر فروردین امسال گزارش داده بود که در جریان محاکمه مجدد «محمود عزت» رهبر موقت اخوان المسلمین در پرونده‌ای که در رسانه‌ها به عنوان «نفوذ به مرزهای شرقی» شناخته می‌شود، دادگاه کیفری قاهره حکم حبس ابد صادر کرد.

پیشتر رسانه‌های مصری اعلام کرده بودند که قوه قضائیه این کشور حکم اعدام محمود عزت رهبر موقت اخوان المسلمین را تایید کرده است.

شبکه الجزیره قطر ۲۸ آذر سال گذشته گزارش داد که دادگاه عالی جنایی امنیت دولتی مصر، حکم اعدام او را در پرونده‌ای که در رسانه‌ها به «نفوذ به مرزهای شرقی» معروف است، به دلیل اتهام وی به همکاری با احزاب خارجی علیه منافع کشور صادر کرده است.

عزت در دو پرونده ارتباط با کشورهای خارجی علیه نظام امنیت ملی مصر و هجوم به مرزهای شرقی و دو فقره حبس ابد (۲۵ سال) بر اساس حکم غیابی محکوم شده بود.

دستگاه امنیتی مصر شهریور سال گذشته،  محمود عزت را چند روز پس از صدور حکم دادگاه دستگیر و روانه زندان کرد.

نیروهای امنیتی مصر محمود عزت را در یکی از آپارتمان‌های مسکونی در منطقه التجمع الخامس در قاهره بازداشت کردند. وزرات کشور مصر عزت را مسوول اصلی تاسیس شاخه نظامی اخوان المسلمین مصر می‌داند. محمود عزت از شخصیت‌های کلیدی و مهم اخوان المسلمین بوده و از او به عنوان «نگهبان دارایی و اسرار گروه»، یاد می‌شود. 

پرونده مربوط به محمود عزت به سال ۲۰۱۱ و در جریان حوادث ژانویه همان سال به دنبال هجوم به زندان «وادی النترون» و حمله به تاسیسات امنیتی برمی‌گردد.

پس از بازداشت محمد بدیع، در سال ۲۰۱۳، اخوان المسلمین محمود عزت را به عنوان رهبر موقت این گروه معرفی کرد.

دولت مصر، اخوان المسلمین را یک «گروه تروریستی» می‌داند و فعالیت‌های آن را پس از کودتای نظامیان علیه دولت محمد مرسی غیر قانونی اعلام کرده است.

در چند سال گذشته شمار زیادی از اعضای این حزب بازداشت و زندانی شده‌اند. شماری از رهبران آن در زندان و یا در جریان دادگاه درگذشته‌اند.

/انتهای پیام

کپی