اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
دستیار وزیر امور خارجه:

سفرهای منطقه‌ای رئیس‌جمهور فرصت خوبی برای اشتغال‌زایی است

سفرهای منطقه‌ای رئیس‌جمهور فرصت خوبی برای اشتغال‌زایی است

به گزارش ایران آنلاین، دستیار وزیر امور خارجه با بیان اینکه در ازای هر یک میلیارد دلار صادرات، ۷۵ هزار اشتغال ایجاد می‌شود، گفت: سفرهای منطقه‌ای رئیس‌جمهور فرصت بسیار خوبی است تا مشکل بیکاری و اشتغال جوانان در داخل کشور را با برنامه‌ریزی در حوزه زیرساخت‌ها حل کرد.

عبدالله سهرابی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به عمان، گفت: پنجمین سفر منطقه‌ای آیت‌الله رئیسی با هیأت بلندپایه سیاسی، اقتصادی و تجاری با توجه به اینکه کمیسیون مشترک دو کشور به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، آقای فاطمی امین مدیریت می‌شود، با برنامه‌ریزی‌هایی که وزارت خارجه انجام داد، این سفر موفق و همراه با دستاوردهایی بود.

دستیار وزیر امور خارجه اضافه کرد: طبیعی است که ما در یک سال گذشته به جهت تغییر سیاست‌ها و روش‌های دستگاه سیاست خارجی در دولت سیزدهم، موفق شدیم ۶۳ درصد افزایش صادرات به کشور عمان داشته باشیم.

وی اظهار داشت: یک ظرفیت نهفته‌ای در همسایگی ما در حاشیه خلیج‌فارس وجود دارد که باید نهایت استفاده را از آن داشته باشیم که آن هم ظرفیت دریا است. ما با ۸ کشور همسایه مرز دریایی داریم که یکی از این کشورها عمان است.

وی با بیان اینکه شاید عمان در نگاه اول با ۵ میلیون جمعیت کشور بزرگی به نظر نرسد، بیان داشت: اما این کشور ۲۴ میلیارد دلار واردات دارد که سهم ما از این ۲۴ میلیارد دلار سهم بسیار ناچیزی است. همانطور که آقای رئیس جمهور اشاره کرد، روابط اقتصادی با عمان به گرمی روابط سیاسی با این کشور نیست.

سهرابی اضافه کرد: امیدواریم با این سفر و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده و امضای موافقت‌نامه در عرصه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، مسائل امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، بتوانیم ظرفیت‌های مغفول بر زمین‌مانده به‌ویژه در حوزه دریا و اقتصاد و مهم‌تر از همه استفاده از ظرفیت‌های تهاتر و بنادر و احیای راه ابریشم را فعال کنیم و یکی از اصلی‌ترین مسائلی که سال‌های سال در مذاکرات به دلیل بعضی از مشکلات به نتیجه نمی‌رسید، موضوع انتقال گاز و فعالیت در حوزه انرژی بود که امیدواریم بتوانیم در فضای دولت سیزدهم آن را به نتیجه برسانیم.

دستیار وزیر امور خارجه با بیان اینکه امیدواریم در دولت سیزدهم بتوانیم از این روابط نهایت بهره را برای خدمت به مردم، اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد ببریم، گفت: در ازای هر یک میلیارد دلار صادرات، ۷۵ هزار اشتغال ایجاد می‌شود. انجام این سفرها فرصت بسیار خوبی است تا مشکل بیکاری و اشتغال جوانان در داخل کشور را با برنامه‌ریزی در حوزه زیرساخت‌ها حل کرد.

سهرابی همچنین به اشاره به سفر اخیر امیر قطر به تهران و موضوع جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، گفت: سفر امیر قطر به تهران نیز که در هفته‌های گذشته انجام شد، در پاسخ به چهارمین سفر خارجی رئیس‌جمهور به این کشور انجام شد. این سفر در شرایطی انجام شد که ما در آستانه یک رویداد بین‌الملل به نام جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر هستیم.

وی اضافه کرد: از عواملی که می‌تواند ما را به سرنوشت واحد و امنیت دسته‌جمعی و آرامش در همه عرصه‌ها برساند، کار با همسایگان است. برگزاری بازی‌های جام جهانی در کشور همسایه ایران، قطر پدیده‌ای است که جمهوری اسلامی باید نهایت بهره را از آن ببرد.

دستیار وزیر امور خارجه افزود: طبیعی است که بسیاری از کشورها به دلیل ازدحام و ترافیک هوایی که در حین برگزاری مسابقات وجود خواهد داشت، نتوانسته‌اند بستر لازم را فراهم کنند.

وی اظهار داشت: امروز فرصت بسیار خوبی برای جزایر کیش و قشم و استان فارس است که با توجه‌ به برنامه‌هایی که شورای‌عالی مناطق آزاد و استانداری‌ها تدارک دیده‌اند، بتوانند ظرفیت‌های خود با تشکیل ستادهایی که در مناطق مرزی است، آماده کنند. امیدوار هستیم که بتوانیم بستری را فراهم کنیم که از ظرفیت جام جهانی در بخش اقتصادی و به‌ویژه بخش خصوصی استفاده شود.

سهرابی در پایان خاطرنشان کرد: همه این بسترها توسط وزارت امور خارجه مدیریت می‌شود. در سفری که در کنار آقای امیرعبداللهیان به قطر داشتیم و وقتی وزیر خارجه عمان بلافاصله دعوت‌نامه کتبی از آقای رئیس‌جمهور را شخصاً به ایران آورد، موضوع جام جهانی توسط وزارت امور خارجه و شخص وزیر مورد بررسی و برنامه‌ریزی قرار گرفت.انتهای پیام/

 


 

کپی