اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
معاون رئیس‌ جمهور:

دولت بدون پرداختن به حاشیه‌ها کار می کند/ بسیج امکانات برای کاهش آلام آسیب‌دیدگان حادثه آبادان

دولت بدون پرداختن به حاشیه‌ها کار می کند/ بسیج امکانات برای کاهش آلام آسیب‌دیدگان حادثه آبادان

به گزارش ایران آنلاین،  معاون امور مجلس رئیس جمهور در جلسه پرسش و پاسخ با جمعی از فعالان سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی گفت: دولت همه امکانات خود را برای کاهش آلام آسیب‌دیدگان حادثه آبادان به کار گرفته است.

 سید محمد حسینی در سفر به کرمان با حضور در جلسه پرسش و پاسخ با جمعی از فعالان سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی، تعدادی از نخبگان جوان و نیز اعضای شورای هماهنگی تشکل ها و نیروهای ولایی و انقلابی استان کرمان به سوالات ایشان پاسخ داد.

معاون رئیس جمهور حادثه ریزش ساختمان در آبادان را بسیار تأسف بار خواند و با تسلیت این ضایعه به مردم مقاوم و سربلند آبادان، اظهار داشت: دولت پس از این حادثه بلافاصله امکانات را برای نجات افراد زیر آوار آغاز کرد و وزیر کشور، معاون اقتصادی رئیس جمهور و معاون اول هم سر صحنه حاضر شدند تا اقدامات لازم به سرعت انجام شود.

وی با بیان اینکه دولت همه امکانات را برای کاهش آلام مردم آسیب‌دیده به کار گرفته است، ابراز امیدواری کرد تا با تقویت ضوابط و نظارت بر اجرای درست قانون و جلوگیری از رانت برخی افراد از چنین حوادثی جلوگیری شود و  بی‌تردید پرونده خاطیان این حادثه بدون هیچ اغماضی رسیدگی خواهد شد. 

حسینی خاطر نشان کرد: البته ما شاهد سوء استفاده و برخوردهای دوگانه غربی‌ها و وابستگان داخلی آن ها هم بودیم که هر سوژه‌ای را مستمسکی علیه نظام اسلامی قرار می‌دهند، شما به نحوه انعکاس خبری قتل عام دانش آموزان آمریکایی توسط یک نوجوان و یا نحوه پوشش خبری حادثه‌ تخریب ساختمانی در  آمریکا با جان باختگان بیشتر در سال گذشته را با حادثه اخیر مقایسه کنید تا معلوم شود آنها دلسوز مردم ایران نیستند و قصد تحریک و فتنه انگیزی دارند.

وی با اشاره به طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها گفت: این طرح اقدامی اساسی بود که رئیس جمهور به خاطر ضرورت انجام آن مخاطرات را به جان خرید و اعتبار و آبروی خود را در طبق اخلاص نهاد تا این تحول به نفع مردم به ویژه طبقات کم درآمد باشد، بنابراین باید همه کمک کنند تا با کمترین تبعات منفی عملیاتی شود، برخی از خواص در آغاز طرح مخالفت‌هایی کردند که بعد از بیانات روشنگرانه رهبر معظم انقلاب بنا را بر همراهی و حمایت قرار دادند.

حسینی اضافه کرد: هیچ رئیس جمهوری در دوره اول ریاست جمهوری خود آن هم در سال اول، حاضر به انجام چنین اصلاح بزرگی نبود، اما آیت الله رئیسی به درستی درد را تشخیص داد و به سرعت درمان را شروع کرد.

دولت بدون پرداختن به حاشیه‌ها کار را پیش می‌برد

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس ادامه داد: دولت در اقتصاد برنامه مشخص دارد، البته ممکن است برخی سودجویان و جریانات سیاسی نخواهند دولت در این کار بزرگ موفق شود لذا مشکل تراشی می‌کنند ولی دولت بدون پرداختن به حاشیه ها کار را به پیش می برد. 

وی با بیان اینکه با این طرح، رانت و منافع عده‌ای قطع می‌شود و برای همین عصبانی هستند، افزود: اما طرح در نهایت به نفع محرومان و به نفع کشور تمام می‌شود. اگر به روش گذشته ادامه می‌دادیم باید هر درآمدی که داشتیم صرف امور جاری و اقدامات عمرانی و زیر ساختی را به کل تعطیل می‌کردیم.

بایدن اراده جدی برای جبران نقض عهد ترامپ ندارد

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به مذاکرات برجام گفت: بایدن اراده جدی برای جبران نقض عهد ترامپ را ندارد و می خواهد شرایط خود را یک طرفه تحمیل کند بدون اینکه منافع اقتصادی ایران به طور کامل تأمین شود و تنها با تصمیم گیری واقع گرایانه از سوی آمریکا مذاکرات به نتیجه نهایی خواهد رسید، اما دولت معیشت مردم و اقتصاد کشور را به این مذاکرات گره نزده بلکه با تمام توان می‌کوشد از ظرفیت های داخل و فرصت های منطقه‌ای و جهانی برای بهبود شرایط استفاده کند.

حسینی با بیان اینکه نظر دولت بر استفاده از نیروهای انقلابی، ساده زیست، فسادستیز و توانمند در امور مدیریتی است که در استان ها نیز این رویکرد باید اجرایی شود، گفت: رئیس‌جمهور در تمشیت امور، تصمیم‌گیری را پس از مشاوره با اعضای دولت و صاحب نظران انجام می دهد تا ابعاد و پیامدهای هر مساله مورد بررسی قرار گیرد و در اجرا همگرایی و عزم واحدی شکل بگیرد.

وی ادامه داد: ممکن است استماع و بررسی نظرات گوناگون اندکی وقت‌گیر باشد، اما توجه به خرد جمعی نتایج بهتری به همراه خواهد داشت. بنابراین دولت کنونی با تمام توان و پرشتاب کار می کند و هیچ گونه ضعف و تعللی قابل قبول نیست.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با استناد به روایتی از امام صادق (ع) برخورداری از عقل، دانش، فهم درست، حلم و مدارا، صبر، صداقت و وفاداری را رمز موفقیت  و محبوبیت در نزد اهل بیت دانست و گفت: پیروان ائمه اطهار باید متخلق به این خصال ارزنده باشند و به بهانه اقتضای کار سیاسی فاصله گرفتن از اخلاق و معنویت پذیرفته نیست.

حسینی افزود: دولتمردان با همه توان به دنبال رفع مشکلات کشور هستند و دولت با بهره‌گیری از تجربه و تخصص پیش‌کسوتان و انگیزه و نوآوری جوانان در تلاش بی قفه برای خدمت به مردم است.

وی با تأکید بر لزوم فعالیت نیروهای انقلابی، متدین و متخصص در امور اجرایی گفت: نیروهای انقلابی و متخصص کم نیستند و اگر در بخشی کاستی وجود دارد باید افراد مستعد پرورش یابند و پس از مدتی در مدیریت‌ها بکارگیری شوند، اگر افراد کارآمد ناشناخته هستند از سوی تشکل ها و چهره های موجه به تصمیم گیرندگان معرفی شوند.

ارتقای سواد رسانه‌ای را جدی بگیریم

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره احیاء وزارت بازرگانی افزود: در کمیسیون اجتماعی مجلس تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در دستور رسیدگی است که با توجه به گستردگی و تنوع وظایف وزارت صمت که زمانی چهار وزارتخانه (صنایع، صنایع سنگین، معادن و فلزات و نیز بازرگانی) بود، چه بسا این تفکیک در تامین و توزیع کالاهای اساسی و کنترل قیمت ها مفید باشد. نظر اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس این است که اقدامات مربوط به کنترل قیمت‌ها و بازار توان زیادی از مدیران وزارت صمت را به خود اختصاص داده است در حالی‌که لازم است اهتمام بیشتری به توسعه صنایع و معادن صورت گیرد. البته این موضوع نیاز به بررسی کارشناسی بیشتری دارد.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی به فرهنگ و لزوم توجه به آن پرداخت و اظهار داشت: در زمینه فرهنگ باید کارهای جدی انجام شود، بعضا مشکلات معیشتی فرهنگ و هنر را تحت الشعاع قرار داده که امیدواریم مدیران اهتمام کافی به فعالیت های فرهنگی داشته باشند.

وی اضافه کرد: انجام برخی از کارهای فرهنگی زمان‌بر است، کارهای خوبی هم انجام شده مثل ساخت فیلم موقعیت مهدی که نشان می‌دهد، می توان با استفاده از جاذبه هنر آثار فاخر و ماندگاری ارائه کرد.

معاون رئیس جمهور درباره اطلاع رسانی و اهمیت آن هم گفت: باید بپذیریم که ضعف رسانه‌ای داریم، ارتقاء سواد رسانه ای را باید جدی بگیریم و در راستای جهاد تبیین تلاش کنیم.

این چهره سیاسی درباره مذاکره با عربستان نیز گفت: مبادله پیام‌ها ادامه دارد و آمادگی برای مذاکره در سطوح مختلف وزارت خارجه وجود دارد تا مسائل دو جانبه و نیز منطقه مورد بحث قرار بگیرد.

حسینی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: این موضوع در دستور کار است و به زودی نتیجه آن اعلام می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره  طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده گفت: با وجود بار مالی، دولت از این طرح حمایت کرد، بودجه برای آن گذاشته و جلسات با حضور رئیس جمهور برگزار شد. دولت و مجلس مصمم هستند تا این طرح اساسی اجرایی شود.

/انتهای پیام 

کپی