اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

رییس پژوهشگاه ملی زیست فناوری و ژنتیک مطرح کرد:

۶۰درصد محصولات دانش‌بنیان کشور زیست‌فناوری است

۶۰درصد محصولات دانش‌بنیان کشور زیست‌فناوری است

به گزارش ایران آنلاین، رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری، صادرات محصولات زیست‌فناوری را ۶۰ درصد از کل صادرات دانش‌بنیان کشور برشمرد و گفت: تولید پوست مصنوعی و تلاش برای تشخیص زودرس بیماری‌های سرطان و قلبی و عروقی بر اساس ژن‌ها از دستاوردهای این پژوهشگاه است.

 دکتر جواد محمدی در نشست خبری فعالیت‌های تحقیقاتی این پژوهشگاه را در حوزه‌های دام و طیور، انسانی،  کشاورزی، میکروارگانیسم‌ها و صنعت عنوان کرد و افزود: تولید انواع آنزیم‌ها، آغازگرهای صنایع لبنی، تشخیص مولکولی ویروس کرونا، پوست مصنوعی، هورمون رشد و تولید ارقام مختلف ارقام گیاهی و پپتیدها و پروبیوتیک‌ها بخشی از دستاوردهای تحقیقاتی این پژوهشگاه به شمار می‌رود.

ایجاد مرکز حیوانات مدل

وی مرکز حیوانات مدل را از بخش‌های تحقیقاتی این پژوهشگاه بیان کرد و یادآور شد: اگر بخواهیم روش‌های ژن درمانی را در کشور اجرایی کنیم، نیازمند تولید حیوانات مدل هستیم. برای این منظور نیاز به مراکزی است تا با دستکاری‌های ژنتیکی، حیوانات مدل تولید شود.

رییس پژوهشگاه ملی زیست فناوری از تولید موش مبتلا به هموفیلی خبر داد و گفت: گام بعدی ما ارایه روش‌های درمانی است.

محمدی به نقش تحقیقات در این مرکز در درمان برخی از بیماری‌ها یا روش ژن درمانی اشاره کرد و توضیح داد: در آینده بسیاری از داروها حذف و ژن درمانی جایگزین می شود و از آنجایی  که این پژوهشگاه یکی از پیشران‌های این حوزه است آماده جذب محققان و اساتید در این زمینه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: برای وارد کردن روش‌های ژن درمانی تولید شده در پژوهشگاه ملی زیست فناوری به حوزه بالین با مراکز درمانی چون مرکز طبی اطفال و ستاد توسعه سلول‌های بنیادی معاونت علمی وارد همکاری شدیم.

به گفته وی مرکز طبی اطفال در زمینه سرطان و نقص ایمنی فعال است.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری ادامه داد: علاوه بر آن در حوزه درمان ناباروری با مراکز بیمارستانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همکاری‌هایی را آِغاز کردیم.

محمدی تصریح کرد: در زمینه تشخیص‌های مولکولی با دانشگاه علوم پزشکی تهران همکاری‌هایی را نیز در دستور کار داریم.

تولید نهاده‌های دامی

وی به چالش‌های کشور در زمینه کمبود آب و خشکسالی در حوزه کشاورزی اشاره و خاطرنشان کرد: در این زمینه یکی از اولویت‌های ما تولید نهاده‌های دامی مقاوم به خشکی و ویروس است.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری وابسته به وزارت علوم با تاکید بر اینکه سالانه ۳۰ تا ۴۰ درصد از محصولات کشاورزی به دلیل ویروس‌ها از بین می‌رود، اظهار داشت: ما تحقیقاتی را در زمینه تولید برخی ارقام مقاوم  را در دستور کار داریم.

توسعه دیپلماسی علم و فناوری

محمدی کسب رتبه دوم در آسیا و صادرات محصولات به ۱۷ کشور را از دیگر دستاوردهای این پژوهشگاه نام برد و ادامه داد: ۶۰ درصد از محصولات دانش بنیان کشور مربوط به حوزه زیست فناوری می‌شود و درصدد هستیم با همکاری ۶۰۰ شرکت دانش بنیان فعال در این حوزه سهم صادراتی خوبی از بازار حوزه زیست فناوری به دست آوریم.

وی یادآور شد: این پژوهشگاه عضو مرکز عالی آکادمی علوم کشورها در حال توسعه، عضو شبکه بین المللی بیولوژی آسیا و اقیانوسیه است و ما در تلاش هستیم از طریق تعاملاتی که با محققان بین المللی دیپلماسی علمی و فناوری را توسعه دهیم.

رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با تاکید بر اینکه حرکت ما در این پژوهشگاه بر اساس اسناد بالا دستی است، گفت: این اسناد شامل مواردی چون نقشه جامع علمی کشور، سند اسلامی شدن دانشگاه ها و نقشه مهندسی علمی‌و فرهنگی است و در همه این اسناد بر تعامل با کشورهای همسایه و دوست تاکید شده است.

تشکیل اتاق فکر

محمدی راه اندازی اتاق فکر حوزه زیست فناوری با مشارکت محققان را از دیگر اقدامات این پژوهشگاه نام برد و یادآور شد: راه اندازی این اتاق با هدف آینده نگری و آینده نگاری در حوزه زیست فناوری است و درصدد هستیم در این اتاق مسیر کشور در این حوزه را مشخص کنیم و بدانیم نقش پژوهشگاه در این مسیر چیست.


انتهای پیام/

 

 

 

کپی