اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
عبدالملکی:

حق کسی در یارانه ضایع نخواهد شد

حق کسی در یارانه ضایع نخواهد شد

به گزارش ایران آنلاین،  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: زیرساخت‌های مبارزه با فساد در این وزارتخانه تشکیل و چرخه کشف و شناسایی فساد و راه‌های بسته‌شدن مبادی آن ایجاد شده است.

 «حجت‌الله عبدالملکی» در آیین تودیع و معارفه رییس مرکز حراست و مشاور ستاد دانش‌بنیان و فناوری‌های وزیر کار، اظهار داشت: در این وزارتخانه با انتخاب مسئول حراست و اقدامات صورت‌گرفته از بحران اولیه که نگران آن بوده‌ایم، عبور کرده‌ایم.

وی افزود: اولین انتصاب در این وزارتخانه، انتصاب علی‌اکبر رضایی مسئول حراست بود که اقدامات خوبی در این زمینه انجام دادند. وی یک فرد چند بُعدی است که یکی از ابعاد ایشان امنیتی و اطلاعاتی و یک بعد دیگر در حوزه دانش‌بنیان است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: مهم‌ترین وجه آقای رضایی فناوری است و بخشی از فناوری‌های نوین در کشورمان محصول تلاش‌های ایشان است که چراغ خاموش کار کردند، امروز نیز وی در سمت مشاور ستاد دانش‌بنیان و فناوری‌ها وزیر کار منصوب می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: از امروز فصل جدیدی از دانش‌بنیان در این وزارتخانه آغاز خواهد شد تا با این اقدامات و انتصاب‌ها آخر سال بتوانیم کارنامه‌ای در حوزه دانش‌بنیان ارائه کنیم و ریل‌گذاری‌های اصلی انجام شود که در نتیجه به افزایش تولید، کیفیت خدمات و ایجاد اشتغال در بخش‌های نوین و دانش‌بنیان منجر شود.

عبدالملکی با بیان اینکه حوزه دانش‌بنیان برای ما در این وزارتخانه اهمیت بالایی دارد، گفت: ما در اقتصاد مقاومتی که بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی و ابلاغی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط رهبری الگوی قانونی اقتصادی کشور است، پنج اصل مردمی‌سازی، دانش‌بنیان بودن، عدالت‌محور بودن، درون‌زا و برون‌گرا بودن داریم که همه حاکمیت نیاز است آن را دنبال کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در تمام این اصول اساسی برنامه‌های جدی در دولت سیزدهم داریم که این برنامه‌ها در وزارت کار دنبال می‌شود برای تک‌تک این محورها برنامه اساسی داریم.

وی با اشاره به اصل مردمی‌سازی گفت: به استعاره نام این وزارتخانه را وزارت مردم قرار داده‌ایم، بیش از ۷۰ درصد مردم با این وزارتخانه در ارتباط هستند و در بسیاری از تصمیم‌هایی که قرار است که برای مردم گرفته شود با سازوکارهایی از خود مردم استفاده خواهیم کرد.

عبدالملکی اضافه کرد: در شورای حقوق و دستمزد که اکثریت آن مردم هستند ۶ نفر از نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایی حضور دارند که در فضای آرام و غیرسیاسی تصمیم‌گیری می‌کنند و در خصوص تعیین دستمزد فشاری بر آنها وارد نشد.در حوزه‌های اقتصادی و رفاهی تلاش کردیم بر مدار عدالت حرکت کنیم مساله جدی و بلند مدتی داریم.

افزایش تولید و تقویت صادرات در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار

وی به بعد برون گرایی و تقویت صادرات اشاره کرد و گفت: معاونت اقتصادی این وزارتخانه برنامه جدی و دامنه داری در توسعه صادرات تولیدی وزارت کار دنبال کرده و صادرات و تولیدات بسیاری از شرکت‌های اقتصادی تابعه این وزارتخانه در این دولت چندبرابر شده است و چشم انداز خوبی برای سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی می‌کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصل درون‌زایی را با تاکید بر رشد تولید عنوان کرد و گفت: اصل اساسی در شرکت داری حداکثری تولید است. در بلندمدت افزایش تولید منجر به افزایش بهره‌وری و سود می‌شود؛ هرچند اگر در کوتاه‌مدت کم تولید کردن و احتکار شاید منجر به سود و مشکلات شود ولی برنامه ما بلندمدت است.

وی تاکید کرد: در دوره ۹ ماه دولت سیزدهم در وزارت کار، رکوردهایی در حوزه تولید فولاد، پتروشیمی، گردشگری و حمل‌ونقل داشته باشیم.

عبدالملکی با بیان اینکه در حوزه دانش‌بنیان هنوز حرکت جدی در این وزارتخانه صورت نگرفته است، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی با نام‌گذاری سال به نام «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» تاکید بر حوزه دانش‌بنیان داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در این ۹ ماه بر روی این محور برنامه‌ریزی جدی صورت نگرفته است که یکی از محورهایی که منجر به احیا در بخش‌ها می‌شود، انتصاب افراد است که امروز در حوزه دانش‌بنیان انجام دادیم و علی‌اکبر رضایی را به‌عنوان جانشین وزیر در امور دانش‌بنیان معرفی شد.

گفتنی است «مسعود حسین‌پور» به‌عنوان سرپرست مرکز حراست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «علی‌اکبر رضایی» به‌عنوان جانشین وزیر در امور دانش‌بنیان منصوب شدند.

حق کسی در یارانه ضایع نخواهد شد/ ارسال پیامک به دهک‌های دهم


 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه حتی حق یک نفر ضایع نخواهد شد گفت: آنهایی که علی الحساب یارانه دریافت کرده‌اند کمتر از ۹۰ درصد هستند.

 «حجت‌الله عبدالملکی» روز شنبه در حاشیه آیین تودیع و معارفه رئیس جدید  مرکز حراست و مشاور ستاد دانش‌بنیان و فناوری‌های وزیر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۹۰ درصد مردم یارانه دریافت خواهند کرد و همه کسانی که جزو این افراد هستند و هنوز یارانه دریافت نکرده‌اند، خیالشان راحت باشد که یارانه آنها پرداخت می‌شود.

وی افزود: ۲ گروه در خصوص یارانه‌ها داشته‌ایم: افرادی که اصلاً پرونده یارانه نداشته‌اند این افراد حدود هفت و نیم‌میلیون نفر هستند که باید از سامانه اعلامی سازمان هدفمندی یارانه‌ها ثبت‌نام کنند که به حدود چهارتا پنج میلیون نفر از آنها یارانه تعلق می‌گیرند.

وزیر رفاه با اشاره به افرادی که یارانه آنها توسط دولت قبل حذف و یا خودشان حذف کرده‌اند گفت: این افراد باید در سامانه اعلامی سازمان هدفمندی یارانه‌ها ثبت‌نام کنند، حقشان است که یارانه دریافت کنند.

وی ادامه داد: سازمان هدفمندی یارانه‌ها، لیست ثبت‌نام‌کنندگان را برای وزارت رفاه، ارسال می‌کند بررسی‌ها تکمیلی انجام می‌شود و یارانه برای آنها از اردیبهشت‌ماه لحاظ می‌شود.

عبدالملکی با بیان اینکه گروه دوم افرادی هستند که جزو دهک دهمی شناسایی شده‌اند گفت: این افراد تا فروردین‌ماه یارانه می‌گرفتند، اما در اردیبهشت‌ماه یارانه به آنها تعلق نگرفت که به دستور رئیس‌جمهور یک ماه برای آنها واریز و مسدود است تا بررسی‌ها تکمیل شود.

وی گفت: رئیس‌جمهور یک ماه فرصت بررسی دادند تا وضعیت افرادی که اعتراض ثبت کرده‌اند رسیدگی شود در سامانه حمایت، قابلیت جدید به آن اضافه می‌شود، برای درخواست‌کنندگان پیامک ارسال می‌شود تا با مراجعه به سامانه شناسنامه اقتصادی را ببینید و اگر اعتراضی دارند اعلام و مدارک و مستندات را بارگذاری کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه درخواست‌های بازبینی درست است گفت: این امر نیازمند بازنگری است به‌عنوان‌مثال، فردی خودروی خود را به‌صورت قولنامه‌ای فروخته است اصل را بر صحت می‌گذاریم و به او فرصت می‌دهیم تا سند فروش خودرو را ارائه کند.

وی افزود: همچنین خانواده‌ای به‌خاطر درآمد بالای فرزندان جزو دهک دهم شناخته شده‌اند و یارانه آنها قطع شده است در این راستا فرزندانی که خانواده مستقل تشکیل داده‌اند و یارانه را تفکیک نکرده‌اند، در سامانه حمایت راهنمایی می‌شوند تا جداسازی یارانه را انجام دهند و بعد والدین و اعضای خانواده مشمول دریافت یارانه می‌شوند.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: همچنین کسانی که با حساب شخصی کارهای اقتصادی غیرشخصی انجام می‌دادند به‌عنوان‌مثال، مسئول خرید شرکتی شده‌اند اصل را بر صحت می‌گذاریم و فرصت می‌دهیم که حساب تجاری را از حساب شخصی جداسازی کنند یا افرادی که  وجوه شرعی طلاب را در دفاتر مراجع جمع‌آوری می‌کردند حساب‌ها را شفاف و جداسازی کنند.

افرادی که به دهک بندی‌ها اعتراض دارند، از طریق تماس با شماره‌های ۶۳۶۹ و ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ اقدام کنند یا با مراجعه به آدرس hemayat.mcls.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند.

 

انتهای پیام/


 

کپی