اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تأثیرات منطقه‌ای مصوبه پارلمان عراق علیه رژیم صهیونیستی

تأثیرات منطقه‌ای مصوبه پارلمان عراق علیه رژیم صهیونیستی
حسن ‌هانی‌زاده کارشناس خاورمیانه

تصویب قانون منع عادی‌سازی روابط با اسرائیل در پارلمان عراق که با آرای قاطع نمایندگان به تصویب رسید، تأثیرات منطقه‌ای بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

روزنامه ایران: پیش از هر چیز همان طور که شاهد بودیم، این مصوبه با واکنش امریکا همراه شد و از همین رو جرم‌انگاری عادی‌سازی روابط درعراق، بر روابط بین واشنگتن به عنوان شریک راهبردی تل‌آویو و بغداد تأثیرگذار خواهد بود. امریکا با محوریت استراتژی توسعه منطقه‌ای رژیم صهیونیستی، در تلاش است رابطه عراق با کشورهای سازشکار عرب را تقویت کند تا بسترلازم برای تسهیل عادی‌سازی روابط بغداد با تل‌آویو مهیا شود. بنابراین امریکا با تصویب این قانون درصدد خواهد بود با ایجاد برنامه‌های ویرانگر علیه امنیت داخلی عراق، از رهگذر گروه‌های تروریستی خصوصاً در اقلیم کردستان و غرب این کشور، فشارهای سیاسی و امنیتی بر عراق را تشدید کند.


امریکا و غرب علاوه بر این برای  تضعیف محور مقاومت، به افزایش حضور اسرائیل و توسعه جایگاه آن در منطقه بویژه جنوب خلیج فارس و قفقاز می‌‌کوشند. بنابراین تصویب این قانون شرایط را در این مناطق نیز تغییر خواهد داد. بویژه که در سال‌های اخیر، امریکا و غرب در حال اعمال فشارهای سیاسی بر قطر، پادشاهی عمان و کویت به عنوان اعضای شورای همکاری خلیج فارس که در برابر عادی‌سازی مقاومت کرده‌اند، هستند تا بر شمار کشورهایی که وارد عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌‌شوند، افزوده شود. بنابراین تصویب این قانون موجب می‌‌شود، غرب فشار بیشتری بر آنها وارد کند تا شرایط حاکم در منطقه به سمت اجرایی شدن عادی‌سازی تسریع شود و با ایجاد حلقه عادی‌سازی، به عراق نیز به طور ضمنی فشار وارد شود.


در این شرایط، وظیفه محور مقاومت این است که با همگرایی و افزایش حضور خود در منطقه و تقابل با تروریست‌ها به عنوان نیروهای وابسته به اسرائیل با اجرای این طرح‌های توطئه‌آمیز  مخالفت کرده و مانع حضور آن شوند؛ لذا عراق، ایران، سوریه، لبنان و به تبع آنها قطر، عمان و کویت در حوزه خلیج فارس می‌‌توانند از طریق رایزنی و فعالیت‌های سیاسی مانع نفوذ رژیم صهیونیستی در منطقه شوند.


مصوبه جدید پارلمان عراق، علاوه بر تأثیرگذاری بر روابط این کشور با امریکا بر روابط آن با ترکیه نیز تأثیر می‌‌گذارد. ترکیه با داشتن بیش از 3 هزار نیرو در شمال عراق، دخالت مستقیمی بر استقلال و تمامیت ارضی این کشور داشته است. از طرفی به دلیل تغییر رویکرد ترکیه با رژیم صهیونیستی و قرابت سیاسی آنکارا با تل‌آویو طی ماه‌های گذشته و اینکه غرب از درگاه ترکیه نیز برای عادی‌سازی روابط عراق با رژیم صهیونیستی می‌‌تواند وارد شود، پیش‌بینی می‌‌شود که روابط بین دو کشور که در چند سال اخیر تحت تأثیر شیوه‌های تهاجمی آنکارا قرار داشته، تیره‌تر شود. بویژه که ترکیه با همکاری یهودیانی که شهروند سرزمین‌های اشغالی هستند، اقدام به سدسازی کرده و جریان آب را از سد آتاتورک و سدهای دیگری چون ایلیسو بر رود دجله و فرات کاهش داده و موجب ایجاد ریزگرد و وخامت شرایط آب و هوایی در عراق شده است که پیامدهای این خشکسالی‌ها تأثیرات زیست محیطی در عراق خواهد داشت و این کشور را با مشکلات فزاینده سیاسی و اقتصادی مواجه خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

 

کپی