اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

دبیرکل ناتو : امنیت را فدای منافع اقتصادی نکنید

دبیرکل ناتو : امنیت را فدای منافع اقتصادی نکنید

به گزارش ایران آنلاین،  ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس خطاب به سران شرکت کننده گفت که نباید در ازای منافع اقتصادی، امنیت خود را بفروشیم و ارزش های خود را رها کنیم.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو دیروز سه‌شنبه با اشاره به بحث بر سر استفاده از فناوری چین در شبکه های ۵ جی و خط لوله نورد استریم ۲ برای ارسال گاز از روسیه، هشدار داد که کشورهای غربی نباید برای منافع اقتصادی، امنیت خود را بفروشند.

استولتنبرگ در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس خطاب به سران شرکت کننده گفت: ما باید بدانیم که انتخاب های اقتصادی ما پیامدهایی امنیتی دارند. آزادی مهم تر از تجارت آزاد است و حفاظت از ارزش ها، بالاتر از منافع اقتصادی.

دبیرکل ناتو در ادامه افزود: من مخالف تجارت با چین نیستم، اما حرف من این است که به عنوان مثال کنترل شبکه های ۵ جی از اهمیت امنیتی حیاتی برخوردار است.

وی همچنین در مورد خط لوله نورد استریم ۲ که برای دو برابر کردن جریان گاز روسیه به شیوه مستقیم از دریای بالتیک به آلمان طراحی شده، از تجارب به دست آمده سخن گفت. به نظر می رسد هدف دبیرکل ناتو از این سخنان متوجه اصرار آلمان برای خرید گاز ارزان قیمت از روسیه بود. هرچند دولت برلین در نهایت این پروژه را پس از آنکه روسیه استقلال دو منطقه جدا شده در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت، متوقف کرد. استولتنبرگ گفت تجارت آزاد رونق و ثروت زیادی را به ارمغان آورده است، اما به چه بهایی.

این مقام ارشد ائتلاف نظامی در ادامه هشدار داد این آرمان که باید تجارت آزاد گاز طبیعی داشته باشیم و هر چقدر که بخواهیم از روسیه گاز بخریم، اشتباه خطرناکی است.

وی افزود: این امر ابزاری را در اختیار روسیه قرار می‌دهد که می‌تواند از آن برای ارعاب و استفاده علیه ما استفاده کند و من با تأسف می‌گویم که اکنون به وضوح شاهد چنین شرایطی هستیم.

روابط آمریکا و آلمان در زمان دونالد ترامپ به دلیل راه اندازی پروژه خط لوله نورد استریم ۲ به سردی گرایید. کاخ سفید همچنین مدتهاست به کشورهای گوناگون نسبت به استفاده از فناوری چین در شبکه های ۵ جی هشدار داده است. واشنگتن مدعی شده که شرکت هوآوی سازنده تجهیزات مخابراتی چینی (HWT.UL) بازوی دستگاه نظارت جهانی حزب کمونیست چین است.

اما هوآوی که نقشی پیشرو در دنیای اطلاعات مخابراتی و فناوری بی سیم ایفا می کند، جاسوسی برای دولت چین را رد کرده است.انتهای پیام/

 

کپی