اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

یک وزیر سابق فرانسه با اتهامات اخلاقی به دستگاه قضایی فراخوانده شد

یک وزیر سابق فرانسه با اتهامات اخلاقی به دستگاه قضایی فراخوانده شد

به گزارش ایران آنلاین، «نیکلا اولو» وزیر گذار زیست محیطی فرانسه تا سال ۲۰۱۸، به اتهام تجاوز و آزار در پی شکایت شش زن به دستگاه قضایی پاریس احضار شد.

دادستانی پاریس اعلام کرده که اولو به دلیل اتهام تجاوز و آزار جنسی در فاصله سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ با شکایت شش زن که یکی از آنان در آن سال ها زیر سن قانونی بوده، فراخوانده شده است.

اولو که با عناوین نویسنده، گزارشگر، مجری تلویزیون و از همه بیشتر فعال محیط زیستی شناخته می شود، در سال ۲۰۱۷ با عنوان وزیر گذار زیست محیطی در کابینه «امانوئل مکرون» حضور داشت که بعد از ۱۵ ماه به دلیل اختلاف نظر آن را ترک کرد.

دادگاه رسیدگی به رسوایی اخلاقی این وزیر سابق فرانسه در حالی برگزار می شود که دولت جدید مکرون به دلیل انتخاب «دامیان اباد» مظنون به ارتکاب آزار جنسی به عنوان وزیر همبستگی با انتقادهای بسیاری مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تحقیقات اولیه در مورد جرم اولو در سال ۲۰۲۱ و پس از پخش یک مستند تلویزیونی در شبکه ۲ تلویزیون فرانسه آغاز شد. در این مستند شش زن این وزیر سابق را به تجاوز و آزار جنسی در سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ متهم کردند. یکی از شاکیان زنی به نام سیلوی است که در مستند «فرستاده ویژه» اعلام می کند در سال ۱۹۸۹ و زمانی که ۱۶ سال داشته پس از دعوت به برنامه تلویزیونی اولو مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.

نیکلا اولو یک روز پس از پخش این مستند همه اتهامات مطرح شده را رد کرد و آنها را «دروغ» خواند.

این رسوایی اخلاقی، فعالان محیط زیست را در بهت فرو برد، اما این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ و زمانی که اولو در ترکیب دولت قرار داشت، پرونده مشابه دیگری برای وی گشوده شده بود.

این پرونده به مورد تجاوز به عنف در سال ۱۹۹۷ تعلق داشت و بعدها مشخص شد که شاکی پرونده پاسکال میتران نوه فرانسوآ میتران رئیس جمهوری اسبق فرانسه بوده است. در آن زمان اولو که از حمایت برخی وزرای کابینه برخوردار بود این اتهام را رد کرد. وی در نهایت در همان سال ۲۰۱۸ به دلیل آنچه که عدم پیشرفت در برنامه های محیط زیستی خواند، از پست خود کناره گیری کرد.انتهای پیام/

 

 


 

کپی