اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رییس ‌کل سازمان توسعه تجارت:

توافقنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا تا پاییز امضا می‌شود

توافقنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا تا پاییز امضا می‌شود

به گزارش ایران آنلاین، رییس ‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: طی مذاکرات انجام شده، پیش‌بینی می‌شود موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا به‌عنوان موتور محرک توسعه تجارت در مهرماه تا آذرماه امضا می‌شود.

 «علیرضا پیمان‌پاک» روز چهارشنبه همایش مشترک تجاری و ایران و روسیه با بیان اینکه فرصت‌های خوبی برای تجارت دو کشور وجود دارد، اظهار کرد: با فعال‌سازی کریدورها می‌توان تجارت با کشورهای ثالث را نیز گسترش داد.

وی با بیان اینکه ارتباط تجار دو کشور از مسائل اصلی و مهم است، افزود: باید این شناخت واقعی و دقیق را باید به وجود بیاوریم زیرا پیش از این تجار دو کشور از طریق کشورهای واسطه ارتباط ایجاد می‌کردند و ارتباط مستقیم وجود نداشت که موجب تصوری غلط شده بود که مانع رشد تجارت می‌شد.

پیمان‌پاک با بیان اینکه تجارت دو کشور با وجود تلاش‌ها و زحمات سال گذشته به چهار میلیارد دلار رسید که فاصله بسیاری با اهداف دارد، تاکید کرد: برای گسترش روابط تجاری مسئله اصلی و اول شناخت بازار است که در سفر با رییس جمهوری ارتباطات خوبی برقرار شد و امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه توسط هیات‌های تجاری و ایجاد پلتفرم دقیق و حرفه‌ای برای برقراری ارتباط تجار واردکننده و صادرکننده متخصص می‌تواند زمینه شناخت و توسعه تجارت باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پشتیانی از الزاماتی است که موجب توسعه تجارت می‌شود که با رفع موانع ممکن می‌شود و با حمایت‌ها مذاکرات در این زمینه تسریع شده است.

وی با بیان اینکه الزامات لجستیکی و افزایش ظرفیت‌ها از برنامه‌های در دستور کار تجارت دو کشور است. تاکید کرد: در زمینه مبادلات پولی و بانکی با حمایت‌ها بانک‌های روسی با بانک مرکزی و بانک‌های خصوصی ایران مذاکرات خوبی اتفاق افتاده است و از سوی دیگر صندوق‌های ضمانت نیز می‌توانند تجارت دو کشور را بیمه کنند.

پیمان‌پاک تاکید کرد: افزایش تجار نیازمند ایجاد اعتماد است و با توجه به اینکه این ارتباط برای تحریم‌ها برقرار نشده است، بیمه‌های تجاری ارتباط تجاری دو کشور را تضمین کند.انتهای پیام/


 

کپی