اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اعلام کرد:

تسریع در تکمیل طرح‌های عمرانی استان اصفهان با سفر هیات دولت

تسریع در تکمیل طرح‌های عمرانی استان اصفهان با سفر هیات دولت
سلاله سیلانی خبرنگار

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: سفر رئیس جمهوری به استان اصفهان ، منافع و مزایای زیادی به دنبال خواهد داشت.

 به گزارش ایران آنلاین ، علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ضمن تشریح طرح‌های عمرانی مهمی که در سفر رئیس جمهوری گره گشایی خواهد شد  اظهار داشت: استان اصفهان با مساحت تقریبی 107 هزار کیلومتر مربع 6.5 درصد خاک کشور را داراست که 25 هزار کیلومتر راه همسنگ، بیش از 4 هزار کیلومتر راه با نقش ملی و ترانزیت، همجواری با 9 استان و دارا بودن ۱۱۰ شهر همگی نشان از اهمیت بسیار بالای این استان در زمینه حمل و نقل و حوزه شهری است.

وی افزود: برای تحلیل وضعیت فعلی و اقدامات انجام شده در زمینه پروژه‌های عمرانی این اداره‌کل می‌بایست به شناخت درستی از واقعیت‌ها رسید چرا که در عرصه فعالیت‌های عمرانی، اقدامات سازندگی، نقش نهاد دولت، جایگاه بخش خصوصی، کیفیت حضور نهادهای صنفی و مجموعه سازوکارهای تصمیم گیری کلان، قوانین و مقرات مربوطه و همین طور وضعیت شاخص‌های مهم اقتصادی کشور نقش بسیار موثری دارند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: به عبارت دیگر هر اقدام یا اتفاق قابل تامل در موارد اشاره شده رخ دهد بازتاب آن در روند فعالیت‌های عمرانی مشاهده خواهد شد.

وی با بیان اینکه استان اصفهان کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور است اذعان داشت: با توجه به موقعیت جغرافیایی استان، موضوع ترافیک، حوادث ناشی از آن و عبور و مرور خودروها از محورهای مواصلاتی بسیار حائز اهمیت است. لذا یکی از اولویت‌های این اداره‌کل در سطح استان اصفهان، رفع نقاط حادثه خیز و تبدیل و ارتقاء محورهای موجود از راههای اصلی به بزرگراهی و راههای بزرگراهی به آزادراه‌ها است.

قاری‌قرآن با اشاره به اینکه حدود یکهزار و 700 کیلومتر از راههای استان به احداث باند دوم نیاز دارد گفت: حدود 400 کیلومتر از این راهها در اولویت قراردارند.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به قراردادهای موجود و با در نظر گرفتن مبحث ضرایب و تعدیل کارکردها و سایر موارد، هزینه تکمیل پروژه‌هایی که دارای قرارداد هستند بیش از ۷۵۰ میلیارد تومان می‌شود. لذا تامین اعتبار به موقع بسیار حائز اهمیت است.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان داشت: برای توسعه و نوسازی این راهها نیاز به تامین اعتبارات به موقع است اما واکاوی اعداد و ارقام‌هایی که در سال‌های گذشته مصوب شد نشان می‌دهد که این اعتبارات نه تنها کافی نبوده بلکه در تخصیص آن نیز با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: در سنوات گذشته طرح‌ها و پروژه‌های کلانی در حوزه‌های مختلف آغاز شده‌اند که در این سال‌ها به دلیل کمبود اعتبارات و مضایق به مرحله تکمیل و بهره‌برداری نرسیده و نیمه تمام باقی مانده‌اند و این روند در صورت ادامه موجب افزایش چندین برابری هزینه‌ها خواهد شد.

قاری‌قرآن بیان داشت: ارتقاء سطح کیفی راه‌ها و حذف نقاط حادثه‌خیز در استان یکی از اولویت‌های اساسی محسوب می‌شود که با تامین اعتبار گره خورده است از این رو در سفر رئیس جمهوری به استان اصفهان، به طور حتم این دغدغه‌ها را به مسئولان ارشد کشور ابراز خواهیم کرد.

وی با اشاره به دو مورد از پروژه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور شامل آزادراه رینگ حفاظتی شهر اصفهان و قطار سریع السیر تهران– قم– اصفهان اذعان داشت: سرعت بخشی به این پروژه‌ها بسیار ضروری است. قطعاً در سفر استانی آیت الله رئیسی به اصفهان برای تعیین و تکلیف و رفع مشکلات اجرایی این پروژه‌ها با اخذ مصوبه‌هایی در این خصوص، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: در سایر حوزه‌های فعالیت این اداره‌کل (مسکن و ساختمان، املاک و حقوقی و شهرسازی و معماری) نیز چالش‌ها و مواردی برای گره گشایی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به نحوه واگذاری اراضی طرح نهضت ملی مسکن در برخی از شهرهای استان اشاره کرد که در این باره نیز پیشنهاداتی آماده شده است تا بعنوان مطالبات مردمی در سفر رئیس جمهور به استان اصفهان پیگیری شود.

وی در انتها بیان داشت: سفر رئیس جمهوری به استان اصفهان برای استان، منافع و مزایای زیادی به دنبال خواهد داشت که مهمترین آنها نگاه ویژه و تخصصی به مشکلات و چالش‌ها و تخصیص اعتبارات برای حل آنها است.

کپی