اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

12 هزار واحد صنعتی در بن بست

12 هزار واحد صنعتی در بن بست
ابوالحسن میر هادی خبرنگار

عزیزالله قربانی معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های ایران با اشاره به پایش های صورت گرفته در سطح کشور عنوان کرد: در مهرماه سال گذشته کل واحدهای صنعتی کشور پایش شد و از 76 هزار واحد 12 هزار واحد راکد بوده است که چند ماهی طول کشید این واحدها شناسایی و دسته بندی و دلایل تعطیلی نیز مشخص شود.

به گزارش خبرنگار ایران آنلاین  ، قربانی اظهار داشت با عنایت ریاست جمهوری و وزارت صمت، معاون اول رئیس جمهور در راه اندازی واحدهای راکد تاکید دارند و عزم جدی دولت در عارضه یابی و حل مشکلات در کمیته های استانی است
وی افزود در راستای عارضه یابی و حل مشکلات در کمیته های استانی، دکتر مخبر حکمی را برای دکتر مدنی ابلاغ کرده که برای نهضت احیای واحدهای راکد بسیار مثیت است.
وی خاطرنشان کرد: 215 واحد راکد در قم برنامه ریزی شده که 64 مورد امسال راه اندازی می شود.
قربانی افزود: طرح پایش دیگری نیز ویژه واحدهای با ظرفیت کمتر از 50 درصد مشغول تولید داریم، در این طرح 505 واحد زیر ظرفیت 50 درصد کار می کنند که تمامی اینها سرمایه ملی هستند و باید با عزمی جدی این واحدها راه اندازی شود که به نفع ثروت ملی است.
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: سال گذشته یک طرح پایش را برای شناسایی واحدهای راکد در کشور انجام دادیم که براساس این طرح 12 هزار واحد راکد در کشور شناسایی که 6800 واحد داخل شهرک های صنعتی و 5 هزار و 253 واحد در خارج شهرک هاست.
وی اظهار داشت: همه واحدها امکان راه اندازی ندارند ولی 63 درصد از واحدهای راکد امکان راه اندازی دارند که 58 درصد اظهارعلاقه مندی کردند.
وی گفت عدم تقاضا در بازار و کمبود نقدینگی از دلایل عدم علاقه مندی درصدی از واحدهای راکد است.
وی بیان کرد: این پروژه ساختاری ملی دارد که رئیس آن ، وزیر محترم و مسئول پروژه سازمان صنایع کوچک شهرک های صنعتی است در سطح استانی مدیرکل صنعت معدن تجارت استان رئیس کارگروه است و دبیر نیز مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی و نمایندگان استانی و صاحب نظران در کارگروههای استانی هستند.
قربانی افزود: در کل کشور در شهرک های صنعتی بیش از 48 هزار واحد صنعتی داریم که 7 هزار و 150 واحد تعطیل و 16 هزار و 500 واحد زیر ظرفیت 50 درصد هستند که برنامه ما برای دو بخش آخر است.
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران عنوان کرد: برنامه هایی برای تثبیت فعالیت واحدها داریم طبق برنامه در طول 4 سال ، دولت با جدیت دنبال آن است که بتوانیم واحدهای زیر ظرفیت را به بیش از 70 درصد برسانیم برنامه سال 1401 افزایش ظرفیت 3300 واحد صنعتی و سال 1402  تعداد 4100 است و تا سال 1404 تعداد 16 هزار واحد را به ظرفیت مناسب برسانیم .
قربانی با بیان اینکه سال 1401 توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده است گفت سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران پیشگام در اجرای شعار سال می باشد.
قربانی افزود: در سال 1400 تعداد 2067 واحد صنعتی راکد احیاء شدند و تعداد 39000 نفر اشتغال ایجاد شده است، امسال نیز برای حمایت صنایع 315میلیارد تومان بصورت حمایت و تأمین اعتبار بودجه اختصاص دادیم.
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری پروژه فعال سازی ظرفیت های تولید در برنامه سازمان و استان ها می باشد که 3300 واحد زیر 50% ظرفیت در برنامه حمایت برای افزایش ظرفیت می باشد و حدود 17000 نفر از محل افزایش ظرفیت اشتغال ایجاد خواهد شد.
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران افزود در سال 1401، 2000 واحد راکد نیز در برنامه احیاء هستند که مشکلات آنها 44% کمبود نقدینگی ، 16% عدم تقاضا و بازار، فرسودگی ماشین آلات و ضعف فناوری 10% ،کمبود مواد اولیه 11% ، مشکلات حقوقی 9% و مشکلات زیرساخت ها 8% است. 

کپی