اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

پنج اولویت اصلی وزارت علوم از زبان زلفی‌گل

پنج اولویت اصلی وزارت علوم از زبان زلفی‌گل

به گزارش ایران آنلاین،  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، آموزش و پژوهش هدفمند، شاگردپروری و نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری اولویت‌های اصلی این وزارتخانه هستند.

محمدعلی زلفی‌گل در دیدار با آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) با اشاره به اولویت های وزارت علوم اظهار کرد: ما ۵ اولویت را در این دوره مسئولیت در نظر گرفته ایم که اولین اولویت ما مرجعیت و دیپلماسی علمی کشور است که تلاش می کنیم اساتید و دانشگاه های کشور به مرجع علمی تبدیل شوند و تعاملات علمی با دنیا و کشورهای همسایه داشته باشیم.

وی افزود: اولویت دوم وزارت علوم تحقیقات و فناوری آموزش و پژوهش هدفمند، مهارت محور و تاثیرگذار در پیشرفت کشور و اولویت سوم ما نوآوری فرهنگی و ترویج فرهنگ نوآوری است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بخشی از فرهنگ ما که از نظام ارباب رعیتی و پادشاهی به ما رسیده شایسته نیست، افزود: ما باید فرهنگ های ناشایست را پالایش کنیم مثلا ما کار را مقدس نمی دانیم در صورتی که کار و تلاش برای پیشبرد اهداف شخصی و اجتماعی مهم است یا اینکه قانون گریزی در زمان حاکم جائر توجیه داشت ولی در نظام جمهوری اسلامی هیچ توجیهی ندارد و عدم رعایت قانون گناه است.

وی با بیان اینکه علم و فناوری جدید همراه با خود فرهنگ جدیدی هم می آورد، گفت: تلفن همراه، اینترنت و فضای مجازی فرهنگ خاص خود را دارند و ما در مرحله اول تلاش می کنیم خودمان علم و فناوری تولید کنیم که فرهنگش برای خودمان باشد و در مرحله دوم تلاش می کنیم فرهنگ استفاده از فناوری های وارداتی را بومی سازی کنیم.

زلفی‌گل ادامه داد: اولویت چهارم وزارت علوم تحقیقات و فناوری شاگرد پروری و فناور پروری است تا به تدریج نسل ماهر و کارآمدی داشته باشیم بنابراین دانش را باید با عمل و تجربه همراه کنیم.

وی اولویت پنجم خود را تلاش برای خلق ثروت از فرصت های جدید دانست و گفت: در گذشته تلاش علمی ما بر محور مزیت های نسبی که در کشور وجود داشته مانند نفت، گاز، پتروشیمی، معادن مختلف، موقعیت جغرافیایی و اقلیم چهار فصل بوده است ولی ما باید هنر این را داشته باشیم که مزیت های جدیدی برای خلق ثروت ایجاد کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ما می توانیم از کویر و انرژی خورشیدی بیشتری استفاده را داشته باشیم، افزود: تولید ثروت از دانش برنامه جدی ما است و باید تلاش کنیم اقتصاد دانش بنیان را در کشور ایجاد کنیم.

مسئولان از کج‌روی‌ها چشم پوشی نکنند

تولیت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)  نیز در این دیدار با بیان اینکه نباید مشغله های کاری باعث شود که وظایف خود را فراموش کنیم، گفت: افرادی که از مسئولیت های خود شانه خالی می کنند، از کج روی ها چشم پوشی می کنند، به وعده هایی که داده اند عمل نمی کنند و وظایف خود را به عهده دیگران می اندازند باید بدانند که روزی همه این ها محاسبه خواهد شد و در محضر خدا باید پاسخگو باشند.

آیت الله سیدمحمد سعیدی با اشاره به انتظاراتی که رئیس جمهوری، مردم و قانون از وزارت علوم دارند، اظهار کرد: همه این انتظارات باید اولویت بندی شوند و در حد توان به این انتظارات پاسخ داده شود.

وی افزود: افرادی که از مسئولیت های خود شانه خالی می کنند، از کج روی ها چشم پوشی می کنند، به وعده هایی که داده اند عمل نمی کنند و وظایف خود را به عهده دیگران می اندازند باید بدانند که روزی همه این ها محاسبه خواهد شد و در محضر خدا باید پاسخگو باشند.

امام جمعه موقت قم با بیان اینکه وقتی در محضر بزرگی هستیم حتی کارهایی که وظیفه ما نیست را هم انجام می‌دهیم، گفت: همه ما در محضر خداوند هستیم و این شیرین کاری ها را باید در محضر خدا هم انجام دهیم و یقین داشته باشیم که خدا چندین برابر به ما پاداش خواهد داد.

سعیدی با بیان اینکه خداوند است که انسان را در مسندها می نشاند، افزود: اگر خدا نخواهد، هیچ مسئولی بر صندلی خود نمی تواند بنشیند و افراد زیادی بر صندلی ها نشانده می شوند تا امتحان شوند.

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در روز دوم سفر خود به قم با آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی از مراجع تقلید، اعرافی مدیرحوزه های علمیه، عباسی رییس جامعه المصطفی و سیدمحمدتقی شاهچرغی استاندار قم دیدار و گفت وگو کرد./انتهای پیام

کپی