اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در گفت و گو با ایران آنلاین عنوان کرد:

افزایش ظرفیت صادراتی با رفع موانع تولید

افزایش ظرفیت صادراتی با رفع موانع تولید

رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندان‌پزشکی و آزمایشگاهی در حاشیه برگزاری بیست و سومین نمایشگاه ایران هلث که با هدف رونمایی از ده محصول فناور-پزشکی و معرفی دستاوردهای شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه تجهیزات پزشکی برگزار شد، گفت: ایران پتانسیل بالایی در زمینه تولید صادرات محور تجهیزات و ملزومات پزشکی دارد.

دکتر مجید روحی در گفت و گو با ایران آنلاین با بیان اینکه هدف از برگزاری نمایشگاه هلث( تجهیزات و ملزومات پزشکی) معرفی دستاوردهای جوانان و تولیدکنندگان فعال کشور و افزایش تعاملات علمی – فناوری با سایر کشورهاست، تصریح کرد: با توجه به اینکه هم اکنون 300 شرکت فعال دانش‌بنیان در زمینه تولید تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، دارویی و آزمایشگاهی در سطح کشور فعال هستند، در صورت شناسایی و رفع زودهنگام موانع پیش‌رو و برنامه ریزی سریع، هدفمند و زمان بندی شده می‌توان فعالیت شرکت‌های فناور در این حوزه را هم به لحاظ کمی و به هم لحاظ کیفی افزایش داد.
وی با تأکید بر اینکه باید به سمت تولید بازار محور حرکت کنیم، ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان در حال حاضر، توانسته‌اند بیش از 70 درصد نیاز کشور را در حوزه تجهیزات پزشکی و سلامت تأمین کنند که در صورت ساده‌سازی بروکراسی پیچیده اداری، تسهیل امور در گمرکات کشور که بعضاً ماه‌ها طول می‌کشد تا مواد اولیه مورد نیاز از گمرکات ترخیص شود و از همه مهمتر نظارت دولت بدون مداخله بویژه در امر قیمت گذاری، می توان به روزهای پرفروغ تر امید داشت.
روحی، ضمن نامطلوب ارزیابی کردن روند صادرات تجهیزات و تولیدات پزشکی، گفت: پیش از کرونا، بیش از 50 میلیون دلار در این زمینه صادرات داشتیم که متأسفانه با شرایط کرونایی و تحریم‌های غرب و مشکلات داخلی اعم از تأمین مالی و نقدینگی شرکت‌های تولیدی و دانش بنیان، میزان صادرات ما به لحاظ ارزی به 20 میلون دلار رسید.
وی تصریح کرد: در صورت پرداخت مطالبات شرکت‌های فعال از سوی نهادهای دولتی و تأمین نقدیندگی آنها، می‌توانیم ظرفیت صادراتمان را به 300 تا 400 میلیون دلار افزایش دهیم.
روحی با اشاره به اینکه از مجموع 300 شرکت دانش‌بنیان فعال در کشور به دلیل محدودیت فضای نمایشگاهی تنها 200 شرکت موفق به حضور شدند، تصرح کرد: در این نمایشگاه مهمانانی از کشورهای، اسپانیا، هلند، هند، روسیه، آلمان، ترکیه و...حضور دارند.
وی در ادامه گفت: این نمایشگاه  فرصت مناسبی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خصوصی و دولتی است تا نسبت به تأمین و تهیه نیازهای خود از محصولات کاملا ایرانی اقدام کرده و با حمایت از تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت یاریگر و مشوق آنها در تداوم فعالیت‌هایشان باشند.
گفتنی است، بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات پزشکی، دندان‌پزشکی، آزمایشگاهی، دارویی و خدمات سلامت ( ایران هلث) در روزهای سوم تا ششم خرداد ماه از ساعت ۹ تا ۱۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان است.

کپی