اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در مراسم برگزاری نمایشگاه ایران‌ هلث عنوان کرد:

شرکت‌های دانش‌بنیان در دوران کرونا، حماسه آفرینی کردند

شرکت‌های دانش‌بنیان در دوران کرونا، حماسه آفرینی کردند

رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در مراسم برگزاری نمایشگاه ایران هلث که همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، دوران کرونا را علیرغم همه سختی‌های فراموش نشدنی، دوران درخشش جوانان، نخبگان و تولیدکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی عنوان کرد.

به گزارش ایران آنلاین، دکتر بهرام دارابی تصریح کرد: مدافعان سلامت تنها شامل کادر درمان نیستند و تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی اعم از کیت های آزمایشگاهی، تخت های عادی و ویژه بیمارستانی، ماسک و لباس های حفاظتی همه و همه، تلاشگران گمنامی بودند که جهادآور، در کنار کادر درمان و نظام سلامت برای دفع و غلبه بر ویروس منحوس کرونا تلاش کردند. تلاشی فراموش نشدنی که هرگز از حافظه تاریخ پاک نخواهد شد.
وی با بان اینکه صنعت تولید تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، دارویی و خدمات سلامت، صنعتی پویاست، تصریح کرد: پیشرفت‌های دقیق و لحظه‌ای در علم پزشکی که این روزها به اوج خود رسیده، بدون وجود تجهیزات و ملزومات مورد نیاز و رشد صنعت پزشکی، امری غیرممکن است؛ براین اساس، حمایت ما تنها منوط به شرکت‌های دانش بنیان مطرح و بزرگ نیست و تمام شرکت‌های فناور کوچک که با الگوگیری از شرکت های مطرح، در حال خلق ایده های نو و تولید محصولات مورد نیاز کشور هستند، مورد حمایت قرار دارند.
دارابی، حذف ارز ترجیحی را فرصتی برای ریل گذاری مناسب برای فعالیت در بخش های اقتصاد فناورمحور عنوان کرد و گفت: باید تولید را واقعی کرد اینکه در برخی صنایع، تولید به سمت مونتاژ حرکت کرد، مسیر اشتباهی بود که نباید در حوزه صنعت پزشکی تکرار شود. از این رو باید با استفاده از دانش بومی و بهره گیری از تکنولوژی‌های روز دنیا، تولیدات ملزومات و تجهیزات پزشکی را با توجه به پتانسیل بالا، بیش از بیش رونق دهیم.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: امروز ما از نظر ساخت و تأمین تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور از جمله تخت‌های ویژه بستری به خوداتکایی رسیده‌ایم و بیش از 70درصد نیاز کشور را تأمین می‌کنیم و علاوه بر آن قابلیت صادرات نیز داریم.
رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: تسهیل فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و هست‌ های فناور در قالب ایجاد پنجره واحد را در دستور کار قرار دادیم و با انعقاد تفاهم‌نامه شرکت‌های دانش‌بنیان که سال گذشته با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری و مدیران سازمان غذاودارو  و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، حرکتی رو به جلو و کارگشا در مسیر حمایت از تولیدکنندگان سلامت برداشته شد.
دارابی ادامه داد: با ایجاد پنجره واحد، سازمان غذا و دارو و معاونت علمی می‌توانند در پرتو همکاری دوجانبه با هم، مسیر فعالیت شرکت‌های فناور را هموارتر کرده و با حمایت از محققان جوان و صاحب ایده و فکر در رشته های فنی، مهندسی پزشکی، پزشکی و پیراپزشکی، زمینه مبادلات علمی – فناوری و تولید صادرات محور را برای آنها فراهم کنند.
وی با بیان اینکه، ساده سازی سیستم بانکی، همکاری بیشتر گمرکات کشور برای ترخیص مواد اولیه شرکت های داروسازی و تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد تأکید است، ابراز امیدواری کرد که در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال « تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شده است، شاهد رخدادهای خوبی در این عرصه باشیم.
گفتنی است، نمایشگاه بین‌المللی تهران، طی روزهای سوم تا ششم خردادماه، میزبان رویدادی بزرگ در زمینه عرصه دستاوردهای تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، دارویی و خدمات سلامت است. نمایشگاهی که به لحاظ حجم قابل توجه شرکت‌های مدعو، یکی از معتبرترین نمایشگاه‌ها در سطح جهان است.

کپی