اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

مجمع عمومی سازمان ملل خواستار حمایت فوری از کشورهای آسیب دیده از بحران غذایی شد

مجمع عمومی سازمان ملل خواستار حمایت فوری از کشورهای آسیب دیده از بحران غذایی شد

به گزارش ایران آنلاین، مجمع عمومی سازمان ملل متحد همزمان با افزایش هشدارها درباره قیمت مواد غذایی در جهان با تصویب قطعنامه ای از جامعه بین المللی خواست به فوریت از کشورهای آسیب دیده در نتیجه بحران امنیت غذایی از طریق اقدامات هماهنگ حمایت کنند.

 تارنمای سازمان ملل متحد درقطعنامه ای تحت عنوان «وضعیت ناامنی جهانی غذا» که بدون رای گیری روز دوشنبه به تصویب رسید از طرح دبیر کل برای تشکیل گروه واکنش به بحران جهانی درباره غذا،   انرژی و مسائل مالی حمایت کرد.

در این قطعنامه از کشورهای عضو و دیگر افراد ذی نفع خواسته شد کارامدی زنجیره های غذا و کشاورزی را حفظ کنند و بر ضرورت حفظ کانال های تجاری و باز بودن بازارها به منظور جریان غذا، سوخت، کودشیمیایی و دیگر محصولات کشاورزی تاکید شد.

در بندهای دیگری از این قطعنامه از جامعه بین المللی از جمله گروه هفت و گروه ۲۰ خواسته می شود امنیت غذایی را در صدر برنامه های خود قرار داده و از تلاش های چندجانبه برای یافتن راه حل هایی مقرون به صرفه برای این بحران حمایت کنند.

در این متن همچنین از کشورهای عضو و افراد ذی نفع خواسته شده از احتکار مواد غذایی و کالاها خودداری کنند.

نماینده اوکراین در این نشست اشاره کرد که کشورش کمک کننده معتبری در تامین غذا در جهان است اما حمله روسیه بحران غذایی را که بواسطه همه گیری کرونا اوضاع خوبی نداشت، وخیم تر کرده است.

نماینده اتحادی اروپا در این مجمع که نقش ناظر را دارد تاکید کرد که تحریم ها به صورت هدفمند اعمال شده اند تا از آسیب به بخش کشاورزی جلوگیری کنند. وی با تاکید بر تاثیر گرسنگی ناشی از تغییرات آب و هوایی تاکید کرد که جنگ روسیه علیه اوکراین به امنیت غذایی آسیب رسانده است.

تعدادی از هیات های حاضر از جمله از کشورهای آرژانتین، سوئیس، برزیل، تونس و مصر بر تعهد خود در قبال رفع بحران جهانی غذا از طریق همکاری های چندجانبه تاکید کردند.

دیوید بیزلی رئیس برنامه جهانی غذا (WFP) پیشتر اعلام کرده بود که ناکامی در بازگشایی بنادر در اوکراین اعلان جنگ علیه امنیت غذایی جهانی خواهد بود که منجر به بی‌ثباتی کشورها از قحطی و همچنین مهاجرت خواهد شد.

وزارت امور خارجه روسیه ادعاها در مورد ممانعت از صادرات غلات اوکراین را حدس و گمان خوانده و اخبار منتشر شده در این زمینه را تکذیب کرده‌است.انتهای پیام/

 


 

کپی