اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

تحقیق و تفحص از نحوه اجرای «قانون تقسیمات کشوری» کلید خورد

تحقیق و تفحص از نحوه اجرای «قانون تقسیمات کشوری» کلید خورد

به گزارش ایران آنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص از نحوه اجرای«قانون تقسیمات کشوری»موافقت کردند.

در نشست علنی امروز- سه شنبه ۳ خرداد- مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اجرای قانون تقسیمات کشوری مورد بررسی قرار گرفت و  با ۱۵۶ رای موافق به تصویب رسید. 

این تقضای تحقیق و تفحص از طرف محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مهریز، بافق ،ابرکوه ،خاتم و بهاباد و احسان ارکانی نماینده نیشابور، فیروزه و زبرخان به کمیسیون امورداخلی و شوراها ارائه شده بود، کمیسیون امورداخلی نیز این تقضا را به تصویب رسانده بود.

محورهای این تحقیق و تفحص عبارتند از:

۱- رسیدگی به نحوه اجرا وعملکرد وزارت کشور در رعایت شاخصه های الزام آور قانون تعاریف وضوابط تقسیمات کشوری و آیین نامه اجرایی مربوطه

۲- ملاک دقیق میزان جمعیت برای ارتقای یک بخش به شهرستان، یک روستا به شهر و تعیین مرکزیت یک شهرستان ارتقا یافته از بخش در حوزه تقسیمات کشوری وزارت کشور چیست؟

احسان ارکانی یکی از تقاضا کنندگان این تحقیق و تفحص گفت:تقسیمات کشوری دغدغه همه نمایندگان است و سال ها از این حوزه مهم، هیچ تحقیق و تفحصی به عمل نیامده  است تصمیمات مبهمی در این زمینه  گرفته شده است که باید بررسی شود.  وزرات کشور اعلام می کند که بخش های زیر ۲۰ هزار نفر قابلیت ارتقا به شهرستان را ندارند اما برخی بخش ها با جمعیت‌ ۱۷ هزار نفر به شهرستان ارتقا پیدا کردند و خود وزرات کشور و کمیسیون امنیتی و سیاسی دولت  هم نمی‌تواند پاسخگویی این تصمیمات باشد.


انتهای پیام/

 

 

کپی