اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آژانس بین المللی انرژی درباره تعمیق بحران انرژی هشدار داد

آژانس بین المللی انرژی درباره تعمیق بحران انرژی هشدار داد

«فیث بیرول» مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفت: بحران امنیت انرژی از زمان حمله روسیه به اوکراین نباید به وابستگی بیشتر به سوخت های فسیلی منجر شود.

به گزارش ایران آنلاین، رویترز نوشت: این مقام آژانس بین المللی انرژی روز دوشنبه در مجمع جهانی اقتصاد (WEF) گفت: سرمایه گذاری درست به ویژه در زمینه انرژی های تجدیدشدنی و برق هسته ای به این معنا  است که جهان نیاز دارد بین کمبود انرژی و سرعت تغییرات آب و هوایی به دلیل انتشار گاز ناشی از سوخت های فسیلی یکی را انتخاب کند.

بیرول خطاب به هیات های حاضر در داووس محل برپایی اجلاس مجمع جهانی اقتصاد همچنین اظهار داشت: ما به سوخت فسیلی در کوتاه مدت نیاز داریم اما بیایید از وضعیت کنونی به عنوان بهانه ای برای  توجیه وابستگی به سوخت فسیلی استفاده نکنیم و درهای آینده را نبندیم. برخی از سرمایه گذاری انجام شده است اما از نظر منطقی در بازه زمانی مورد نظر کار نخواهد کرد.

آژانس بین المللی انرژی مستقر در پاریس و دیده بان ارشد انرژی سال گذشته هشدار داد اگر جهان می خواهد تا اواسط قرن اجاری استفاده از کربن را به صفر برساند،  سرمایه گذاری در بخش پروژه های نفت و گاز و زغال سنگ متوقف شود.

بیرول گفت: تقاضاهای کوتاه مدت این مفهوم را دارد که جهان نمی تواند فورا خود را از منابع سنتی تامین کننده انرژی رها کند.

وی ابراز امیدواری کرد کشورهای تولید کننده که دارای ظرفیت صادارت بیشتر انرژی هستند «کمک مثبتی» داشته باشند.

ائتلاف اوپک پلاس متشکل از کشورهای صادرکننده نفت به تدریج نفت خود را به بازارها عرضه کرده اند  و کشورهای ارشد تولید کننده نفت مانند عربستان و امارات ظرفیت کامل تولید نفت خود را حفظ کرده اند.

اجلاس مجمع جهانی اقتصاد امسال از روز یکشنبه اول خرداد آغاز شده و تا روز پنجشنبه ۵ خرداد ادامه دارد.انتهای پیام/

 

 

کپی