اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

800 شهر و روستای سیستان و بلوچستان درگیر گرد و خاک/ پرهیز از تردد غیرضروری در سطح شهر

800 شهر و روستای سیستان و بلوچستان درگیر گرد و خاک/ پرهیز از تردد غیرضروری در سطح شهر

با ادامه وزش باد و گرد و خاک که از دو روز گذشته به استان سیستان و بلوچستان رسیده است و امروز بیش از 8 هزار شهر و روستای این استان را درگیر کرده است، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مردم توصیه کرد از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند.

به گزارش ایران آنلاین، دکتر مهدی زنگنه، با بیان اینکه با طوفان گرد و خاک که اکنون بیش از 8 هزار شهر ور وستای این استان را درگیر کرده است، غلظت آلایندگی هوا افزایش یافته است، گفت: آلودگی هوا بر سلامت سیستم تنفسی، پوست، چشم، قلب و عروق و مغز اثر می‌گذارد، به همین منظور گروه‌های سنی کودکان و سالمندان، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری های قلبی – عروقی باید از تردد در سطح شهر به شدت اجتناب کنند.
وی یادآور شد که اثرات چشمی گرد و غبار شامل خارش، التهاب و عفونت‌های چشمی است که در صورت تداوم باید فرد به پزشک مراجعه کند، همچنین، احتقان و التهاب داخل بینی، سوزش و خارش بینی، عطسه و آبریزش، عفونت تنفسی فوقانی، احساس درد و سوزش گلو و التهاب حلق و حنجره از عوارض آلودگی هوا بر سلامت سیستم تنفسی انسان است.
زنگنه، در ادامه به شهروندان توصیه کرد که از انجام فعالیت‌های ورزشی در هوای آزاد خودداری کنند و با مصرف غذاهای کم‌کالری و خوردن روزانه 450 تا 500 گرم میوه و سبزیجات و همینطور مصرف یک تا دو لیوان شیر به حفظ سلامت خود در شرایط نامطلوب هوا کمک کنند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، بر استفاده عموم مردم از ماسک فیلتر دار و در صورت نداشتن از پارچه مرطوب برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و ریزگردها به مجرای تنفسی تأکید کرد.

این مسئول با بیان اینکه کاهش شاخص کیفیت هوا ارتباط مستقیم با سلامت انسان دارد، تصریح کرد: غلظت آلایندگی هوا ناشی از عوامل طبیعی و غیرطبیعی، به عنوان یک معضل زیست محیطی بر کیفیت زندگی و عمر انسان تأثیرگذار است و امیدواریم تدبیری برای غلبه بر این معضل که سال‌هاست، سلامت شهروندان سیستان و بلوچستان را تهدید می کند، اندیشیده شود.
 
 

کپی