اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

مهارت‌های علمی قاریان با برگزاری دوره‌های ارزیابی ضابطه‌مند می‌شود

مهارت‌های علمی قاریان با برگزاری دوره‌های ارزیابی ضابطه‌مند می‌شود

معاون اجرایی شورای عالی قرآن یکی از مزایای برگزاری دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت را ضابطه‌مند شدن ویژگی‌های علمی و مهارت‌های قاریان دانست.

به گزارش ایران آنلاین، محمدتقی میرزاجانی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: ساماندهی و شفاف‌سازی در امر رتبه‌بندی قاریان و مدرسان قرآن کریم، یکی از دغدغه‌ها و مطالبات جامعه قرآنی کشور از گذشته بوده که در این طبقه‌بندی، سطوح عناصر قرآنی با توجه به ویژگی‌های علمی و مهارت‌های عملی ضابطه‌مند شود.

وی افزود: همچنین در سایه این رتبه‌بندی شفاف و ضابطه‌مند، هر قاری و مدرس قرآن ضمن شناخت توانمندی‌ها و استعدادهای خود، شرایط و مراحل ارتقاء به رتبه‌های بالاتر را نیز به خوبی رصد نماید تا در مجموع، رشد و ارتقای قاریان و معلمان عزیز فراهم آید. به تبع آن هم، شرایطی ایجاد شود تا با الگوسازی و نصاب‌آوری در قرائت، شاهد تولید آثار فاخر در این حوزه باشیم. این نکته مهم در تأکیدات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در تعیین حد قاری کامل، خود را به خوبی نمایان ساخته است.

میرزاجانی اضافه کرد: در حال حاضر، گواهی‌نامه تخصصی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم تنها مدرک رسمی در حوزه تلاوت و تدریس قرائت در کشور است. این مدارک طبق قانون، هم‌تراز با مدارک تحصیلی کاردانی تا دکتری محسوب شده و دارندگان این مدارک، مشمول کمک هزینه تحصیلی نیز می‌شوند. ادامه تحصیل، بدون شرکت در کنکور ویژه درجات ۱ و ۲ از دیگر مزایای این مدارک است و مزایای فوق در استقبال جامعه قرآنی از این طرح نقش بسزایی داشته است.

یازدهمین دوره­ ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم از امروز (اول خرداد) یکم خرداد ۱۴۰۱ آغاز شد. اولین مرحله دوره یازدهم­ شامل ثبت‌نام و شرکت در آزمون ورودی تا پایان این ماه برگزارخواهد شد. قاریان و مدرسان علاقه‌مند در این یک ماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی قرآن بخش سامانه جامع ارزیابی، ثبت نام کنند. با توجه به غیرحضوری بودن آزمون ورودی، شرکت‌کنندگان باید پس از ثبت نام، ضمن مطالعه دقیق آیین‌نامه این مرحله، قطعات تلاوت و سایر آثار مورد درخواست را ارسال کنند.

شرکت‌کنندگان دوره های نهم و دهم، نیاز به ثبت‌نام مجدد نداشته و فقط با درج نام کاربری و کلمه عبور و ورود به صفحه کاریری، می‌توانند درجه و گرایش خود را انتخاب کنند. نتیجه آزمون مرحله ورودی یازدهمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان، تیرماه اعلام خواهد شد و سایر مراحل نیز مطابق تقویم اجرایی در سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد یافت.

مهارت‌های علمی قاریان با برگزاری دوره‌های ارزیابی ضابطه‌مند می‌شود

شورای عالی قرآن در اسفند سال گذشته، ۱۵۰ قاری و مدرس قرآن به عنوان نفرات برگزیده دوره‌های نهم و دهم ارزیابی قاریان و مدرسان معرفی شدند تا از اعطای گواهی نامه تخصصی برخوردار شوند. با جمع بندی نتایج آزمون های ورودی، مصاحبه و تلاوت و همچنین آزمون نظری نهمین و دهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم، نفرات برگزیده توسط دبیرخانه ارزیابی، معرفی شدند.

در دوره نهم از مجموعه ۲۹۸ نفر شرکت کننده، ۵۱ نفر در بخش قاریان و هشت نفر در بخش مدرسان موفق به دریافت گواهی‌نامه تخصصی در یکی از سطوح یک تا چهار شدند. همچنین از مجموع ۳۷۲ نفر شرکت کننده در دهمین دوره ارزیابی، ۷۲ نفر در بخش قاریان و ۱۹ نفر در بخش مدرسان موفق به دریافت گواهی‌نامه تخصصی در یکی از سطوح یک تا چهار شدند. از مجموع ۱۵۰ نفر دریافت‌کنندگان این مدارک تخصصی، ۱۳۰ نفر آقا و ۲۰ نفر خانم از ۲۴ استان کشور  هستند که از ابتدای اردیبهشت‌ گواهی‌نامه خود را دریافت کردند.

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور تعیین ساز و کاری جهت ارزیابی و رتبه‌بندی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم و تسهیل تعامل و خدمت‌رسانی دستگاه‌های مختلف به آنان، آیین‌نامه ضوابط ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم در جلسه نهم شورای توسعه فرهنگ قرآنی در هفتم اسفند ۸۹ به تصویب رساند و برای اجرا به شورای عالی قرآن ابلاغ کرده و پس از آن هر سال حداقل یک دوره آزمون تخصصی برگزار و به قبول‌شدگان گواهی‌نامه تخصصی قرائت و تدریس قرآن از سطح یک تا چهار اعطاء می شود.


انتهای پیام/


 

 

کپی