اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

افزایش دو برابری وام اشتغال برای مددجویان بهزیستی

افزایش دو برابری وام اشتغال برای مددجویان بهزیستی
سمیه افشین‌فر

اشتغال همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد مختلف جامعه بوده است که افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

  روزنامه ایران: مهندس سید محمدحسن صافی سرپرست دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور در گفت‌وگو با «ایران» با بیان اینکه سال گذشته این سازمان بالاتر از سقف تعهداتش در زمینه اشتغال عمل کرده است از افزایش وام اشتغال به مبلغ 100 میلیون تومان خبر داد.
سید محمد حسن صافی، سرپرست دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور درخصوص وضعیت اشتغال جامعه هدف سازمان بهزیستی کشور گفت: در سال 1400 طبق برنامه ششم توسعه باید 60 هزار و 119 شغل ایجاد می‌‌شد و باید سالانه 6 درصد به این رقم اضافه می‌‌شد در واقع عملکرد سازمان بهزیستی تحقق 102 درصدی این عدد بود ولی ما بیشتر از این برای 61 هزار و 465 نفر شغل ایجاد کردیم.


مهندس صافی با بیان اینکه وام اشتغال از 50 میلیون تومان به 100 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است، افزود: تا اواسط سال 1400 مبلغ وام اشتغال برای مددجویان سازمان بهزیستی کشور 50 میلیون تومان بود که با پیگیری‌های کمیته امداد و سازمان بهزیستی کشور مبلغ این وام به 100 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. وی در مورد مشمولان دریافت این وام و چگونگی دریافت آن گفت: وام اشتغال 100 میلیون تومانی کارمزد 4 درصد دارد و بازپرداخت آن 84 ماه است.


افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند و دارای مهارت در زمینه حرفه‌ای هستند به کمیته اشتغال معرفی می‌‌شوند و بعد از بررسی پرونده، آنها را به بانک معرفی می‌‌کنیم تا بتوانند تسهیلات را دریافت کنند. مهندس صافی با تأکید بر اینکه اولویت پرداخت وام با مناطق کمتر توسعه یافته و کم برخوردار است، افزود: مددجویانی که از مهارت کافی در زمینه اشتغال هم برخوردار نیستند طی تفاهمنامه‌ای که سازمان بهزیستی کشور با سازمان فنی و حرفه‌ای امضا کرده است می‌‌توانند با مراجعه به مراکز فنی و حرفه‌ای نسبت به کسب مهارت اقدام کنند و بعد از کسب مهارت از طرف سازمان بهزیستی برای دریافت وام معرفی می‌‌شوند. البته کارفرمایان هم می‌‌توانند در قبال به‌کارگیری مددجویان سازمان بهزیستی از تسهیلات صد میلیون تومانی استفاده کنند. سرپرست دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی با تأکید بر اینکه مبلغ این تسهیلات در شهرهای بزرگ و کوچک یکسان است، گفت: رویکرد ما در سازمان بهزیستی توجه به مشاغل خانگی و خرد است البته یک کارفرما می‌‌تواند مثلاً برای 20 نفر از مددجویان سازمان اشتغال ایجاد کند و تا دو میلیارد تومان تسهیلات دریافت کند.


مهندس صافی مدل‌های اشتغال در سازمان بهزیستی کشور را متنوع عنوان کرد و گفت: مدل‌های اشتغال در سازمان بهزیستی فقط از محل وام‌ها و بر مبنای ارائه تسهیلات نیست مثلاً در حوزه زنان سرپرست خانوار گروه‌های همیار یا صندوق‌های مالی خرد برای معلولان توانبخشی مبتنی بر جامعه را داریم. یک مدل اشتغال هم مدل استاد و شاگردی است. مجموعه اینها تعهد ما در برنامه ششم توسعه را شامل می‌‌شود که وام هم در این مجموعه هست البته گزارش‌هایی دریافت کردیم که خیلی از مددجویان بودند که وام را گرفته‌اند به جای اینکه صرف اشتغال کنند صرف هزینه‌های زندگی می‌‌کنند و در بازپرداخت اقساط وام ناتوان می‌شدند اما این آمار زیاد نبود.


به طور کلی هدف از این وام‌ها اشتغال و توانمندسازی جامعه هدف سازمان است اما امسال برنامه جدی‌ برای نظارت بر این موضوع داریم. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سامانه ناظری متناسب با مددجویان سازمان بهزیستی تهیه کرده البته سامانه در حال آماده‌سازی نهایی است. تمام وام‌هایی که مددجویان دریافت می‌‌کنند در این سامانه ثبت می‌‌شود و امکان رصد و پایش آن وجود دارد و همین ضریب خطای ما را به صفر می‌‌رساند.


وی با بیان اینکه اعتبارات بند ب تبصره 16 از سه هزار میلیارد تومان به 10 هزار میلیارد تومان افزایش داشته افزود: پیش‌بینی کردیم امسال صد هزار فرصت شغلی را تدارک ببینیم هر چند بر اساس برنامه ششم توسعه موظف به ایجاد شغل تنها برای 63 هزار و 727 نفر هستیم ولی امیدواریم از طریق زیست بو م اشتغال و آموزش‌ها و مهارت‌هایی که خواهیم داشت بتوانیم برای صد هزار نفر شغل ایجاد کنیم. چون مبلغ 10 هزار میلیارد تومان هم اعتبارات بند ب تبصره 16 برای بهزیستی در لایحه بودجه در نظر گرفته شده است که قبلاً سه هزار میلیارد تومان بوده و این چند برابر شدن اعتبارات اهمیت زیادی دارد. مهندس صافی درخصوص آیین‌نامه زیست بوم اشتغال که ماه‌ها قبل با حضور رئیس جمهور و در جلسه شورای عالی اشتغال رونمایی شده بود، گفت: در این آیین‌نامه، هر استان و هر شهرستان می‌‌بایست بر مبنای ظرفیت‌های خود اشتغال ایجاد کند و ۳۱ استان باید زیست بوم منحصر به فرد خود را داشته باشند. براساس این زیست بوم، ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های گردشگری، فناوری اطلاعات، دانش بنیان، کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، پزشکی، بهداشت و درمان، راه و شهرسازی و دیگر حوزه‌ها در راستای ایجاد اشتغال، فعال می‌شود.


وی درخصوص پرداخت کمک هزینه ارتقای کارایی معلولان (ماده ۱۲ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت) نیز گفت: اعتبار این بخش 153 میلیارد تومان بود که سال گذشته با این اعتبار پرداخت‌ها برای نزدیک به 30 هزار نفر تثبیت شغل ایجاد کردیم. امسال علی رغم ابلاغ قانون افزایش حداقل دستمزد بنا داریم این عدد را بین 30 تا 40 درصد افزایش دهیم. البته نیاز به منابع اعتباری زیادی دارد که به دنبال افزایش منابع هستیم.


وی درخصوص اقدامات آتی و در دست اقدام دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی نیز گفت: تشکیل کارگروه ملی اشتغال افراد دارای معلولیت به منظور رفع موانع موجود و هم‌افزایی و برنامه‌ریزی جهت ایجاد اشتغال پایدار برای افراد دارای معلولیت و تشکیل کمیته‌ای به منظور آموزش فراگیر جامعه هدف بهزیستی (خصوصاً افراد دارای معلولیت) در این زمینه؛ استفاده از ظرفیت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) در راستای اشتغال افراد دارای معلولیت در قالب «رویداد حرکت با برکت» و اجرای بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه در قالب تفاهمنامه چهارجانبه با همکاری بنیاد برکت و همچنین برنامه‌ریزی جهت راه‌اندازی سامانه هوشمند اشتغال به منظور تسهیل و تسریع در ارائه خدمات اشتغال به گروه‌های هدف، از جمله این اقدامات است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی