اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

حسینی؛ کاپیتان درجه یک

حسینی؛ کاپیتان درجه یک
حامد جیرودی

استقلال در حالی در 3 هفته مانده به پایان لیگ برتر عنوان قهرمانی زودهنگام لیگ بیست‌و‌یکم را از آن خود کرد که در این فصل عملکرد دفاعی بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشته و با 10 گل خورده، بهترین خط دفاعی را در اختیار دارد.

روزنامه ایران: در این میان نمی‌توان از نقش مؤثر یک دروازه‌بان باتجربه، شش‌دانگ و آماده گذشت؛ در واقع آبی‌پوشان پایتخت با حضور سیدحسین حسینی از حاشیه امن مناسبی برخوردار هستند. گلری که در فاصله 2 هفته به پایان لیگ، 16 کلین شیت داشته است. اگر او 2 بازی پیش‌رو هم دروازه‌اش را بسته نگه دارد، صاحب بهترین عملکرد در میان همتایان خود در چند فصل اخیر لیگ می‌شود.حسین پورحمیدی دروازه‌بان آلومینیوم با 14 کلین شیت در تعقیب کاپیتان دوم استقلال بود اما او در بازی با استقلال با دریافت کارت زرد 4 کارته شد و دیدار آینده تیمش مقابل پیکان را از دست داد.

به این ترتیب اگر پورحمیدی در دیدار پایانی تیمش در اصفهان مقابل سپاهان هم دروازه‌اش را بسته نگه دارد و حسینی در هر 2 بازی آینده استقلال موفق به ثبت کلین شیت نشود، بازهم این دروازه‌بان استقلال است که با 16 بار بسته نگه داشتن دروازه عنوان بهترین گلر لیگ بیست و یکم را از آن خود کرده و برای اولین بار صاحب دستکش طلای فصل بیست و یکم خواهد شد. البته حسینی 2 بازی دیگر فرصت دارد تا رکورد خود را افزایش بدهد اما نکته‌ای که درباره او وجود دارد این است که او علاوه بر این عنوان، موفقیت‌های دیگری نیز کسب کرده است که مهم‌ترین آن قهرمانی با استقلال در لیگ بود.

ضمن اینکه در این فصل که وریا غفوری جزو بازیکنان اصلی آبی‌ها نبود، استقلال در اکثر بازی‌ها با کاپیتانی سید حسین به میدان آمد تا او یک فصل رؤیایی را سپری کند. این در حالی است که او قبل از شروع فصل به دلیل نیمکت‌نشینی در لیگ بیستم، تا آستانه جدایی از استقلال نیز پیش رفت و نامه خداحافظی هم در صفحه اینستاگرامش منتشر شد ولی در نهایت نظرش تغییر کرد و در استقلال ماند تا با سکونشین شدن محمدرشید مظاهری و حضور دروازه‌بان جوان دیگری به نام علیرضا رضایی، مرد شماره یک استقلال لقب بگیرد. دروازه‌بانی که در 24 بازی لیگ، 2080 دقیقه بازی کرده و 9 گل دریافت نموده است تا به‌طور میانگین، حدوداً در هر 231 دقیقه و در هر 2.5 بازی یک گل دریافت کرده باشد و این عملکرد خوب باعث شد حسینی که 4 بازی ملی دارد، مجدداً توسط دراگان اسکوچیچ برای بازی با کره جنوبی و لبنان به اردوی تیم ملی ایران دعوت شود.

جالب اینکه حسینی که فرزند دختر دارد سال 98 در مصاحبه‌ای گفته بود: «دختر به فوتبالیست نمی‌دهم مگر اینکه استقلالی باشد» تا به این ترتیب میزان تعصب و علاقه‌اش به استقلال را نشان دهد. این گلر شیرازی که متولد 9 تیر 1371 و در آستانه 30 سالگی است، در فصل ۹۷-۱۳۹۶ (لیگ هفدهم) رکورد کلین‌شیت متوالی در لیگ‌برتر را با ۸۷۲ دقیقه بسته نگه‌داشتن دروازه از آن خود کرد. آمار خیره‌کننده حسینی در این فصل باعث شد به بررسی بهترین گلرهای چند فصل اخیر لیگ برتر ایران بپردازیم. پستی بسیار حساس که خیلی از تیم‌ها در آن ضعف دارند و در حسرت داشتن یک دروازه‌بان خوب هستند.


حامد لک؛ از اوج تا فرود
حامد لک دروازه‌بان پرسپولیس که در این فصل روزهای خوبی را پشت‌سر نگذاشته، در لیگ بیستم بسیار موفق بود و آمار کلین شیت‌های خود را در این فصل به عدد 17 رساند تا بهترین دروازه‌بان لیگ لقب بگیرد اما در این فصل نتوانست آمارش را تکرار کند و حتی در مقطعی از فصل نیمکت‌نشین و از تمرین منع شد و حالا هم با اینکه یک فصل دیگر قرارداد دارد، ممکن است جایش را به علیرضا بیرانوند بدهد.


نیازمند در بین بهترین‌ها
برگزار نشدن بازی برگشت سپاهان و پرسپولیس در لیگ نوزدهم، فرصت بازی در ۳۰ بازی کامل لیگ برتر را از پیام نیازمند گرفت. ۲۹ بازی و ۱۷ کلین‌شیت و میانگین گل خورده نیم گل در هر بازی، نیازمند را به موفق‌ترین دروازه‌بان فصل تبدیل کرد. گلری که در این فصل لژیونر شد و به پورتیموننزه پرتغال رفت اما تنها 2 بازی انجام داد و در یک بازی 7 گل از یاران مهدی طارمی در پورتو دریافت کرد و در آخرین لیست تیم ملی هم قرار نداشت.


بیرانوند 3 فصل بهترین شد
علیرضا بیرانوند دروازه‌بان تیم ملی عملکردی خیره‌کننده در لیگ ایران از خود به‌جا گذاشته است.
او با پیوستن به پرسپولیس در لیگ شانزدهم در 17 بازی دروازه‌اش را بسته نگه داشت و بهترین گلر لیگ شد. او در لیگ هفدهم با 17 کلین‌شیت برای پرسپولیسی‌ها عنوان بهترین گلر را برای خود تکرار کرد. بیرانوند در لیگ هجدهم علاوه بر اینکه قهرمانی لیگ را برای سومین بار پیاپی با سرخ‌ها به دست آورد و به قهرمانی جام حذفی هم با پرسپولیس رسید، در 16 بازی لیگ موفق به ثبت کلین شیت شد تا بهترین عملکرد را در بین دروازه‌بان‌ها داشته باشد. بیرو تا هفته بیست و دوم لیگ نوزدهم هم دروازه‌بان سرخپوشان پایتخت بود اما پس از آن لژیونر شد و به رویال آنتورپ بلژیک پیوست اما آنجا نتوانست چندان موفق باشد و در این فصل هم در بواویشتا پرتغال بیشتر نیمکت‌نشین بود و حالا سودای بازگشت به لیگ ایران را دارد.


ده خسوس؛ برزیلی گل نخور
استقلال خوزستان در شرایطی قهرمان غیرمنتظره فوتبال ایران در لیگ شانزدهم لقب گرفت که گلری این تیم را فرناندو ده خسوس دروازه‌بان برزیلی برعهده داشت. او در 17 بازی موفق به کلین شیت شد تا ثابت کند فقط این مهاجمان برزیلی نیستند که می‌توانند بدرخشند و یک دروازه‌بان این کشور هم مانند او و جونیور نیلسیون کوریا دروازه‌بان برزیلی سابق پرسپولیس هستند که می‌توانند به عنوان یک بازیکن خارجی بدرخشند.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی