اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبرداد:

افزایش یک میلیون نفری بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در سال گذشته

افزایش یک میلیون نفری بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در سال گذشته

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: در سال گذشته یک میلیون نفر بیمه‌شده جدید تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گرفت که از این تعداد بیش از ٧٠٠ هزار نفر در این دوران مدیریتی بود.

به گزارش ایران آنلاین، سیدمیرهاشم موسوی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد، افزود: با توسعه پوشش بیمه همگانی، در سال گذشته علیرغم دشواری‌های اقتصادی یک میلیون نفر بیمه‌شده جدید تحت پوشش این سازمان در قالب بیمه‌های اختیاری، بیمه دانشجویان، خانوار ایرانی و... قرار گرفت. 

وی با اشاره به سامانه خدمات غیرحضوری ارسال لیست حق بیمه کارگاه‌ها، تصریح کرد: یکی از رویکردهای تحولی سازمان هوشمندسازی تأمین اجتماعی با هدف کاهش مداخلات انسانی در تعاملات خدماتی بود که با راه‌اندازی سامانه دریافت لیست‌های حق بیمه کارفرمایان گامی ارزشمند در این راستا برداشته شد. شفافیت و نظارت راهبردی از طریق این طرح افزایش یافته و مراجعات حضوری مردمی کاهش یافت. همچنین در این راستا، تعامل با کارفرمایان و پاسخگویی سازمان به این جمعیت تقویت شد.

موسوی اضافه کرد: با ارسال این لیست‌ها از طریق این سامانه همچنین اختلافات بیمه‌شدگان و کارفرمایان با یکدیگر و کارفرما با سازمان نیز برطرف شده و اعتراضات کارگری و... نیز با هم‌پوشانی به حداقل خواهد رسید.

وی با اشاره به مدیریت ابلاغ‌ها در این زمینه گفت: گاه کارفرمایان از عدم دسترسی به ابلاغیه‌ها نیز شکایت داشته و ابراز نارضایتی می‌کردند که با به‌روزرسانی داده‌ها از طریق این سامانه ابلاغ‌ها نیز از طریق یک صندوق واحد کنترل می‌شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی تاکید کرد: در حقیقت بستری فراهم شد که سازمان به سمت یکپارچگی مالیاتی، بانکی و مالی حرکت کند. این طرح در صورت اجرا در سطوح کلان، شرایط سوءاستفاده را نیز از بین خواهد بود.

وی توضیح داد: راه‌اندازی سامانه ارسال لیست حق بیمه کارفرمایان در واقع گام نخست برای تعامل حداکثری با دستگاه‌ها و تحقق سه‌جانبه‌گرایی جهت خدمت به بیمه‌شدگان است.

وی با اشاره به یک میلیون و ٣٠٠ کارگاه فعال تامین اجتماعی افزود: اکنون کارگاه‌های ثابت و فعال سازمان در این سامانه ثبت نام کرده و فرصت برای معدود کارگاه‌های باقیمانده نیز در ماه جاری فراهم است. کارگاه‌های جدید هم که از ابتدا به این سامانه متصل خواهند شد.

موسوی همچنین در خصوص بدهی این کارگاه‌ها یادآور شد: بدهی‌های کارگاهی در حوزه کسب و کار همواره مطرح بوده است. در سال گذشته هم بیش از ٢٠ هزار میلیارد تومان در بحث بدهی کارگاه‌ها و معوقات مطرح بود. سال گذشته همچنین قرار شد، ٩٠ هزار میلیارد تومان در قالب سهام شرکتی به این سازمان واگذار شود که نزدیک به ٧٣ هزار میلیارد تومان وصول شد. 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: سازمان همچنین نگران واگذاری برخی از شرکت‌های زیان‌ده در این رابطه بود که در دولت‌ قبل اتفاق افتاد؛ اما از طریق تعامل سازنده با دولت سیزدهم این شرکت‌های زیان‌ده شناسایی شده و شرکت‌های ارزشمندی اعم از نفت و گاز و پتروشیمی به سازمان واگذار و در حقیقت از اموال تأمین اجتماعی صیانت شد. 

موسوی اضافه کرد: امسال هم برنامه منسجمی در رابطه با کارفرمایان در دستور کار قرار گرفته و وصول بدهی‌ها به عنوان یکی از اولویت‌های سازمان دنبال می‌شود. بخشی از این اعتبارات رویکرد حقوقی و قضایی نیز خواهد داشت. 

۴٠ هزار میلیارد تومان بدهی کارگاهی به تامین اجتماعی


موسوی با اشاره به بدهی ۴۰ هزار میلیارد تومانی کارگاه‌ها به این سازمان ادامه داد: سال گذشته با ابلاغ قانون بخشودگی جرایم ١۵٠ هزار کارگاه معادل ٣ هزار میلیارد تومان نیز بخشودگی جرایم برآورد شد.


انتهای پیام/

 

 

 

کپی