اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

بیش از 13 هزار هکتار از اراضی ملی البرز رفع تصرف شد

بیش از 13 هزار هکتار از اراضی ملی البرز رفع تصرف شد
حبیب توانگر خبرنگار

رییس دادگستری البرز گفت: با تشکیل قرار گاه صیانت از بیت المال و اراضی ملی بیش از 13 هزار هکتار از اراضی ملی تغییر کاربری یافته این استان طی دو سال رفع تصرف شد.

به گزارش ایران آنلاین حسین فاضلی هریکندی که روز یکشنبه در آیین راه اندازی پنجره واحد اراضی استان با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استانی برگزار شد، افزود:  بخش  عمده ای از این اراضی با رصد نرم افزار کشتیار که تنها در البرز و توسط یک شرکت دانش بنیان تهیه شده است بررسی و از دست اندازی به این اراضی جلوگیری شد.
وی یادآور شد: تا قبل از فعالیت این قرارگاه از سال 95 تا 99 تنها حدود سه هزار و 197 هکتار از اراضی تغییر کاربری شده در این استان رفع تصرف شده بود.
وی تصریح کرد: از جمله اقدامات موثر این قرارگاه برخورد با متصرفات رودخانه ها در استان بود که در محدوده روستای آتشگاه و شهرستان های ساوجبلاغ و طالقان 16 هکتار از اراضی تغییر کاربری شده آزاد سازی شد.
فاضلی هریکندی تاکید کرد : اگر اقدامات مشترک دستگاه های ذی ربط در چند ساله اخیر در قالب قرار گاه صیانت از بیت المال و اراضی ملی نبود امروز البرز به یک شهرستان تبدیل شده بود چرا که دیگر زمین کشاورزی و ملی برای این استان باقی نمی ماند.
مدیرکل دادگستری خاطر نشان کرد: با دستور مستقیم رئیس قوه قضائیه از دی ماه سال 1400حدود8هکتار از اراضی محدوده رودخانه چالوس که در اختیار دستگاههای دولتی بود همراه با  22 واحد شخصی آزاد سازی شد.
وی گفت :  خوشبختانه با راه اندازی سیستم کاداست در کشور از جمله البرز برای  99درصد اراضی ملی این استان البرز سند تک برگی صادر شده است .
هریکندی در خصوص اقدامات قرارگاه صیانت از بیت المال در مورد چاه های غیر مجاز نیز گفت: در سال 99 تنها 475 حلقه چاه غیر مجاز در البرز مسدود شد  که در سال 1400 این تعداد مسدودی چاه غیر مجاز به 731 حلقه افزایش یافت.

کپی