اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

صدور 15 هزار مجوز مشاغل خانگی در دو ماه اول 1401

صدور 15 هزار مجوز مشاغل خانگی در دو ماه اول 1401

در حال حاضر در جهان مشاغل به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند که یکی از آنها مشاغل خانگی است.

روزنامه ایران: در کشورهای پیشرفته اقتصادی افراد متعددی در مشاغل خانگی مشغول به فعالیت هستند و این نوع مشاغل نیز اهمیت قابل توجهی برای دولت‌ها دارند. زیرا این مشاغل خرد با کمترین سرمایه راه‌اندازی می‌شوند و با توجه به زودبازده بودن آنها سرمایه‌گذاری مربوط به آنها، در کوتاه‌ترین زمان بازمی‌گردد. از سوی دیگر اگر فردی قصد گسترش شغل خود در این حوزه را داشته باشد می‌تواند بسرعت این کار را انجام دهد. معمولاً مشاغل خرد خانگی با کمترین نیروی کاری فعالیت می‌کنند. علاوه بر آن امکان داشتن همزمان چندین شغل پردرآمد خانگی، امکان صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کاهش هدررفت تسهیلات، افزایش کمی ‌و کیفی محصولات و تبدیل شغل خانگی به شغل پردرآمد و انعطاف‌پذیری بالای مشاغل خانگی برای تبدیل آن به شغلی پردرآمد نیز از جمله مزیت‌های مشاغل خرد خانگی محسوب می‌شود.


شناسایی حلقه‌های مفقوده مشاغل خانگی با طرح ملی توسعه
جایگاه چنین مشاغلی به علت تأثیرگذاری بر بخش اقتصادی و اشتغال کشورها پراهمیت است، به طوری که امروزه اغلب کشورها سعی دارند با فرهنگسازی کار در منزل، مشکلات معیشتی و بیکاری را برطرف کنند. در همین راستا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اقداماتی همچون ارائه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و راه‌اندازی سامانه ملی مشاغل خانگی را انجام داده است. طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون پس از آسیب‌شناسی طرح‌های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی در سال 1396 طراحی و به تصویب رسید. به منظور اجرا و پیاده‌سازی این طرح، جهاد‌دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه‌ای، واسطه‌ای و تسهیلگر مکلف به شناسایی، توانمندسازی (آموزش و مشاوره) اشخاص حقیقی و حقوقی و پایدارسازی مشاغل خانگی با اتصال به بازار با بهره‌مندی از شبکه‌های افقی و عمودی پرداخته است. ضمناً جهاد دانشگاهی با استفاده از شبکه کارشناسان، مشاوران و تسهیلگران خود در سراسر کشور در نظر دارد با بهره‌مندی از ظرفیت‌های تمامی سازمان‌های دولتی و غیردولتی بویژه بخش خصوصی، حلقه‌های مفقوده و خلأ طرح‌های مشابه قبلی را شناسایی کند و نقش و جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور را توسعه دهد.


در نظر گرفتن وام دو میلیاردی برای مشاغل خانگی
محمود کریمی بیرانوند، سرپرست معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در گفت‌وگو با «ایران» گفت: یکی از اقدامات مهمی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه مشاغل خانگی انجام داده افزایش سرعت صدور مجوز برای این نوع از مشاغل بوده است.
اهمیت این امر به اندازه ای است که پیش از این بهادری جهرمی سخنگوی دولت نیز در این خصوص عنوان کرد، سرعت صدور مجوز مشاغل خانگی در ‎دولت مردمی به ۳۰ برابر مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. در واقع وزارت تعاون برای انجام این کار سامانه ملی مشاغل خانگی را راه‌اندازی کرد تا متقاضیان دریافت مجوز برای شغل‌های خرد خانگی به آن مراجعه و پس از ثبت نام بتوانند مجوز مربوطه را دریافت کنند. علاوه بر آن افرادی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، می‌توانند با عنوان انفرادی یا پشتیبان تسهیلات با سود 4 درصد دریافت کنند. سقف پرداخت تسهیلات انفرادی 100 میلیون تومان و پشتیبان 2 میلیارد تومان است که این تسهیلات برای خرید لوازم و مواد اولیه تولید باید هزینه شود.وی افزود: در این سامانه از ابتدای سال تا 27 اردیبهشت ماه سال‌جاری 15 هزار مجوز صادر شده، در حالی که طی مدت مشابه در سال گذشته  1736 فقره بوده است. در خصوص ایجاد اشتغال نیز در این سامانه از اول فروردین تا 27 اردیبهشت ماه امسال 8 هزار و 400 شغل ایجاد شده و طی مدت مشابه در سال گذشته  1736 شغل ایجاد شده ثبت کرده است. آمارها نشان می‌دهد در 6 ماهه دوم سال گذشته 59 هزار شغل ایجاد شده و در مدت مشابه سال 99 نیز این رقم 20 هزار بوده، علاوه بر آن با توجه به آمار ثبت شده در این سامانه در 6 ماهه دوم سال گذشته 66 هزار مجوز صادر شده، در حالی که در مدت مشابه سال 99 حدود 20 هزار مجوز صادر شده است.


افزایش 200 درصدی تسهیلات مشاغل خانگی
حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این راستا اظهار کرد: سال گذشته دولت مردمی سیزدهم آغاز به کار کرد؛ دولتی که خود را موظف به خدمت به مردم می‌داند و هدف آن مردمی‌سازی اقتصاد است و بر مسکن و کار مردم تمرکز دارد. همچنین در مبحث تولید و اشتغال، یکی از محورهای اساسی کار، مشاغل خانگی است که اغلب متناسب با بانوان می‌باشد که می‌تواند به توسعه اقتصادی منجر شود.


عبدالملکی گفت: به اعتقاد بنده برای یک زن، کمالی بالاتر از مادر بودن نیست. اما زن‌ها می‌توانند به بهبود شاخص‌های اشتغال نیز کمک شایانی کنند. یکی از برنامه‌های اصلی ما در سال قبل و امسال، توسعه مشاغل خانگی است. در وزارت مردم‌ نظام مجوزها را بشدت تسهیل کردیم. در گذشته گرفتن این مجوزها مدت‌ها طول می‌کشید اما اکنون بیش از ٣۵٠ شغل، تبدیل به مشاغل اعلان‌محور شده‌اند و نیاز به مجوز زمانبر ندارند و بلافاصله پس از ثبت، مجوز صادر می‌شود.


وی تصریح کرد: بیش از ۷۵ هزار مجوز کسب و کار با همین برنامه جدید صادر شده است. همچنین منابع تسهیلات مشاغل خانگی امسال ٢٠٠ درصد افزایش یافته و منابع مالی مشاغل خانگی را سه برابر افزایش داده‌ایم. سال گذشته ٢۶٠ میلیون نفر ساعت آموزش در مراکز فنی و حرفه‌ای کشور ارائه کردیم که این عدد در سال جدید به حدود ٣۵٠ میلیون نفر ساعت افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/

 

 

کپی