اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

معاون وزیر کشاورزی خبر داد:

کمک 90 هزار میلیارد تومانی به مرغداری ها و دامداری ها

کمک 90 هزار میلیارد تومانی به مرغداری ها و دامداری ها
امین محمودی خبرنگار

پس از اصلاح نرخ ارز ترجیحی در کشور، قیمت نهاده‌های دامی در بازار با افزایش روبه‌رو شده و دامداران برای تأمین این محصولات با کاهش نقدینگی روبه‌رو شده‌اند، به همین منظور دولت دو خط اعتباری ویژه را برای اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان در نظر گرفته است.

روزنامه ایران: در جلسه اخیر هیأت وزیران که به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی برگزار شد، با اختصاص تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی دام و طیور کشور با نرخ ترجیحی ۱۰ درصد موافقت شد. هیأت وزیران در این جلسه به منظور تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی دام و طیور  کشور تسهیلاتی با نرخ ترجیحی ۱۰ درصد به واحدهای مذکور اختصاص داد. مدت زمان بازپرداخت تسهیلات یاد شده حداکثر(۶) ماه بوده و سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است بازپرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات مربوطه را  تا نرخ مصوب شورای پول و اعتبار تضمین نماید.


جزئیات دو خط اعتباری دولت برای دامداران
محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌و‌گو با «ایران» در این خصوص اظهار کرد: دولت دو خط اعتباری برای همه دامداران تدارک دیده است. وی افزود: یکی از این خط‌های اعتباری بزرگ مقیاس برای واردکنندگان و تأمین کنندگان نهاده‌ها است که میزان آن 60 تا 70 هزار میلیارد تومان با نرخ بهره 18 درصد می باشد یک خط اعتبار حدود 20 هزار میلیارد تومانی هم برای دامداران، اعم از دام، طیور (گوشتی و تخمگذار) و دام عشایر و روستایی در نظر گرفته شده است.


معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: این خط اعتباری برای دامداران و عشایر به روش «دامدار کارت»صورت می گیرد ولی برای گاوداری‌های صنعتی، طیور گوشتی و تخمگذار این خط اعتباری از طریق بانک کشاورزی به‌صورت مستقیم و با توجه به ظرفیت هر واحد تولیدی طبقه‌بندی اعطای تسهیلات صورت خواهد گرفت. قربانی با این پیش‌بینی که بزودی تقاضا برای خرید کالاهای اساسی تحریک می‌شود، اظهار داشت: با بازسازی قدرت خرید دهک‌های یک، دو و سه جامعه توسط دولت و شکل‌گیری تقاضای جدید، بازار تولید نیز تحریک می‌شود. وی در پایان گفت: برای واحدهای کم ظرفیت با نرخ 10 درصد، برای واحدهای با ظرفیت متوسط تعیین شده با نرخ 12 درصد و برای واحدهای تولیدی بزرگ این تسهیلات با نرخ 15 درصد اعطا می‌شود.


صدور کارت ۲۰۰ میلیونی برای دامداران
سرپرست بانک کشاورزی نیز در خصوص تسهیلات ارائه شده این بانک برای حمایت از دامداران گفت: برای تمامی دامداران معرفی شده، «دامدارکارت» با سقف ۲۰۰ میلیون تومان و نرخ ترجیحی ۱۱ درصد صادر می‌شود. مهدی رضایی اظهار کرد: همسو با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و دولت، دراجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها، از جامعه ارزشمند دامداران ایران، با صدور دامدارکارت برای تأمین سرمایه درگردش واحدهای مرغداری و دامداری، حمایت می‌شود. اعتبار در نظر گرفته شده از سوی بانک مرکزی در این طرح، بالغ بر ۲۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است.


سرپرست بانک کشاورزی همچنین نرخ سود ترجیحی برای این خدمت را ۱۱ درصد و سقف این تسهیلات را ۲۰۰ میلیون تومان اعلام و برآمادگی شعب بانک در سراسر کشور برای ارائه این نوع تسهیلات کارآمد و حمایتی تأکید کرد. وی درباره جامعه هدف این تسهیلات اظهار کرد: بر اساس ۴ سرفصل که وزارت جهاد کشاورزی به ما معرفی کرده، این تسهیلات به فعالان بخش‌های گاو شیری صنعتی، دامداری سبک و سنتی روستایی، طیور گوشتی و طیور غیرگوشتی پرداخت می‌شود.‌


رضایی افزود: سامانه‌ «سیتا» برای پرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده و وزارت جهاد کشاورزی، دامداران را به شعب بانک کشاورزی معرفی می‌کند. پس از آن شعب نسبت به پرداخت مبالغ مشخص شده به معرفی‌شدگان اقدام می‌کنند. براساس فهرست اعلامی از سوی سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها، تا کنون بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از این تسهیلات به ۳۳ هزار و ۲۵۵ نفر از دامداران اعطا شده است. تسهیلات به ازای هر رأس دام سبک ۳۹۰ هزار تومان و هر رأس دام سنگین ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی