اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

دادستان: حادثه تیراندازی در ایلام گروگانگیری نبود

دادستان: حادثه تیراندازی در ایلام گروگانگیری نبود

دادستان ایلام در تشریح حادثه هفته گذشته اداره‌ کل اموال و املاک بنیاد مستضعفان ایلام گفت: حادثه تیراندازی گروگانگیری نبود.

به گزارش ایران آنلاین،  عبدالوهاب بخشنده روز یکشنبه در تشریح حادثه اداره‌کل اموال و املاک بنیاد مستضعفان و کشته و زخمی شدن ۱۱ نفر از کارکنان این اداره، اظهار داشت: نکته مهمی که در حادثه تیراندازی ساختمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان به‌ درستی بیان نشده استفاده از عنوان نادرست کلمه گروگانگیری است.

وی در بیان نحوه ورود ضارب به ساختمان این اداره‌ کل افزود: از آن‌جایی که ضارب از کارکنان این اداره‌کل بوده برای ورود به ساختمان با مانعی مواجه نشده است.

دادستان ایلام با ابراز اینکه ضارب پس از ورود به این ساختمان ۲ قبضه نارنجک و سلاح گرم در یک کیسه برنج مخفی کرده بود، تاکید کرد: ضارب در طبقه همکف این اداره، کارکنان را به‌سمت طبقه بالا هدایت کرده بود.

بخشنده با بیان اینکه ضارب پس از حضور در طبقه دوم سراغ مدیر را گرفته اما با درب بسته مواجه شده بود، بیان کرد: یکی از کارکنان به‌قصد میانجیگری سعی در متقاعد کردن مدیر داشته که ناموفق بوده است.

وی یادآور شد: پس از آنکه ضارب از باز شدن اتاق مدیرکل ناامید شده بود ضمن شکستن بخشی از درب اتاق، نارنجک را به داخل اتاق مدیر هدایت کرد، مدیر و یک خانم در آن اتاق پناه گرفته بودند که مصدوم شدند.

دادستان ایلام با اشاره به فاصله درب اتاق تا میز مدیریت مدیر که نسبتاً زیاد است، گفت: مدیر از ناحیه ران و خانم همکار از ناحیه فک در انفجار نارنجک آسیب دیده‌اند.

بخشنده ادامه داد: بر اساس گفته مجروحان این تیراندازی، ضارب پس از آنکه نارنجک را به داخل اتاق مدیر پرتاب کرد با این تصور که آنها را کشته اند اقدام به تیراندازی با کلاشنیکف به‌سمت کارکنان کرد که سه نفر از این کارکنان در محل حادثه و ۲ نفر در بیمارستان جان باختند.

وی راجع به نحوه خودکشی ضارب گفت: بر اساس گفته‌های مجروحان این حادثه، ضارب پس از تیراندازی به‌سمت کارکنان و تنگ دیدن عرصه توسط پلیس به خود شلیک کرده به زندگی خود پایان داد که جزئیات بیشتر پس از بررسی پزشکی قانونی، نظر بازپرس ویژه قتل و تصاویر دوربین‌های محلی اعلام خواهد شد.

دادستان ایلام با یادآوری اینکه بر اساس گفته مدیران بنیاد حقوق کارکنان به‌موقع پرداخت شده است، اضافه کرد: دلایل این تیراندازی اختلافات شخصی بوده است.

وی با بیان اینکه بررسی کارشناسی دلایل احتمالی این تیراندازی توسط بازپرس ویژه قتل که در محل حضور داشته است، ادامه دارد و ۲ معاون دادستان نیز به‌موقع در محل جرم حضور داشته‌اند، افزود: نتیجۀ نهایی تحقیقات پس از بررسی تصاویر دوربین‌ها، ریز مکالمات و اظهارات مجروحان و نظر همکاران قضایی و کارشناسان جنایی مشخص خواهد شد.

بخشنده گفت: نیروی انتظامی به‌موقع در محل حاضر بوده و به وظیفه سازمانی خود عمل کرده و قصوری از سوی نیروی انتظامی محرز نشده است.

وی در خصوص عدم حضور روانشناس و اورژانس اجتماعی در صحنه جرم گفت: متأسفانه عدم حضور به‌موقع اورژانس اجتماعی و اورژانس ۱۱۵ در محل تیراندازی برای انتقال مصدومان گزارش شده و دلایل این امر در دست کارشناسی است.

دادستان ایلام ابراز کرد: در بررسی سوابق محکومیت ضارب ۲ مورد محکومیت وجود دارد که البته با توجه به مرور زمان محکومیت کیفری مؤثر محسوب نمی‌شوند.

وی خطاب به مردم ایلام گفت: بخش زیادی از مطالبی که در سطح فضای مجازی در خصوص این حادثه منتشر شده است، سندیت ندارند و قابلیت پاسخگویی ندارند و باید اجازه داده شود کارشناسان ویژه دستگاه قضایی با اطمینان خاطر تمام جزئیات را بررسی کنند.

دادستان ایلام در پایان با تسلیت درگذشت تعدادی از کارکنان بی‌گناه اداره‌کل اموال و املاک بنیاد مستضعفان و ابراز هم‌دردی با خانواده‌های داغدار آنان تأکید کرد: این اطمینان خاطر را به شهروندان می‌دهیم که دستگاه قضایی تمام توان و تلاش کارشناسی خود را برای بررسی زوایای این حادثۀ غم‌انگیز بدون اغماض و کوتاهی به‌کار خواهد گرفت و نتیجه را بدون کم‌وکاست به اطلاع عموم خواهد رساند.انتهای پیام/

 

 

 

کپی