اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
مدیرعامل آب منطقه ای در گفت و گو با ایران آنلاین تأکید کرد:

رعایت الگوی مصرف، چاره عبور از تابستان بدون آب

رعایت الگوی مصرف، چاره عبور از تابستان بدون آب

با تغییر شرایط آب و هوایی، خشکسالی‌های متوالی و بی توجهی به الگوی مصرف آب، هم اکنون، آب پشت سدهای استان زنجان از 274 میلیون مترمکعب در سال گذشته به 235 میلیون مترمعکب در سال جاری کاهش یافته است.

احمد حسنی/ خبرنگار
به گزارش ایران آنلاین، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان، کاهش آب پشت سدهای این استان را زنگ خطری جدی دانست و رعایت الگوی صحیح مصرف در بخش آب را تنها راهکار عبور از تابستان بدون آب عنوان کرد.
اسماعیل افشاری تصریح کرد: تداوم خشکسالی تنها مختص استان زنجان نیست و اغلب استان های کشور را درگیر کرده است؛ شرایطی که نه تنها عرصه های منابع طبیعی و زیست محیطی را تهدید می کند بلکه زیست انسان را نیز تحت الشعاع قرار میدهد؛ بنابراین باید با اتخاد تدابیری راهگشا درصد حفظ منابع آبی باشیم که یکی از کارگشاترین راهکارها، مصرف بهینه آب در تمام بخش ها اعم از خانگی، کشاورزی و صنعت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان، میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی استان را ۶۵۹ هزار و ۶۶ میلیون مترمکعب، در بخش صنعتی را ۴۹ هزارو ۱۹ میلیون مترمکعب و بخش خانگی شامل آب آشامیدنی وهیمنطور بهداشت روستایی را نیز ۵۲ هزارو ۶۶ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: با کسری نزدیک به ۴۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سدهای زنجان، باید علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، به سمت اصلاح الگوی کشت در مزارع و گسترش روش‌های نوین آبیاری حرکت کنیم.
وی در پایان بر نقش رسانه ها و نهادهای فرهنگی در ترویج الگوی مصرف آب و اصلاح فرهنگ مصرف در کشور تأکید کرد و از آنها خواست با اختصاص ویژه‌نامه‌هایی با استفاده از ظرفیت رسانه ملی و رسانه‌های مجازی، مردم را نسب به شرایط آبی کشور آگاه کنند.

کپی