اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت و گو با ایران آنلاین تأکید کرد:

مردم از تردد غیرضروری در هوای آلوده خودداری کنند

مردم از تردد غیرضروری در هوای آلوده خودداری کنند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در پی افزایش گرد و غبار و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر که به تعطیلی مدارس نیز انجامید از مردم خواست، از تردد غیرضروری در سطح شهر به شدت خودداری کنند.

محمدشکوهی فر/ خبرنگار

دکتر هادی میرزایی در گفت و گو با ایران آنلاین گفت: معضل گرد و غبار در این شهرستان تنها منوط به فصل و زمان خاصی از سال نیست و بیش از 20 است که شهروندان زابلی با این معضل زیست‌محیطی دست و پنجه نرم می کنند.
وی با بیان اینکه وجود گرد و غبار در هوا باعث افزایش آلاینده‌های هوا می‌شود، تصریح کرد: بدیهی است که این آلاینده ها از طریق مجرای تنفسی وارد بدن می‌شود و سیستم سلامت انسان بویژه سالمندان، افراد دارای بیماری‌های قلبی – ریوی- کودکان و زنان باردار را به مخاطره می‌اندازد؛ لذا به تمام گروه های سنی بویژه افراد مذکور توصیه می‌کنیم با حضور حداقلی در سطح شهر در حفظ سلامت خود کوشا باشند. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل به مردم توصیه کرد که در صورت نیاز به حضور در سطح شهر، به هیچ عنوان بدون ماسک سه لایه و حتی پنج لایه از منزل خارج نشوند تا به این ترتیب حفاظت فردی در برابر آلودگی هوا ایجاد شود؛ در منزل نیز حتما درب و پنجره‌ها بسته باشد و تنها از سیستم های گرمایشی و سرمایشی که نیاز به تهویه نداشته باشد، استفاده شود.
وی در ادامه به شهروندان تأکید کرد که از انجام فعالیت‌های ورزشی در سطح شهر خودداری کنند و با خوردن غذاهای سالم مانند سبزیجات و لبنیات و پرهیز خوردن از غذاهای چرب و پرکالری و خودمراقبتی، به حفظ سلامت خود کمک کنند.
میرزایی همچنین از آمادگی اورژانس تمام مراکز درمانی این شهرستان خبر داد و تصریح کرد: همانطور که گفتیم معضل زیست محیطی گرد و غبار در این شهرستان، مختص دیروز و امروز نیست و تا تدبیری اساسی اندیشیده نشود، همچنان با این مسأله بغرنج زیست محیطی مواجه خواهیم بود، به همین دلیل تمام مراکز درمانی ما در طول سال آماده ارائه خدمات به شهروندانی است که نیازمند کمک های درمانی در شرایط آلودگی هوا هستند.

حسین سنجرانی سرپرست فرمانداری شهرستان ویژه زابل نیز ،پیش از این تعطیلی تمامی ادارات، مدارس، نهادهای این شهرستان برای امروز اول خردادماه خبر داد و گفت: فعالیت بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، امدادرسانی و شرکت‌های خدمات‌رسان اعم از آتش‌نشانی، اتفاقات آب، برق و گاز و موارد مشابه به طور معمول ادامه خواهد داشت.
گفتنی است، از اواخر وقت روز شنبه تا صبح دوشنبه وزش باد شدید تا خیلی شدید سبب ایجاد طوفان گردوخاک در زابل، زهک، نیمروز، هامون و هیرمند شده است؛ مسأله ای که دید افقی و کیفیت هوا را در این مناطق کاهش داده است.

برخی نتایج نشان می‌دهد که به طور میانگین مرگ و میر به علت بیماری‌های مزمن انسداد ریوی منتسب به ذرات معلق در کشور  19/11 درصد بوده که این موضوع در شهرهایی مانند اهواز، زابل، خرم آباد، اصفهان بالاتر از میانگین کشوری است.

کپی