اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمند پیشکسوت سردشتی دیدار کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمند پیشکسوت سردشتی دیدار کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در قالب سفرهای استانی به آذربایجان غربی آمده است با حضور در منزل استاد «خدر قادری» هنرمند پیشکسوت بیت و حیران اهل شهرستان سردشت از وی عیادت کرد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ایرنا/ محمدمهدی اسماعیلی در سفر یک روزه خود به سردشت با حضور در منزل این هنرمند سردشتی که به «خله درزی» مشهور است از وی عیادت کرده و جویای احوال این هنرمند پیشکسوت شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار از عمری تلاش این هنرمند برجسته در احیای هنر موسیقی سنتی این دیار قدردانی کرده و با اهدای هدایایی از وی تجلیل کرد. 

اسماعیلی در این دیدار همچنین قول داد ساز وکار لازم را برای اهدای مدرک درجه یک هنری به این استاد موسیقی را در کمترین زمان ممکن فراهم سازد.

این هنرمند پیشکسوت سردشتی متولد ۱۲۹۵ روستای «گرماب علیا» از توابع دهستان آلان شهر سردشت است، او در حوزه بیت و حیران (ناصر و مال مال – مم و زین – برایموک – رنبیل فروش – قه ر و گوله زر – سیده وان، مه لکه وان، خه ج و سیامه ند) عمری است که فعالیت دارد.

وی با وجود اینکه از هرگونه تحصیلاتی آکادمیک بی بهره است ولی در چهار حوزه هنر کُردی بیت خوانی، حیران، لاوک و شمشال زنی خبره بوده و عنوان استادی دارد.

رییس جمهور و هیات همراه صبح امروز، جمعه در قالب سفرهای استانی دولت سیزدهم به آذربایجان غربی سفر کرده است.

رییس جمهور پیش از این به ۲۰ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان، گلستان، مازندران، مشهد، البرز و قزوین سفر کرده بود.

این سفر، چهارمین سفر استانی آیت‌الله رئیسی در سال ۱۴۰۱ و بیست و یکمین سفر وی در ۹ ماه گذشته است.

/انتهای پیام 

کپی