اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بحران غذا در عراق؛‌ کشف ۵ کامیون قاچاق گندم

بحران غذا در عراق؛‌ کشف ۵ کامیون قاچاق گندم

وزارت بازرگانی عراق امروز جمعه از کشف ۵ محموله قاچاق گندم در مسیر دو استان الدیوانیه و المثنی عراق خبر داد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ایرنا/ این وزارتخانه عراقی در بیانیه ای با اعلام این خبر افزود: صورتجلسه کشف و ضبط محموله های قاچاق گندم به همراه متخلفان به دادگاه استان دیوانیه ارجاع شده است.

از سه ماه پیش و پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، مساله امنیت غذایی ناشی از تبعات این جنگ، سایه سنگین خود را بر عراق انداخت و جابجایی محموله های گندم حتی بین استان های عراق نیز ممنوع شد.

بر اساس این بیانیه، تیم های نظارتی عراق در همه استان ها پیگیر هستند تا مانع از فعالیت سوء استفاده کنندگان از وضعیت فعلی کشور (بحران امنیت غذایی و کمبود گندم) شوند.

در حالی که ناظران درباره ناکافی بودن ذخیره راهبردی عراق در نتیجه خشکسالی های شدید و نیز جنگ روسیه و اوکراین و همچنین ممنوعیت صادرات گندم از سوی کشورهای تولیدکننده در سایه کمبودهای جهانی ناشی از بحران ها خبر می دهند؛ مساله قاچاق گندم بین استان های عراق جدی تر از هر زمان دیگری از سوی مقام های عراقی مورد توجه قرار گرفته است.

«حمید النایف» سخنگوی وزارت کشاورزی عراق پیش تر با اشاره به مساله خشکسالی افزوده است: با تشدید جنگ روسیه و اوکراین، قیمت ها در جهان حتی در آمریکا در نتیجه کاهش عرضه و افزایش تقاضا، بالا رفته است؛ بنابراین دیگر صادرکنندگان گندم هم قیمت را بالا برده اند. جنگ اوکراین قیمت کودها و آفت کش ها را نیز بالا برده است.

اما مساله فقط همین نیست زیرا گندم را تا زمانی می توان خریداری کرد که عرضه شود اما وقتی سایر کشورهای تولید کننده هم، صادرات آن را ممنوع کنند چه؟ این یک وضعیت فرضی نیست؛ حالا دیگر واقعیتی است که جهان آن را با نگرانی مشاهده می کند.

همین سه روز پیش، پس از هند، روسیه، اوکراین، نیوزلند و ایرلند، قزاقستان نیز به عنوان هشتمین صادر کننده گندم دنیا، صادرات این محصول را ممنوع کرد. وزیر کشاورزی هند پیشتر اعلام کرده بود که قیمت گندم در جهان به شکلی خطرناک افزایش یافته است بنابراین، هند دیگر گندم صادر نمی کند زیرا امنیت غذایی هندی ها به خطر خواهد افتاد.

در چنین فضایی، خطر قاچاق محموله های گندم در داخل عراق به خارج آن یا از خارج عراق به خاک آن کشور مساله ای جدی و شایسته توجه و هماهنگی مقامات کشورها است.

ماه ها پیشتر، ناظران هشدار داده بودند که گندم عراق در محموله های سنگین پس از خرید از سوی واسطه ها در حال قاچاق به اقلیم کردستان عراق است.

/انتهای پیام

 

کپی