اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

ایران و غنا هفت سند همکاری امضا کردند/ افزایش ۱۰ برابری حجم تجاری دو کشور

ایران و غنا هفت سند همکاری امضا کردند/ افزایش ۱۰ برابری حجم تجاری دو کشور

ایران و غنا هفت سند همکاری در زمینه‌های اقتصادی، کشاورزی، تجاری و سرمایه‌گذاری، گمرکی، استاندارد و بهداشتی امضا کردند.

به گزارش ایران آنلاین، اسناد یادداشت تفاهم همکاری‌های جامع کشاورزی و یادداشت تفاهم‌نامه اصلی هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک دایمی همکاری‌های ایران و غنا توسط سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی و محمد ابراهیم اول وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری غنا به امضا رسید.

در آغاز این اجلاس، وزیر جهاد کشاورزی طی سخنانی ضمن تاکید بر گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری و کشاورزی میان دو کشور گفت: در چارچوب این اجلاس، حجم تجاری دوجانبه میان ایران و غنا از حدود ۳۵ میلیون دلار در سال ۱۳۹۷ با بیش از ۱۰ برابر افزایش به ۳۷۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ رسیده است.

وی افزود: باور داریم با راهبری این کمیسیون مشترک و از طریق هدفگذاری مدبرانه می‌توانیم حجم همکاری‌های اقتصادی  و مبادلات تجاری را تا اجلاس هشتم به یک میلیارد دلار برسانیم.

ساداتی‌نژاد اظهار داشت: توسعه و تحکیم همکاری‌های دوجانبه میان ایران و غنا به ویژه در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دولت رییسی در مناسبات خارجی مبتنی بر خردورزی، حفظ امنیت ملی، ارتقای جایگاه اعتبار کشور در عرصه‌های بین‌المللی و تعامل سازنده و موثر با کشورهای دوست، مستقل و غیرمتعهد گام‌های مهمی برداشته و غنا در غرب آفریقا نیز مهمترین کشور هدف برای توسعه همکاری در ابعاد مختلف می‌باشد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در قالب شش اجلاس گذشته، اسناد همکاری در زمینه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، معدن و پروژه‌های سرمایه‌گذاری و کشاورزی، آب‌رسانی و صنعت میان دو کشور به امضا رسیده است، تصریح کرد: برخی توافقات گذشته و اهداف مورد نظر در قالب این اجلاس تحقق نیافته است و امیدواریم اهتمام بیشتری برای اجرای توافقات صورت گیرد.

وی به روابط بانکی میان ایران و غنا اشاره کرد و گفت: روابط بانکی از امور مهم برای رسیدن به رشد مبادلات و همکاری‌های دو طرف است.

ساداتی‌نژاد در همین حال اذعان داشت: همکاری‌های دوجانبه میان دو کشور در زمینه صنعت و انرژی نیز در سطح مورد انتظار پیشرفت نکرده است و امیدواریم در اجلاس هفتم با راهبردی کارآمد و با گشایش فصلی جدید در روابط، اولویت‌ها در زمینه همکاری، تعیین و با حمایت مسولان بستر برای دستیابی به اهداف مورد نظر در حوزه‌های علمی، تجاری، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی، فنی و کشاورزی تسهیل شود.

وی در همین حال از دولت غنا خواست بسترهای لازم را برای توسعه همکاری‌های کشاورزی از جمله در خصوص واگذاری زمین به سرمایه‌گذاران ایرانی برای اجرای پروژه های مختلف کشاورزی در آینده نزدیک فراهم کند.

تاکید بر تشکیل کمیته اجرایی سازی توافقات

در ادامه این اجلاس، وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری غنا نیز بر توسعه همکاری های دو کشور تاکید کرد و گفت: این کمیسیون مشترک همکاری برای تقویت روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی میان دو کشور تشکیل شده است.

محمد ابراهیم اول افزود: در این اجلاس، دو طرف در زمینه تخصیص زمین به سرمایه‌گذاران ایرانی برای سرمایه‌گذاری توافق کرده‌اند.

وی اظهار داشت: به علت شیوع کرونا برخی از تصمیمات و توافقات اجلاس قبل اجرایی نشد، اما تمایل داریم سطح همکاری‌های‌مان افزایش یابد.

ابراهیم اول از حمایت‌های ایران در حوزه‌های آموزشی، بهداشتی، پتروشیمی، کشاورزی، منابع انسانی، بازاریابی و ارتباطات قدردانی و تصریح کرد: ما توانسته‌ایم دانش و علمی را که از ایران بدست آورده‌ایم برای کارهای مفید به کار بگیریم.

وی با بیان این که در این کمیسیون مشترک دو کشور به توافقاتی دست یافته‌اند، گفت: اجرای توافقات در چارچوب این اجلاس، منافع زیادی را برای دو کشور به همراه خواهد داشت.

وزیر غنا در عین حال بر تشکیل کمیته اجرایی‌سازی برای نظارت بر روند اجرای توافقات ایران و غنا تاکید کرد.

وی ابراز امیدواری کرد همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور تقویت و ایران از اقتصاد بزرگی که در غرب آفریقا است بهره‌مند شود و در عین حال برای جوانان غنا نیز اشتغال‌زایی صورت بگیرد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

کپی