اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

هزاران نیروی مازاد روی دست شهرداری‌ کلانشهرها

هزاران نیروی مازاد روی دست شهرداری‌ کلانشهرها
حمیرا حیدریان خبرنگار

طی سال‌های اخیر موضوع نیروی‌انسانی مازاد و عدم‌تناسب مستخدمان شهرداری شهرهای مختلف با تعداد پست‌‌‌های سازمانی بارها به‌عنوان یک چالش مطرح شد. به طوری که در سال‌های اخیر مدیران شهری وقت بارها اعلام کرده‌اند تعداد نیروهای شهرداری‌ها در برخی پست‌ها چند صد برابر‌ بیشتر از تعداد پست‌‌‌های سازمانی این نهاد است.

روزنامه ایران: مقایسه تعداد نیروی انسانی شهرداری شهرهای متعدد با جمعیت شهر و نیز وضعیت شهرداری‌‌‌‌ها مؤید وجود نیروی انسانی مازاد در بدنه این نهادهاست. علاوه‌بر مسأله نیروی انسانی مازاد شاغل در بدنه مدیریت شهری، موضوع ساختارهای موازی نیز از چالش‌های مدیریت شهری محسوب می‌شود که کارشناسان پیش‌تر بر ضرورت بازنگری در ساختارهای شهرداری تهران تأکید کرده‌‌‌اند. یکی از این موازی‌‌‌کاری‌‌‌های آشکار، نبود متولی واحد برای اجرای پروژه‌‌‌های عمرانی شهرها است که باعث شده امروز شهرهای مختلف از جمله ساری با 2 هزارو200 نفر، اصفهان با 2 هزار نفر، مشهد با 2هزار و 500 نفر و شیراز با 3 برابر ظرفیت نیروهای استخدامی، با نیروی مازاد روبه‌رو شوند.


سال 1401، سال رسیدگی به حقوق کارگران شهرداری با کاهش تعداد پیمانکار
رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌ زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز در گفت‌و‌گو با «ایران» با بیان اینکه در بحث نیروهای کار در شهرداری اعمال محدودیت‌های قانونی مطرح است، گفت: در زمینه جذب نیرو در حوزه شهرداری در خصوص فضای سبز باید به این موضوع اشاره کرد که در قراردادهای شهرداری با پیمانکاران فضای سبز برای جذب نیروی کار محدودیت‌هایی وجود دارد و در واقع مخاطب شهرداری پیمانکاران هستند که تعداد طرف قرارداد با شهرداری در حال حاضر بالای 60 مورد است. این پیمانکاران بنابر مناقصه‌هایی که شهرداری انجام می‌دهد، شرکت کرده و پس از برنده شدن در مناقصه طرح‌های متعدد فضای سبز را در اختیار می‌گیرند و بنابرطرح اقدام به استخدام نیروی کار برای انجام کار می‌کنند.
مسعود زارعی با ابراز تأسف از اینکه پیمانکار برای اجرای طرح سپرده شده از سوی شهرداری گاهی تناسبی برای جذب نیرو در نظر نمی‌گیرد، افزود: پیمانکاران برای انجام کار بدون توجه به تناسب میزان حقو ق کارگر و تعداد افراد، برای اینکه کار زودتر انجام شود افراد زیادی را به کار گرفته که همین امر باعث کاهش دستمزد و عدم رضایت این کارگران زحمتکش می‌شود و همین امر باعث روبه‌رو شدن شهرداری با تعداد زیادی نیروی کارمازاد است که با وجود اینکه تمامی کار شهر بر دوش این زحمتکشان است اما متأسفانه دریافتی آنان در حداقل‌ها قرار دارد. وی با بیان اینکه طی چند سال اخیر برای اجرای طرح‌های شهرداری تعداد پیمانکاران و کارگران طبق ضوابط نبوده است، اظهار داشت: براساس تصمیمات جدیدی که برای سال 1401 طی برگزاری جلساتی در همین خصوص گرفته شده است، تمرکز روی کاهش قرارداد با پیمانکاران است، چرا که متأسفانه در مناقصه‌ها مشخص نمی‌شود که چه تعداد کارگر برای طرح مورد نظر به کار گرفته شود. اما از طرفی در مدیریت پسماند شهری خوشبختانه این روند دچار مشکل نیست و کارگران در یک رضایتمندی نسبی قرار دارند.


این مسئول با اشاره به اینکه در دنیا به‌دنبال کوچک شدن شهرداری‌ها هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 3 هزار نیروی کارگردر بخش پسماند و فضای سبز شهرداری شهر شیراز مشغول به فعالیت هستند و به عبارتی شهر را این کارگران نگهداری می‌کنند. در حالی که کمترین رابطه‌ای با شهرداری دارند و پیمانکاران کارفرمای آنان هستند. در حال حاضر تلاش شورای شهر با توجه به اعتراضات اخیر این کارگران و با توجه به مازاد بودن تعداد زیادی از آنها، افزایش نظارت‌ها در استخدام کارگران از سوی پیمانکاران و نیز پرداخت حق و حقوق آنان و کاهش پیمانکاران است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه هم‌ اکنون شهرداری شیراز بیش از سه برابر برنامه ابلاغی نیروی مازاد دارد و همین مسأله موجب افزایش هزینه‌ها شده است، گفت: نیروی انسانی مازاد در مجموعه شهرداری این کلانشهر، به معضل بدل شده است و اجرایی نشدن تصمیمات برای ساماندهی این موضوع از گذشته تاکنون مورد انتقاد است.
سید ابراهیم حسینی به پیچیده‌تر شدن موضوع نیروی انسانی مازاد در مجموعه شهرداری اشاره و افزود: از ابتدای آغاز به کار شورای ششم، در این باره تذکراتی داده و بر لزوم اجرای طرح ساماندهی تأکید و بنا شد که از ورود نیرو‌های جدید ممانعت شود. بخشنامه‌های مکرر وزارت کشور و استانداری نیز به همه هشدار داده است، اما تا جایی که خبر داریم افراد جدید بدون ضابطه جذب شدند و در مواردی افراد بدون داشتن شرایط احراز مسئولیت گرفتند.
حسینی با اشاره به اینکه این مسأله تاکنون حل نشده باقیمانده است، افزود: نهاد‌های نظارتی به شورا نامه نوشته‌اند، اما نه تنها اتفاقی نیفتاده بلکه همچنان شهرداری در حال جذب نیرو است. با توجه به معضل نیروی انسانی این کار از چند جهت خلاف است و تعدادی از پرسنل همین بخش‌ها جا‌های دیگر هم مشغول هستند و این ظلم است نسبت به افرادی که باید اینجا کار می‌کردند. انتظار داریم که اعمال قانون برای همه در همه سطوح و برای همه موارد انجام شود چراکه با وجود نیروی انسانی مورد نیاز دست به استخدام نیروی جدید بزنیم هنر نیست، بلکه ظلم به بیت المال است.


2 هزار نیروی مازاد روی دوش شهرداری اصفهان
مدیرکل سرمایه انسانی شهرداری اصفهان نیز در این خصوص با بیان اینکه سرمایه انسانی یک فرایند از جذب تا نگهداری و ارتقا و خروج نیرو است، گفت: در حال حاضر جذب نیرویی در شهرداری نداریم، زیرا استدلال مدیران این است که حدود دو هزار نیروی مازاد وجود دارد.
منصور سلطانی‌زاده با اشاره به اینکه بهبود عملکرد سرمایه انسانی مشارکت تمام بخش‌های مختلف شهرداری را می‌طلبد، افزود: البته اولین گام برای بهبود عملکرد در این حوزه، به اشتراک‌گذاری اطلاعات و آمار از مناطق مختلف است. سرمایه انسانی یک فرایند از جذب تا نگهداری و ارتقا و خروج نیرو است، در حال حاضر فعلاً جذب نیرویی در شهرداری نداریم، زیرا استدلال مدیران این است که حدود دو هزار نیروی مازاد در شهرداری وجود دارد و این موضوع به‌دلیل آن بوده که ساختار با عملکردها همخوان نیست.
سلطانی‌زاده با بیان اینکه در زمینه جذب نیرو در سال‌جاری به هیچ عنوان نمی‌توانیم ورود کنیم، اظهار کرد: همقدم شدن با یکدیگر لازمه پیشرفت کار در این عرصه است، لذا از تصمیمات موقتی و لحظه‌ای در زمینه جذب نیروی انسانی در مناطق باید پرهیز کنیم. باید بپذیریم که همه باهم یک کار و هدف مشترک را انجام دهیم و سعی کنیم تا مشکلات سرمایه انسانی در مسیرهای قانونی حل شود.


فعالیت 14 هزار نفر در شهرداری اصفهان
مدیرکل سرمایه انسانی شهرداری اصفهان در خصوص نیروی انسانی، توانمندسازی و جانشین‌پروری گفت: قطعاً جانشین‌پروری امری مهم در سیستم اداری محسوب می‌شود که در این راستا دوره‌های مختلف آموزشی نیز طراحی شده است که از ابتدای تابستان این دوره‌ها با فرایند خاصی بر اساس نیازسنجی که در ماه‌های آتی صورت می‌گیرد، آغاز خواهد شد، البته همراهی همه کارکنان مناطق در این عرصه لازمه کار است. وی خاطرنشان کرد: از اردیبهشت‌ماه طبق آیین‌نامه‌ای که تنظیم‌ شده است، برای جابه‌جایی هر نیرو باید هم برای جای خالی در سیستم و هم بحث نیروی موجود در سمت فعلی، تعیین تکلیف و سپس ابلاغ جابه‌جایی فردی زده شود. همچنین معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار اصفهان به چارت سازمانی اشاره کرد و گفت: طبق چارت سازمانی و تعداد پست‌های سازمانی تعریف شده شهرداری بالغ بر دو هزار نفر نیروی مازاد دارد، اما روی این چارت بحث داریم، زیرا با توجه به نیاز فعلی این چارت باید بازنگری شود.
سعید ابراهیمی با بیان اینکه چشم‌انداز مجموعه مدیریت شهری افزایش نیرو نیست و با توجه به اینکه سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ نیرو بازنشسته شدند، مشکل مازاد بودن نیروها کاهش می‌یابد، افزود: در مجموع 3557 نفر نیروی انسانی داریم که 2687 نفر این تعداد کارکنان مستقیم، مأمور شرکتی بوده و 870 نفر هم حجمی هستند. همچنین در سازمان‌های وابسته 2770 نفر کارکنان مستقیم، مأمور شرکتی و 570 نفر حجمی هستند که جمعاً 3367 نفر را شامل می‌شوند. این در حالی است که در شرکت‌های وابسته مانند اتوبوسرانی، اصفهان زیبا، نیک‌اندیش و... 2504 کارکنان مستقیم، مأمور شرکتی و 563 نفر حجمی مشغول به فعالیت‌اند که جمعاً 3067 نفر را شامل شده و جمع کل افراد فعال در شهرداری، سازمان‌ها و شرکت‌ها را به 9991 نفر رسانده است. به‌علاوه 5150 نفر نیروهای پیمانکاری در حوزه خدمات شهری که در نهایت حدود 14 هزار نیروی مستقیم و غیرمستقیم نیروهای فعال در شهرداری اصفهان را شامل می‌شود.
ابراهیمی با اشاره به بودجه امسال شهرداری اصفهان، تصریح کرد: بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری اصفهان با سازمان‌ها ۱۳ هزار و ۴۹۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد رشد داشته است.۷۰ درصد درآمد بودجه شهرداری در سال ۱۴۰۱ ساختمانی و غیر ساختمانی است، ۱۱ درصد نیز به واگذاری دارایی‌ها و ۱۹ درصد به بخش تسهیلات و اوراق مشارکت مربوط می‌شود.


این مسئول با تأکید بر اینکه معضلی که شهرداری‌ها در سطح کشور به آن مبتلا هستند آیین‌نامه استخدامی کارکنان شهرداری است که در کش‌وقوس بین دولت و مجلس گیرکرده است، خاطرنشان کرد: ما یکی از مطالبه‌گران در این بخش هستیم. او افزود: مدیر سرمایه انسانی شهرداری اصفهان دبیر کمیسیون سرمایه انسانی کلانشهرهای کل کشور است و مطالبات را دبیری می‌کند که هفته آینده نخستین نشست امسال به میزبانی اصفهان برگزار می‌شود و آیین‌نامه استخدامی کارکنان شهرداری‌ها یکی از پاشنه آشیل‌هایی است که هنوز تصویب نشده است و اگر تصویب شود بسیاری از مشکلات ما برطرف می‌شود.


ابراهیمی تصریح کرد: سال گذشته با مجوزی که از سازمان شهرداری‌ها به شهرداری اصفهان داده شد بخشی از تبدیل وضعیت‌ها صورت گرفت و به شهرداری مجوز دادند که 10 درصد پست‌های سازمانی شرکتی‌ها تبدیل وضع شده و به‌صورت قرارداد کار معین شوند که دراین‌ رابطه با هماهنگی و نظارت سازمان شهرداری‌ها آزمونی برگزار شد، طی آن نفرات برتر برگزیده با همان نسبت 10درصد بررسی و برای پرونده‌های 350 نفر قرارداد صادر شد که اکنون درفهرست نیروهای قراردادی هستند. مابقی هم چون در فهرست نیروهای ایثارگری هستند روال مربوطه را طی می‌کنند.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی