اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«ایران» از تدبیر دولت سیزدهم برای خودکفایی در شکر گزارش می دهد

افزایش 7۰ درصدی قیمت خرید تضمینی چغندرقند

افزایش 7۰ درصدی قیمت خرید تضمینی چغندرقند
امین محمودی خبرنگار

میزان مصرف شکر خام در کشور تقریباً بین ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون تن است به طوری که در سال ۹۸، دو‌میلیون‌ و ۷۰۰ هزار تن، سال 99 حدود 2 میلیون و 593 هزار تن و سال گذشته دومیلیون ‌و ۶۵۳ هزار تن شکر خام در کشور مصرف شده است.

روزنامه ایران: اکنون کشورمان با کمبود شکر در بازار مواجه است به همین دلیل قیمت شکر در برخی از مناطق کشور افزایش یافته، این در حالی است که دولت قصد دارد این مشکل را در کوتاه مدت با واردات شکر و در بلندمدت با افزایش نرخ خرید تضمینی چغندر قند حل کند.
در سال گذشته میزان تولید شکر کشور یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن شکر خام بوده که دولت برای جبران کمبود بازار، اجازه واردات یک میلیون و ۲۰۳ هزار تن شکرخام را داد، این در حالی است که میزان تولید شکر در سال 1399 حدود یک میلیون و ۵۷۵ هزار تن و میزان واردات یک میلیون و ۱۸ هزار تن سهم واردات بوده است. سال ۹۸ برخلاف دوسال گذشته، آمار تولید شکرخام در کشور بسیار کمتر از واردات بوده، به طوری که تولید داخل ۸۷۰ هزار تن و واردات یک میلیون و ۸۳۰ هزار تن بود که در طی ۱۰ سال اخیر، بیشترین میزان واردات، مربوط به این سال است. طبق آنچه روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک می‌گوید، طی دو ماه اخیر و در حال حاضر  دولت برای کنترل بازار ۷۶ هزار و ۸۶۷ تن شکر خام ترخیص کرده است که 3 هزار و ۳۶۷ تن آن در حال انجام تشریفات ترخیص بوده و ۷۳ هزار و ۵۰۰ تن آن نیز در شناورها منتظر تخلیه هستند.


تشویق کشاورزان با افزایش قیمت خرید تضمینی چغندرقند
پیمان حصادی، مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی در این باره گفت: در پی افزایش هزینه‌های تولید چغندرقند همزمان با افزایش قیمت تضمینی گندم و برخی از محصولات رقیب، قیمت تضمینی چغندرقند با حدود 70 درصد افزایش نسبت به سال گذشته با احتساب کمک کرایه حمل و محاسبه ارزش جوایز تحویل به حدود 22 هزار و 500 ریال در هر کیلوگرم افزایش یافت.
وی ضمن تأکید بر ضرورت افزایش قیمت و تأثیر آن بر میزان استقبال از کشت چغندرقند در کشور اظهار داشت: با نظر مساعد وزیر جهاد کشاورزی، همراهی و تعامل انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر و دبیرخانه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی از محصولات کشاورزی، ضمن تهیه بسته حمایتی جامع با هدف حمایت و پشتیبانی فنی و اعتباری از کشت، تولید و فرآوری چغندرقند و شکر، میزان کمک کرایه حمل از مزرعه تا کارخانه قند نیز افزایش پیدا کرد.
حصادی افزود: بدین ترتیب در سال زراعی جاری (1400-1401) قیمت تضمینی چغندرقند بهاره نسبت به سال زراعی گذشته (1400-1399) با 62 درصد افزایش از 12,476 ریال + 500 ریال کمک کرایه حمل، به 17,000 ریال + 4,000 ریال کمک کرایه حمل، افزایش یافت.


مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی افزود: قیمت تضمینی چغندرقند پاییزه نیز در سال زراعی جاری (1401-1400) نسبت به سال زراعی گذشته (1400-1399) با 59 درصد افزایش از 12,040 ریال + 1,000 ریال کمک کرایه حمل، به 16,410 ریال + 4,300 ریال کمک کرایه حمل، افزایش پیدا کرده است.
وی گفت: بنابراین با احتساب محاسبه ارزش جوایز تحویل، قیمت تضمینی به علاوه کمک کرایه حمل در مجموع به ازای هرکیلوگرم چغندرقند بهاره تحویلی به کارخانه‌های قند، نزدیک به 23 هزار ریال در هر کیلو (یعنی بیش از 70 درصد افزایش نسبت به سال قبل) برای چغندرکاران ایجاد درآمد خواهد شد. حصادی اضافه کرد: علاوه‌بر مبلغ 20,710 ریال قیمت تضمینی چغندرقند پاییزه بر مبنای عیار 15، دو کیلوگرم قند یا شکر و 20 کیلوگرم تفاله خشک نیز به ازای هر تن چغندرقند تحویلی به‌عنوان جایزه تحویل به ارزش تقریبی 1,500 ریال در هر کیلو به چغندرکارانی که براساس کشاورزی قراردادی با کارخانه‌های قند قرارداد کشت دارند، مانند گذشته پرداخت می‌شود. این مقام مسئول در پایان اذعان داشت: با احتساب محاسبه ارزش جوایز تحویل، قیمت تضمینی به علاوه کمک کرایه حمل در مجموع به ازای هرکیلوگرم چغندرقند پاییزه تولیدی که تحویل کارخانه‌های قند می‌شود، بیش از 22 هزار و 500 ریال در هر کیلو (یعنی بیش از 70 درصد) افزایش نسبت به سال قبل برای چغندرکاران ایجاد درآمد خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

کپی