اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
در عبور از جاده‌های استان البرز مراقب باشید!

از سرقت تابلوهای راهنمایی رانندگی تا تردد کامیون‌های غیر استاندارد

از سرقت تابلوهای راهنمایی رانندگی تا تردد کامیون‌های غیر استاندارد
ایران واشقانی خبرنگار

استان البرز دارای یک هزار و۵۰۰ کیلومتر آزاد راه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی است که مسافران ۱۵ استان کشور از راه‌های استان تردد می‌کنند.

روزنامه ایران:  ۱۸ درصد ترافیک جاده‌ای کشور مربوط به این استان و آشکار است که حفظ امنیت و ایمنی رانندگان و سرنشینان خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است. با وجود این سرقت علائم هشدار دهنده و حتی پایه‌های گاردریل در مسیر راه‌های البرز، موجب نگرانی است و هزینه سنگینی را بر مردم این استان تحمیل می‌کند. از سوی دیگر به‌دلیل وجود معادن شن و ماسه و چندین کارخانه آسفالت سازی، جاده‌های البرز، بویژه راه های فرعی و روستایی محل تردد کامیون‌های فرسوده و دودزا با آلایندگی بالاست. اغلب این کامیون‌ها نیز اضافه باری غیراستاندارد دارند که بر مخاطرات تردد آنها در راه‌های روستایی می‌افزاید. همین مسائل باعث شده که روزانه پرونده‌های تخلف و اعلام جرم زیادی مرتبط با راه‌ها و جاده‌های استان البرز در محاکم قضایی تشکیل شود.به گفته مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای البرز، در سال گذشته 57 پرونده مربوط به تخلفات شرکت‌ها و رانندگان بخش حمل‌ونقل جاده‌ای در کمیسیون‌های ماده ۱۱ و ۱۲ بررسی شد.علی زندی‌فر، اظهارکرد: در سال1400، 14پرونده تخلفاتی مربوط به رانندگان حمل‌ونقل بخش‌های کالا و مسافر طی یک جلسه کمیسیون ماده ۱۱ و 43 پرونده تخلفاتی نیز مربوط به شرکت‌های حمل‌ونقل بخش کالا و مسافر طی 11جلسه کمیسیون ماده ۱۲ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.وی افزود: عمده تخلفات بررسی شده در کمیسیون ماده ۱۱ مربوط به حمل بار بدون بارنامه، رعایت نکردن مقررات حمل و نقل، پروتکل‌های بهداشتی، فقدان تجهیزات ایمنی و حرکت در مسیر غیرمجاز بوده و عمده تخلفات بررسی شده در کمیسیون ماده ۱۲ نیز شامل سوءاستفاده از شناسه ملی و کدپستی، تغییر مبلغ کرایه در بارنامه، عدم نظارت مدیر فنی، پرداخت نکردن کرایه راننده و نبود تجهیزات ایمنی می‌شود.

خسارت سنگین سرقت علائم ایمنی در جاده‌های البرز
رئیس اداره ایمنی راه و حریم اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان البرز در مصاحبه با «ایران» گفت: سرقت تجهیزات ایمنی در محورهای مواصلاتی استان از ابتدای سال تاکنون دو میلیارد تومان خسارت مالی به راهداری البرز داشته است.ناصر خوشرو هزینه جایگزینی علائم ایمنی، پایه گاردریل، روشنایی و تابلوهای هشداردهنده و کابل را برای ایمن‌سازی مجدد جاده‌های البرز، دو میلیارد و 862 میلیون تومان خسارت دانست و گفت: با توجه به اینکه نبود تابلوهای مسیرنما و هشداردهنده در جاده‌ها موجب مشکلات متعدد و بروز حوادث رانندگی می‌شود، ناچار به جایگزینی سریع این علائم سرقت رفته در محورهای مواصلاتی تحت پوشش هستیم.وی افزود: برای جلوگیری از سرقت‌ها، گشت‌زنی در محورهای مواصلاتی استان بیشتر شده است. تعدادی از سارقان علائم ایمنی در محورهای مواصلاتی استان نیز با همکاری نیروی انتظامی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
رئیس اداره ایمنی راه و حریم اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان البرز گفت: بیشتر سرقت‌ها در جاده اشتهارد، آزادراه کرج- قزوین و محور هشتگرد- طالقان ثبت می‌شود.خوشرو درخصوص کمبود روشنایی معابر و راه‌های فرعی در استان البرز گفت: روشنایی معابر جزو الزامات راه نیست و براساس معرفی نقاط مه گیر از سوی اداره کل هواشناسی، حجم ترافیک جاده‌ای و اعتبارات در نظر گرفته می‌شود. همچنین از آنجا که هزینه نصب و نگهداری روشنایی راه های فرعی و روستایی بالا است، نیاز به تأمین از محل اعتبارات استانی دارد.رئیس اداره ایمنی راه و حریم اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان البرز تأکید کرد: اما از کاربران جاده‌ای و شهروندان نیز تقاضا می‌شود در صورت مشاهده هرگونه سرقت یا خرید و فروش علائم و تجهیزات ایمنی جاده‌ای، مراتب را فوراً به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهند.

طرح ویژه برخورد با حمل اضافه‌بار توسط ناوگان باری
وجود معادن متعدد در استان البرز و به همین سبب، تردد خودروهای سنگین با بار اضافی موجب آسیب به راه ها و ابنیه فنی جاده‌های استان البرز می‌شودبه طوری که براساس آمار سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان البرز حدود ۲۳ معدن دارای تأسیسات دانه‌بندی وشست‌و‌شوی شن وماسه و ۶ کارخانه آسفالت معادن شن وماسه در منطقه تهراندشت درحاشیه رودخانه کردان به مساحت تقریبی ۷۰۰ هکتار نزدیک به مراکز مسکونی شهری و روستایی است.


رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای البرز با اشاره به اینکه راه‌های روستایی بر اساس تردد خودروهای سبک احداث شده‌اند، گفت: در سال گذشته در اجرای طرح تشدید برخورد با متخلفان اضافه‌ تناژ، 604 مورد تخلف شناسایی و پرونده متخلفان برای رسیدگی به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده شد.


پیمان بختیاری اظهار کرد: از آنجا که حمل بار اضافی موجب کاهش ایمنی سفر، عدم کنترل وسیله نقلیه و احتمال بروز تصادف‌های رانندگی بیشتر شده و آسیب جدی به راه‌ها و ابنیه فنی می‌رساند، طرح شناسایی و برخورد با متخلفان اضافه‌بار از ابتدای سال با جدیت بیشتری در دستور کار قرار گرفته است.وی با اشاره به اینکه این طرح در قالب گشت‌های مشترک اجرا می‌شود، افزود: در همه محورها بخصوص در محورهای پرتردد نظارت‌ها تشدید شده و سال گذشته براساس اعلام گشت‌های کنترلی، 604 مورد پرونده تخلف برای رسیدگی به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده شد که با متخلفان برابر ضوابط برخورد می‌شود.


بختیاری خاطرنشان کرد: با توجه به سهم زیاد وسایل نقلیه باری در ترددهای روزانه استان، به منظور تشدید نظارت‌ها در محورهای مهم استان ضمن نظارت و کنترل توسط باسکول‌های ثابت و سیار در مبادی ورودی و خروجی راه‌ها، اقداماتی مانند جریمه براساس تعرفه قانونی و توقیف وسیله نقلیه در دست اجرا است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی