اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

مازندران و گیلان دارای کمترین نرخ باروری در کشور هستند

مازندران و گیلان دارای کمترین نرخ باروری در کشور هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه گیلان و مازندران، دارای کمترین میزان باروری کلی در کشور هستند، نرخ باروری کلی در این استان را 1/2 درصد عنوان کرد.

آزاده بابانژاد/ خبرنگار

به گزارش ایران آنلاین، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه نیروی انسانی یکی از مهمترین مولفه‌های توسعه یک کشور است، افزود: در مازندران هر زوجی یک بچه دارند و این یک زنگ خطر جدی برای استان است.

دکتر عباس علیپور تصریح کرد: طبق آمار‌های مجامع بین‌المللی، ایران سریع‌ترین افت نرخ رشد جمعیت را دارد و طی ۲۰ سال آینده، کشور ما از پیر‌ترین کشورهای جهان خواهد بود.
این مسئول با اشاره به اینکه در 45 سال گذشته کشور ما ده سال پیرتر شده است، این رقم را در مازندران 25 سال اعلام کرد که جای نگرانی دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه نرخ باروری کلی در کشور 1.52(یک و پنجاه و دو دهم) است، این میزان را در استان مازندران 1.2(یک و دو دهم) گزارش داد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پنجره جمعیتی که به عنوان یک فرصت و امتیاز در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری است، تصریح کرد: این برنامه از سال 85در ایران باز شده و در سال 1425 بسته خواهد شد و اگر از این فرصت استفاده نشود، در آینده‌ای که خیلی هم دور نیست، باید از تمام توان جامعه برای نگهداری سالمندان استفاده شود.
علیپور ادامه داد: خوشبختانه هنوز پنجره جمعیتی در کشورمان باز است و در صورت برنامه‌ریزی و اقدام مناسب می‌توان از فرصت چندساله باز بودن پنجره جمعیتی استفاده کرد و از سقوط کشور و به طور ویژه استان مازندران به سیاه‌چاله جمعیتی، مانع شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده و موافقت با اجرای آزمایشی آن به مدت 7 سال، و همچنین تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در 73 ماده و 81 تبصره در سال 1400، عنوان کرد: ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جایگزینی به عنوان سیاست اصلی دانشگاه علوم پزشکی مازندران است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکید کرد: برای تاثیر باورها و فرهنگ‌سازی فرزندآوری نیاز است تا از ظرفیت مساجد، جامعه روحانیت و آموزش و پرورش استفاده شود.
به گفته علیپور، برای استفاده از همفکری جهت تعامل و ظرفیت‌های میان بخشی نهادهای موثر، قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت در تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور ایجاد شده است.

 

کپی