اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«ایران» قهرمانی‌های زودهنگام ادوار لیگ برتر را بررسی می‌کند

حمله استقلال به رکوردها

حمله استقلال به رکوردها
حامد جیرودی

استقلال با برد ارزشمند خارج از خانه‌ای که در هفته بیست و هفتم لیگ برتر برابر فولاد به دست آورد، توانست در 3 هفته مانده به پایان این رقابت‌ها، قهرمانی زودهنگامی را به نام خود سند بزند و مقتدرانه‌ترین قهرمانی‌اش در تاریخ لیگ برتر را کسب کند.

روزنامه ایران: ضمن اینکه فرهاد مجیدی چهارمین قهرمانی آبی‌پوشان پایتخت در لیگ برتر را در حالی به‌دست آورد تا بعد از امیر قلعه‌نویی که 3 قهرمانی در لیگ‌های پنجم، هشتم و دوازدهم روی نیمکت آبی‌ها کسب کرده بود، به دومین سرمربی قهرمان استقلال در این رقابت‌ها تبدیل شود. نکته دیگری که درباره استقلال وجود دارد، این است که این تیم هرگز در یک فصل لیگ برتر (ادوار 16 تیمی) موفق به کسب 60 امتیاز نشده بود اما این بار شاگردان از 27 بازی، 63 امتیاز گرفته‌اند و اگر از 3 بازی دیگر، حداقل 5 امتیاز بگیرند، بهترین رکورد امتیازگیری تاریخ لیگ برتر را ثبت خواهند کرد اما قهرمانی زودهنگام آبی‌ها باعث شد به قهرمان‌های زودهنگام 20 دوره گذشته بپردازیم.


زردها اولین قهرمان زودهنگام


در دومین دوره لیگ برتر، سپاهان 3 هفته مانده به پایان لیگ اختلاف خود را با پاس تیم دوم به 11 امتیاز رساند و قهرمانی‌اش را قطعی کرد. شاگردان فرهاد کاظمی با این عنوان، عصر فروپاشی فوتبال دوقطبی در ایران را کلید زدند و توانستند با ستاره‌های ارمنی‌‌شان (آرمناک پطروسیان و لئون استپانیان) فاتح لیگ برتر شود؛ تیمی که البته کاپیتانی آن به محرم نویدکیا جوان و سرمربی فعلی این تیم سپرده شده بود.


فولاد در جمع قهرمانان


در لیگ چهارم، فولاد با مربیگری ملادن فرانچیچ کروات در یک هفته قبل از پایان لیگ با پیروزی بر داماش 64 امتیازی شد و به قهرمانی رسید و ذوب آهن هم با 6 امتیاز کمتر به نایب قهرمانی دست یافت. سرخپوشان اهوازی با این موفقیت، اولین قهرمانی‌شان در فوتبال ایران را جشن گرفتند و پس از پرسپولیس، سپاهان و پاس، چهارمین قهرمان لیگ برتر لقب گرفتند.


سپاهان و قهرمانی‌های سریع


در لیگ نهم، سپاهان یک بار دیگر قبل از هفته آخر قهرمان شد. این تیم در فاصله 2 هفته تا پایان، 6 امتیاز بیشتر از تیم دوم داشت و با توجه به تفاضل گل بسیار بالاتر از ذوب‌آهن، قهرمانی این تیم مسجل شده بود اما پس از پیروزی 2-1 مقابل پیکان در بازی هفته ماقبل آخر قهرمانی این تیم با مربیگری قلعه‌نویی رسمی شد. در لیگ دهم هم همین اتفاق افتاد و سپاهان 2 هفته قبل از پایان لیگ با اختلاف 6 امتیازی با تیم دوم قهرمانی خود را مسجل و با تساوی در بازی بعدی، قهرمانی‌اش را رسمی کرد تا قلعه نویی دومین قهرمانی پیاپی‌اش با سپاهان را جشن بگیرد و چهارمین قهرمانی‌اش در این رقابت‌ها را در کارنامه‌اش ثبت کند.


ترک عادت توسط آبی ها


استقلال در لیگ دوازدهم برای اولین بار قبل از هفته آخر قهرمان شد. شاگردان قلعه‌نویی با پیروزی 1-0 مقابل فولاد قهرمان شدند و بازی آخرشان مقابل پگاه تشریفاتی شد و قلعه‌نویی هم با بازگشت مجددش روی نیمکت آبی‌ها هم قهرمانی را دوباره برای استقلال به ارمغان آورد و هم برای سومین دوره پیاپی سرمربی قهرمان لیگ برتر شد تا 5 جام قهرمانی لیگ برتر را در کارنامه‌اش به ثبت برساند که البته آخرین قهرمانی او در این رقابت‌ها تاکنون نیز بوده است.


قهرمانی سرخ ها در هفته 26


در لیگ شانزدهم، پرسپولیس در هفته بیست و هفتم 2-0 ماشین‌سازی را در تبریز شکست داد تا در 3 هفته مانده به پایان رقابت‌ها قهرمانی‌اش را قطعی کند و نامش در فهرست تیم‌هایی که قهرمانی زودرس در لیگ برتر داشتند، ثبت شود. شاگردان برانکو که در لیگ شانزدهم با 66 امتیاز قهرمان شدند، در لیگ هفدهم هم این اتفاق را تکرار کردند و با پیروزی 1-0 مقابل پدیده در مشهد، در 3 هفته ‌مانده به پایان مسابقات قهرمانی‌شان را قطعی کردند و در نهایت با 64 امتیاز فصل را به پایان رساندند و ذوب آهن هم با 55 امتیاز در رتبه دوم قرار گرفت. سرخپوشان پایتخت در لیگ نوزدهم نیز با مربیگری یحیی گل‌محمدی در هفته بیست و ششم موفق شدند 2-1 نفت مسجدسلیمان را در خانه این تیم شکست دهند و رکورد سریع‌ترین قهرمانی ادوار لیگ حرفه‌ای را هم به نام خود ثبت کنند.


حمله استقلال به رکوردهای پرسپولیس


استقلال که حالا 63 امتیازی است، این فرصت را دارد تا رکورد ۶۷ امتیازی پرسپولیس در لیگ‌های نوزدهم و بیستم را که بیشترین آمار کسب امتیاز در طول یک فصل به حساب می‌آید پشت سر بگذارد. شاگردان مجیدی در 3 هفته مانده به پایان لیگ تنها 10 گل دریافت کرده‌اند و با توجه به اینکه رکورد بهترین خط دفاعی با ۱۳ گل خورده در لیگ هجدهم متعلق به خود استقلال است، آنها فرصت دارند این رکورد خود را هم بهبود بخشند. آنها که با ۲۷ بازی رکورددار شکست‌ناپذیری پیاپی در ادوار لیگ برتر هستند، اگر با همین شرایط کارشان را در لیگ بیست و یکم به پایان برسانند، اولین قهرمان بدون باخت خواهند بود. ضمن اینکه استقلال تاکنون 18 برد را در مسابقات فصل جاری به ثبت رسانده و اگر در هر 3 هفته پیش رو به برتری برسد، به رکورد ۲۱ برد پرسپولیس در لیگ‌ نوزدهم که بهترین آمار تعداد برد در لیگ برتر است، می‌رسد.

نکته
رکورد خاص آجورلو در تاریخ لیگ

با ثبت قهرمانی استقلال در لیگ برتر فوتبال، یک رکورد جالب توجه  به نام مصطفی آجورلو ثبت شد. آجورلو که ۱۸ سال پیش برای اولین بار در جایگاه مدیرعامل پاس، قهرمانی لیگ برتر را جشن گرفته بود به اولین مدیرعامل تاریخ این رقابت‌ها تبدیل شد که با 2 تیم متفاوت عنوان قهرمانی را تجربه کرده است. پاس تهران در سال ۸۳ در دوره مدیریت آجورلو قهرمان لیگ برتر شد و استقلال در سال ۱۴۰۱ دومین قهرمانی این مدیر باسابقه در فوتبال ایران را رقم زد. نکته جالب اینکه چهره‌هایی مثل آرش برهانی، میثم منیعی و خسرو حیدری هم در هر 2 تیم پاس و استقلال در کنار آجورلو حضور داشته و دارند و البته جواد نکونام که ۱۸ سال پیش در کنار مدیرعامل فعلی استقلال جام قهرمانی را بالای سر برده بود، شنبه شب حریف آبی‌پوشان و شاهد قهرمانی این تیم در مسابقات لیگ برتر بود.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی