اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

شهرداری منطقه به پیمانکار ضرب‌الاجل 24 ساعته داد

بوی اختلاف در خیابان غذای کرمانشاه

بوی اختلاف در خیابان غذای کرمانشاه
حمیرا حیدریان خبرنگار

یکسالی می شود که خیابان «سراب قنبر» در کرمانشاه با بیش از 30 غرفه عرضه غذاهای سنتی و فست فود، عطر و بوی متفاوتی گرفته و جای خود را بعنوان خیابان غذا در میان شهروندان و گردشگران باز کرده است.

روزنامه ایران: اما حالا به گفته سرمایه‌گذار این پروژه با نصب یک بنر از سوی شهرداری منطقه چهار کرمانشاه که نشان از تعیین زمان برای توقف فعالیت خبر می‌دهد، این فعالان را دچار تشویش کرده است.
شهرداری علت این اقدام خود را عدم اجرای تعهدات توسط سرمایه‌گذار و خطرآفرینی سازه‌ها در محل خیابان غذا عنوان کرده این در حالی است که سامان احمدی سرمایه‌گذار این طرح این موضوع را کذب می‌خواند.


به همین منظور طی تماسی با شهردار منطقه چهار کرمانشاه که نه تنها استقبال خوبی در پاسخگویی نداشت و بلکه با لحن تند وبا قطع کردن گوشی از جواب دادن طفره رفت به سراغ سخنگوی شهرداری کرمانشاه رفته که در نهایت با ارسال نقل قولی از شهردار منطقه چهار کرمانشاه پاسخ دادند.
همایون نوری در پاسخ به عملکرد شهرداری و دادن اولتیماتوم 48 ساعته گفته است: متأسفانه سرمایه‌گذار پروژه به تعهدات خود عمل نکرده و ما هم یک اولتیماتوم داده‌ایم که اگر به تعهداتش عمل نکند باید ظرف 48 ساعت غرفه‌ها تعطیل شوند که بیشتر جنبه اخطار دارد. از جمله مهم‌ترین این تعهدات بحث پیاده راه ماندن خیابان غذا است، این خیابان در اصل «پیاده راه غذا» است و باید طوری باشد که مردم بتوانند براحتی در آن مسیر تردد کنند.


نوری افزود: متأسفانه سرمایه‌گذار پروژه با گذاشتن حوضچه و گلدان و سطل زباله و... عملاً مسیر پیاده راه را مسدود کرده و رهگذرانی که قصد خرید از خیابان غذا را ندارند، به ناچار باید وارد محدوده خیابان شوند که بسیار خطرناک است. آن قسمت از خیابان به لحاظ توپوگرافی پیچ خطرناکی دارد و خودروها هم سرعت بالایی دارند و عبور رهگذران از آن قطعاً موجب افزایش تصادف می‌شود.


شهردار منطقه چهار با بیان اینکه از طرفی برخی سازه‌های خیابان هم هنوز تکمیل نشده و فضای پشت و منظر خیابان هم باید اصلاح شود که سرمایه‌گذار به هیچکدام از این تعهدات خود عمل نکرده است اظهار داشت:در همین راستا اولتیماتوم داده شده تا سرمایه‌گذار سریعاً در این زمینه اقدام کند و صحبت‌هایی هم با سرمایه‌گذار صورت گرفته و قرار است جلسه مشترکی امروز و فردا برگزار شود که موارد مشکل آفرین خیابان غذا هرچه سریع تر برطرف شود. ما هم خواهان تعطیلی خیابان غذا نیستیم و این خیابان تعطیل نمی‌شود و تنها می‌خواهیم مشکلاتی که برای مردم ایجاد شده، مرتفع شود.
این مسئول بیان کرد: سرمایه‌گذار پروژه پیاده راه غذا که قرار بود 12 سال بهره‌برداری از این طرح را به عهده داشته باشد، با وجود تذکرات کتبی، شفاهی و حضوری توجهی به تعهدات و منطقه ندارد. از طرفی هر مشکلی در آن منطقه ایجاد شود عموم مردم مسئول آن را شهرداری می‌دانند و شهرداری باید پاسخگو باشد.


شهردار منطقه چهار کرمانشاه تصریح کرد: لذا شهرداری منطقه چهار 24 ساعت فرصت داده که غرفه‌ها جمع‌آوری شوند و چنانچه غرفه‌ها در موعد مقرر جمع‌آوری نشوند، این مکان را مسدود و تعیین تکلیف می‌شود.

شهرداری منطقه تعهداتش را اجرا نکرده است


از سوی دیگر سامان احمدی سرمایه‌گذار طرح خیابان غذا در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: در سال 1398 طی فراخوانی از سوی شهرداری ما در این مناقصه شرکت کرده و برنده آن شدیم و خوشحال بودیم که برای این شهر و استان زیبا که قابلیت زیادی برای شناساندن جاذبه‌های گردشگری به دیگر مناطق داخل و خارج از کشور دارد گامی برمی داریم. با اشتیاق اقدام به سرمایه‌گذاری که بالغ بر 10 میلیارد تومان بود انجام دادیم و تا الان این طرح را با موفقیت و با تمام مجوزهای قانونی که از سوی شهرداری مرکز و میراث فرهنگی کسب کردیم کارمان را شروع و ادامه داده‌ایم و خوشبختانه نه تنها استقبال خوبی طی این چند سال از سوی مردم شده بلکه یکی از اتفاقات خوبی که افتاد ثبت شدن شهر تنوع غذا در یونسکو بود که وجود این خیابان در آن بی‌تأثیر نبود.


وی با ابراز تأسف از بی‌مهری و سنگ‌اندازی که بی‌علت در ادامه راه برسر راهشان از سوی شهرداری منطقه چهار قرار گرفته است افزود: قرارداد ما با شهرداری مرکز استان کرمانشاه به‌عنوان متولی این پروژه است و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌عنوان ناظر بر طرح تمامی مجوزهای قانونی و موافقت اصولی برای اجرای این طرح را صادر کرده‌اند و حالا پس از این همه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای 30 خانوار که طی دهه اخیر بیشترین کارآفرینی در این شهر محسوب می‌شود، شهرداری منطقه چهار بدون اینکه این طرح به آن مربوط باشد اقدام به نصب یک بنر از روز پنجشنبه گذشته در خیابان غذا کرده و مهلت 24 ساعته برای تعطیلی داده است در حالی که هیچ وجهات قانونی ندارد و ما همچنان به کار خودمان ادامه می‌دهیم چون قرار داد ما با شهرداری مرکز است و در صورت هرگونه خلافی باید از سوی شهرداری کل به ما ابلاغ شود که تا این لحظه هیچ‌گونه نامه‌ای ابلاغ نشده است.


وی با بیان اینکه طی این سال‌ها حتی شهرداری به تعهدات خود که دادن آب و برق به این فضا است عمل نکرده است بیان داشت: حتی طی این مدت نظافت این خیابان را خودمان انجام می‌دهیم و حالا متأسفانه به‌دلیل اختلافات شهرداری و شورای شهر و مسائلی که میان آنان در دوره ریاست قبل در شهرداری وجود داشته است ما در این میان باید ضربه بخوریم بدون هیچ دلیلی سرمایه و چشم امید کارکنان که بعد سال‌ها صاحب شغل شده‌اند به فنا برود.


این سرمایه‌گذار با اشاره به اینکه یکی از علت‌های ایجاد این اعتراض وجود باغداران خیابان سراب قنبر است خاطرنشان کرد: درهای ورودی باغ‌های باغداران این خیابان قبل از فعالیت راسته غذا در خیابان سراب قنبر در سمت دیگری واقع شده بود که طی سال‌های اخیر و در زمان شهردار اسبق به‌دلیل تعریض پیاده روها و پهن کردن خیابان سراب قنبر باغداران ترجیح دادند در باغ هایشان به این خیابان باز شود تا منفعت بیشتری عایدشان شود اما با اجرا شدن این طرح عملاً درهای جدید مسدود شد و این به مذاق آنان ظاهراً خوش نیامده است و همین عامل گویا دلیلی برای تخریب این پروژه است.

انتهای پیام/

 

 

 

کپی