اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

شولتس: جهان هزینه گزافی برای ایده پوتین می‌پردازد

شولتس: جهان هزینه گزافی برای ایده پوتین می‌پردازد

صدراعظم آلمان مدعی شد که «روسیه و کل جهان هزینه گزافی برای ایده دیوانه‌وار ولادیمیر پوتین برای گسترش امپراتوری روسیه می‌پردازند.»

به گزارش ایران آنلاین به نقا از ایرنا/  اولاف شولتس روز شنبه و تنها یک روز پس از تماس تلفنی با رئیس جمهور روسیه، در مصاحبه با رسانه آلمانی T-Online، اظهار داشت: «آیا اقدامات پوتین منطقی است؟ البته که نه!»

صدراعظم آلمان اضافه کرد: من به صراحت اعلام می‌کنم که ما به حمایت قوی از اوکراین ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها از این واقعیت رنج می‌برند که اوکراین [دیگر] یکی از تامین‌کنندگان اصلی غلات نیست.

شولتس اضافه کرد: این موضوع در مورد گرسنگی واقعی است و فقط به کمبود روغن آفتابگردان در قفسه‌های سوپرمارکت‌های ما، محدود نمی‌شود.

گفتنی است، رییسان جمهوری آلمان و روسیه درباره از سرگیری مذاکرات صلح بین کی‌یف و مسکو و برقراری آتش‌بس گفت‌وگو کردند.

گفت‌وگوی رهبران این دو کشور ٧۵ دقیقه به طول انجامیده است و طی آن شولتس از پوتین خواستە کە در جستجوی راه حلی دیپلماتیک برای حل مناقشه با اوکراین باشد.

شولتس چهارشنبه گذشته نیز با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین مذاکرە و تبادل نظر کردە بود.بر اساس بیانیه دولت فدرال آلمان، شولتس در این گفت‌وگو بر لزوم برقراری آتش‌بس تاکید کرده بود.

خبرگزاری روسی تاس نیز در این زمینه گزارش داد که پوتین به صدراعظم آلمان گفتە که مذاکرات صلح توسط رهبری کی‌یف مختل و به بن‌بست کشیده شدە است.

طبق بیانیه دولت آلمان، در این گفت‌وگو، شولتس همچنین در مورد تأثیر جنگ اوکراین بر وضعیت امنیت جهانی غذا به پوتین هشدار دادە و مسئولیت ویژه مسکو در این مورد را به او یادآوری کردە است.

براساس بیانیه کاخ کرملین، پوتین به طور مفصل اهداف روسیه در اوکراین را برای شولتس تشریح کرده است.

همچنین گفتە شدە کە دو طرف در مورد ادامه گفت‌وگوها از کانال‌های مختلف با تاکید بر جنبه‌های بشردوستانه به توافق رسیدەاند.

کرملین اعلام کرده در این مذاکرات، پوتین در مورد نقض فاحش هنجارهای حقوق بین‌الملل از طریق کسانی که ایدئولوژی رو به گسترش نازیسم را رواج می‌دهند با شولتس صحبت کردە است.

اما در طرف مقابل، در بیانیە دولت آلمان فدرال آمده کە صدراعظم اتهام وجود گستردە نازیسم در اوکراین را رد کردە است.

تا پیش از جنگ اوکراین، آلمان و روسیه روابط نزدیک سیاسی و اقتصادی داشتند اما بعد از شروع جنگ، روابط سیاسی دو کشور تیره شده است اما برلین کماکان یکی از مهمترین شرکای تجاری مسکو در میان کشورهای اروپایی محسوب می‌شود.

مسکو تامین کننده اصلی انرژی آلمان به ویژه گاز این کشور است و باوجود فشار واشنگتن، برلین در مقابل تحریم کامل بخش انرژی روسیه مقاومت کرده است.

کی‌یف بارها مقامات ارشد آلمان را به نداشتن واکنش جدی در مقابل جنگ اوکراین متهم کرد.

در میان اعضای ناتو، آلمان تنها کشوری نبود که خواستار مذاکره بین کی‌یف و مسکو است و ترکیه دیگر عضو ناتو در این رابطه پیشقدم شده و چند دور مذاکره بین اوکراین و روسیه در این کشور برگزار شد.

مذاکرات انجام شده بین کی‌یف و مسکو منجر به خروج روسیه از حومه کی‌یف شد اما با افزایش حملات نظامیان روس به شرق اوکراین و تداوم تحریم‌های غرب و حمایت تسلیحاتی آنها از اوکراینی‌ها، این مذاکرات متوقف شد.

/انتهای پیام

 

کپی