اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توسعه شهریار نیازمند مدیریت واحدشهری است

توسعه شهریار نیازمند مدیریت واحدشهری است
محمود غلامی خبرنگار

شهرستان شهریاربا جمیعتی بالغ بر یک میلیون و دویست هزارنفر با هفت شهر و شهرداری مستقل در مجاورت پایتخت به دلیل تعدد شهرها و ناهماهنگی بین شهری، فاقد چشم انداز وطرح توسعه کلان ومدیریت واحد شهری است.

این سبک وشیوه مدیریت شهری نقطه شروع بسیاری از مشکلات فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و جمعیتی است که منجر به تبعات زیست محیطی ،افزایش هزینه های زندگی مردم وکاهش کیفیت زندگی دراین شهرها شده است.
مدیریت جزیره ای و مستقل شهرها دراین شهرستان که با پدیده رو به رشد مهاجرت وجمعیت همراه شده  تاکنون تبعات زیادی درحوزه محیط زیست ، ساخت وسازهای ناپایدار و نامتوازن ، شهر فروشی ،کمبود سرانه های عمومی ،احداث واحدهای صنعتی مجاز و غیرمجاز در حومه شهرها ، مدیریت پسماند و حمل و نقل و ترافیک به دنبال داشته ،به طوری که رشد و توسعه متوازن و پایدار شهرها را باچالش مواجه کرده و این معضلات بارها نیز رسانه ای ومنتشر شده است.
کارشناسان و صاحب نظران شهری بر این باورند که ادغام والحاق شهرهای اندیشه ، باغستان ، فردوسیه ، شاهد شهر ، صباشهر و وحیدیه به شهرشهریار تحت عنوان مناطق یک تاشش باعث اعمال مدیریت واحد، یکپارچه و متمرکز در شهرستان شده و بااعمال نظام برنامه ریزی وتصمیم گیری منسجم وهماهنگ  از اتلاف منابع، سرمایه و ناهماهنگی کاسته و روند رشد و توسعه همه جانبه شهری را درزیرساخت ها ،شهرسازی و سیما ومنظر جهت و هدف می دهد .
متاسفانه در گذشته به دلیل تصیم گیری های غیرکارشناسی و به دور از آینده نگری ، مجوز انتزاع و تبدیل روستاها به شهرها و تاسیس شهرداری های جدید یکی پس از دیگری صادر شد غافل از اینکه این شهرها به لحاظ ساختاری و منابع توان اداره خود را نداشته واز نظر مالی و اداره شهر، متکی به شهر فروشی و درآمدهای ناپایدار همچون تخلفات ساختمانی وکمیسیون ماده صد خواهند بود.هم اکنون شهرداری ها به دلیل خودگردانی و باهدف کسب درامد و اداره شهرهاعمدتاً مبادرت به تغییر کاربری  وتفکیک اراضی، مجوز احداث واحد های صنعتی مجاز و غیرمجاز و استقرار صنایع وصنوف الاینده در حومه شهر ، ساخت وسازهای غیرمجاز و غیراصولی ، فروش سرانه های شهری و حذف پارکینگ و تراکم فروشی روی آورده و عملا باعث تنگ شدن ریه تنفسی مردم ،کاهش کیفیت زندگی ، نابودی شهرها و نارضایتی ها شهروندان شده ودر سال های آتی با ادامه شرایط موجود قطعاً  شاهد ناهنجاری بیشتری درمدیریت شهری خواهیم بود.
تراکم بیش از حد نیرو در شهرداری ها را نیز باید به این حوزه افزود به طوری که عمده درامد شهرداری ها صرف پرداخت حقوق و دستمزد شده ومدیریت شهری را از چابکی در خدمات رسانی و اجرای پروژه های زیربنایی، عمرانی و خدماتی دور کرده است.
هرچند منافع فردی و گروهی یکی از موانع اصلی در بیان و پیگیری این مطالبه عمومی است اما انتظار می رود استانداری تهران و وزارت کشوردر دولت سیزدهم با توجه ویژه به شهرستان های اطراف تهران  وبا هدف تامین منافع عمومی و پایدار به دنبال تحقق مدیریت یکپارچه  و واحد همچون مدیریت شهری کرج و تهران باشند که در این صورت رضایت مندی مردم ومنافع مردم بیشتر تامین خواهد شد.
شهرتهران جدای از شهرهای اقماری و حومه قابل تصورو تجسم نیست و قطعا مسایل و مشکلات شهری برروی تهران نیز تاثیرگذارخواهدبود پس لازم است با یک نگاه کارشناسی عمیق و بلند مدت به فکر چاره باشیم.

کپی