اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فرماندار سیروان:

خشکسالی؛ کشاورزی و دامداری را در وضعیت بحرانی قرار داده است

خشکسالی؛ کشاورزی و دامداری را در وضعیت بحرانی قرار داده است
محمدکریم ویسی خبرنگار

فرماندار شهرستان سیروان با اشاره به اینکه خشکسالی طی دوسال گذشته باعث شده است که کشاورزان و دامداران این شهرستان در وضعیت بحرانی قرار گیرند، گفت: خشکسالی های سال گذشته و بخصوص امسال خسارات قابل توجهی به بهره‌برداران این شهرستان وارد کرده و این روزها شاهد بروز گرد و غبارهای شدید ناشی از خشکسالی هستیم که همچنان گریبانگیر کشاورزان و دامداران شده است.

به گزارش ایران آنلاین، علیرضا رئیسی در دیدار با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام خواستار توجه جدی مسئولان به کشاورزان و دامداران منطقه شد و افزود:علاوه بر خشکسالی،ضعف بنیه مالی کشاورزان مانع بزرگی در مسیر اجرای طرح های اصلاح الگوی کشت و آبیاری تحت فشار است .
وی با بیان اینکه می بایست الگوی کشت اصلاح شود و تکنولوژی های آبیاری برای حفظ منابع آبی موجود تغییر کند، اظهار داشت: اقتصاد ساکنان این شهرستان بر پایه کشاورزی و دامداری است و امسال به دلیل عدم بارش باران کافی درمنطقه، علاوه بر کاهش شدید محصولات کشاورزی و دامداری متاسفانه خیلی از چشمه های مناطق روستایی وعشایری خشک شده و این عوامل باعث گردیده  که زندگی برای مردمان این دیار سخت تر شود.
فرماندار سیروان با بیان اینکه خشکسالی امسال کشاورزان و دامداران سیروان  را به زانو درآورده است، تصریح کرد: مهمترین راهکار جلوگیری از خسارت باید با استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و جلوگیری از کشت‌های سنتی و تغییر الگوی کشت باشد،همچنین رفتن به سوی محصولات کم آب و استفاده از بیمه کشاورزی می‌تواند در این راستا راهگشا باشد.
رئیسی با تاکید بر همراهی مسئولان جهاد کشاورزی در اختصاص اعتبارات خشکسالی برای کشاورزان و تمدید سود وام‌های کشاورزان شهرستان، خواستار تلاش بیشتر برای آموزش‌های نوین کشاورزی و نهادینه کردن فرهنگ استفاده از آب به صورت مطلوب در کشاورزی و استفاده بهینه از این نعمت در مزارع شد.
وی با بیان اینکه خشکسالی عشایر و دامداران  این شهرستان را نابود می‌کند و می بایست مسئولان با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و تهیه علوفه به قیمت دولتی از این قشر حمایت کنند، گفت: خشکسالی متعدد باعث گران شدن علوفه دام و کمبود آب شده است وبه همین دلیل زندگی عشایری در این شهرستان در حال نابودی است.
فرماندار سیروان با اشاره به اینکه بدلیل خشکسالی اکثر دامداران به دلیل وجود این مشکلات اعم از کمبود علوفه و دیگر خوراک احشام و کمبود آب  و غیره، دام های خود را به فروش گذاشته اند، افزود: اگر چنین اتفاقی رخ دهد علاوه بر اینکه تولید محصولات دامی کاهش پیدا می‌کند، بسیاری از مردم منطقه که به  شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند، بیکار می شوند.
رئیسی خواستار رفع مشکل باغداران روستاهای ورگج ، باغله ، شوراب خانعلی شد و اظهار داشت: اتمام پروژه دشت های سیروان می تواند بسیاری از مشکلات کنونی کشاورزان و دامداران منطقه  را برطرف  کند و البته اعتبارات قطره چکانی شهرستان نمی تواند در پیشرفت این پروژه موثر باشد بلکه می بایست مسئولان تلاش کنند تا در ردیف بودجه ملی قرار گیرد.

کپی