اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

6 دلیل برای اصلاح ارز ترجیحی

6 دلیل برای اصلاح ارز ترجیحی

سرپرست معاونت اقتصادی و کسب و کار اتاق تعاون ایران گفت: موضوع ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی از همان ابتدای اجرایی شدن نقدهایی را همراه داشت، اما در شرایط کنونی اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی الزامی است که ۶ دلیل مهم برای انجام وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران/ «رضا وفایی یگانه» با اشاره به اینکه دلایل بسیاری برای الزام اصلاح ارز ترجیحی وجود دارد، ابراز داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به استفاده بهینه از عوامل تولید در فرآیند تولید می شود، چراکه با نزدیک شدن قیمت مواد اولیه به قیمت واقعی، نگاه و نحوه استفاده از آن هم بهینه خواهد شد.

وی ادامه داد: ایجاد فضای اقتصادی رقابتی از دیگر مزیت‌های اصلاح ارز ترجیحی است و فرصت برابری را در اختیار فعالان اقتصادی برای رقابت قرار می‌دهد.

وفایی یگانه افزود: با حذف ارز ترجیحی تنظیم بازار از طریق مکانیزم‌های بازار صورت می‌گیرد و نگاه پلیسی به بازار جایگاهی نخواهد داشت.

سرپرست معاونت اقتصادی و کسب و کار اتاق تعاون ایران با اشاره به یکسان سازی نرخ ارز اذعان داشت: کاهش قاچاق کالاها از دیگر مزیت های مذکور است، چراکه قیمت ها در داخل و خارج متناسب شده و از قاچاق بی رویه کالاها کاسته خواهد شد.

وی به مزیت های صادراتی این مهم اشاره کرد و گفت: با حذف محدودیت‌های مقداری، تولیدکنندگان در فرآیند صادرات می توانند با تمام ظرفیت می توانند، فعالیت کنند.

وفایی یگانه در خصوص هزینه‌هایی که مردم از این حیث متحمل می‌شوند، بیان داشت: افزایش نرخ دستمزدها در ابتدای سال و افزایش قدرت خرید مصرف کننده از طریق پرداخت یارانه هدفمند این نوید را می‌دهد که در الزام عبور از شرایط حذف ارز ترجیحی همگان بتوانیم در حمایت و کنار دولت حضور داشته باشیم از سوی دیگر، دولت نیز با افزایش نرخ یارانه ها و حمایت از سبدخانوار، توجه ویژه ای به اقتصاد خانواده ها معطوف می سازد.

وی به انتظارات فعالان اقتصادی از دولت اشاره کرد و ابراز داشت: دولت انشاا... پس از اجرای طرح برای تنظیم بازار به سمت مکانیزم‌های خود بازار برود و از نگاه پلیسی به بازار پرهیز کند.

این کارشناس اقتصادی همچنین روند اجرای محدودیت های مقداری در فرآیند صادرات برخی کالاها را دیگر قابل توجیه ندانست و خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که با تغییر قیمت مواد اولیه، تولیدکننده ها به سرمایه در گردش بیشتری نیاز دارد و نظام بانکی نیاز است  با اهداف حمایتی از تولید برای تامین منابع سرمایه در گردش تولیدکنندگان، تمهیدات ویژه ای لحاظ کند.

/انتهای پیام

 

کپی